İçeriğe geç

Tuz Seramiği Yapımı, Tuz Seramiği Nasıl Yapılır?

Tuz Seramiği Yapımı, Tuz Seramiği Nasıl Yapılır?

Hafta sonu gelip çattıysa, eğlence zamanı başlamış demektir. Keyifli etkinlikler yapmak da tatile dahil! Çünkü tuz seramiği yapımı iz bırakan hobilerden biri… Yani gerçek anlamda izlerinizi bırakabilirsiniz! Güzel bir anı kimi mutlu etmez ki? Öyleyse şimdi tuz hamuru tarifi ile güzel bir hatıra yaratma zamanı! Hadi başlayalım.

Malzemeler

  • 1 ölçü tuz
  • 1 ölçü un
  • Yarım ölçü su
  • İstediğiniz tür boya (Akrilik boya, guaj boya, sulu boya, parmak boyası gibi)
  • Hazır kalıplar

tuz seramiği yapımı

Tuz Seramiği Yapımı Aşamaları

Hamurun Hazırlanması

1. Tuz seramiği hamuru için malzemelerinizi bir karıştırma kabına koyarak titizlikle yoğurun. Hamurunuz ele yapışmayan, kolay şekil verebildiğiniz ama çok yumuşak olmayan serte yakın bir hamur olmalı. Şekil verme aşamasında hamurun kıvamı çok yapışkan olursa biraz daha un ilave edin.

tuz seramiği tarifi

2. Hamur hazır olduktan sonra parçalar koparın ve merdane ile düzleştirin.

kalıplarla tuz hamuruna şekil verme

Hamura Şekil Verme & Desen Oluşturma

3. Hamura şekil vermek için hazır kalıplar kullanabilirsiniz. Ya da kağıt üzerine çizeceğiniz resimleri kullanarak da hamurun şeklini belirleyebilirsiniz.

dekoratif aksesuar yapımıhamur etkinlikleri

4. Kullanacağınız şekil bir kedi de olabilir farklı bir motif de içerebilir. Hamura lavanta gibi çiçekler ekleyip kokulu objeler oluşturabilirsiniz. Ama bu tür nesneler yerleştirecekseniz hamura iyice yerleşmesi için hafifçe bastırmaya özen gösterin.

tuz hamuru nasıl yapılır

5. Farklı şekiller yaratmak için dantel gibi nesneler kullanabilirsiniz. Danteli açılan hamurun üzerine yerleştirin ve üstünden merdane ile geçin. Böylece dantelin şekli hamurda belirecektir.

dantel deseni ile tuz hamuru

6. Hamurlara son şeklini verdikten sonra bir pipet yardımıyla ip geçirebileceğiniz minik delikler açabilirsiniz. Böylece hazırladığınız bu eğlenceli şekilleri isterseniz duvara ya da kapıya asabilisiniz. Hatta ip ve bocuklardan faydalanarak anahtarlık ve kolye gibi farklı eşyalar da oluşturabilirsiniz.

tuz seramiği ile kalp şekilleri

Pişirme & Kurutma

7. Oluşturduğunuz şekilleri pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine yerleştirin. İsterseniz kuruması için bu şekilde dışarda bekletin ya da daha hızlı kurumaları için fırında pişirin. Sertleşip kurumaları için bekleme süresi ve ısı derecesi değişkenlik gösterebilir. Ancak ortalama olarak 130 dereceye ısıttığınız fırında 1 ya da 1 buçuk saat gibi bir sürede pişirebilirsiniz. İsterseniz 70 – 80 derecede daha uzun süreli olarak pişirmeyi de tercih edebilirsiniz.

8. Pişirme işlemi bittikten sonra tuz seramiğinizi tel ızgara üzerinde soğumaya bırakarak bekleyin. Kurutmayı fırın kullanmadan oda sıcaklığında da tamamlayabileceğinizi unutmayın.

el yapımı renkli kalpler

Boyama

9. Son aşamada şekilleri önce komple beyaza, ardından da istediğiniz renge boyayıp tuz seramiği yapımı etkinliğinizi tamamlayın.

tuz seramiği boyama

Bitti bile!

Tuz seramiği yapımı hem çok keyifli hem de pratik bir uğraştır. Hamur yapmak denilince aklınıza oyun hamurları ya da kurabiyeler gelebilir. Oysa ki tuz hamuru sayesinde dekoratif nesneler elde etmek mümkün! Eğlenirken el becerinizi kalıcı objelere dönüştürmeye hazır olun. Bu hamur ile çocuklarınızın el ve ayak izlerini alarak objeleştirebilirsiniz. Son zamanlarda böyle bir akımın moda olduğunu söylemeden geçmeyelim 🙂

tuz hamuru boyama

Çocuklarınız için daha fazla etkinlik arıyorsanız, bu yazımızı da kaçırmayın: Okul Öncesi Taş Boyama

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.