İçeriğe geç

Evde Teraryum Yapımı: Teraryum Nasıl Yapılır?

Evde Teraryum Yapımı: Teraryum Nasıl Yapılır?

Evinizde ya da işyerinizde eşsiz güzellikte minyatür bir doğa parçasına ne dersiniz? Evde teraryum yapımı hakkındaki bu yazımız, size bu doğa parçasına nasıl sahip olabileceğinizi gösterecek.

Minyatür bir doğal alan oluşturma fikri, birçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de yaygınlaşmış durumda. Terrarium (Teraryum) denen bu sanatsal çiçek topluluklarına minyatür birer bahçe de diyebiliriz. Peki evde teraryum yapımı nasıldır? Buyrun hep beraber öğrenelim.

Evde Teraryum Yapımı İçin Malzemeler

  • Derin ve geniş bir cam fanus, demlik, fincan, kap ya da büyükçe bir ampul
  • Çakıl taşları
  • Aktif karbon (aktif kömür)
  • Torf toprak
  • Teraryum için uygun olabilecek bitkiler
  • Zevkinize göre süs malzemeleri

Teraryum Yapımı

Evde Teraryum Yapımı Aşamaları

1. Teraryum yapımı için kullanacağınız kabı güzelce yıkayın ve kurulayın.

2. Kabın içine çakıl taşlarından bir miktar yerleştirin. Bu taşların görsel olarak hoş bir etki yarattığını göreceksiniz. Bunun yanında ekolojimizin sağlıklı şekilde oluşturulmasında bu çakıl taşları büyük önem taşır. Altta olan çakıl taşları, teraryum kabının tabanında biriken suların neme çevrilmesini sağlar. Böylece bitkilerimizin köklerinde gerçekleşebilecek çürüme engellenmiş olur. Diğer bir deyişle teraryum kabımıza eklediğimiz çakıl taşları, drenaj sağlar. Dolayısıyla teraryum bitkilerinin köklerinde oluşabilecek çürümeyi engellemiş oluruz.

3. Bir önceki aşamada çakıl taşlarını yerleştirdik. Bu aşamada ise, çakıl taşlarından daha küçük parçacıklar halinde olması gereken aktif karbonları, çakıl taşlarının üzerine serpiştirin. Aktif karbonları teraryum kabında ya da toprakta bakteri ve küf  oluşumuna engel olmak amacıyla kullanıyoruz.

4. Şimdi aktif karbonun üzerine torf toprağı dökün ve elinizle hafifçe bastırın.

5. Artık minik minik çukurlar açarak teraryum bitkilerini yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Şu andan itibaren hayal gücünüze ve zevkinize bağlı olarak teraryumunuzu şekillendirebilirsiniz.

6. Son olarak, teraryum süslerinizi de arzunuza göre yerleştirin.

Ellerinize sağlık, teraryumunuz hazır. Gördüğünüz gibi evde teraryum yapımı düşünülenden çok daha kolay. Bundan sonra yapmanız gereken teraryum bakımı hakkında doğru bilgileri edinip, yarattığınız minyatür doğa parçasının tadını çıkarmak!

Evde Teraryum Nasıl Yapılır

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.