in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım SevmedimSevmedim GüldümGüldüm ŞaşırdımŞaşırdım

Tuz Seramiği Yapımı, Tuz Seramiği Nasıl Yapılır?

tuz seramiği nasıl yapılır

Hafta sonu gelip çattıysa, eğlence zamanı başlamış demektir. Keyifli etkinlikler yapmak da tatile dahil! Çünkü tuz seramiği yapımı iz bırakan hobilerden biri… Yani gerçek anlamda izlerinizi bırakabilirsiniz! Güzel bir anı kimi mutlu etmez ki? Öyleyse şimdi tuz hamuru tarifi ile güzel bir hatıra yaratma zamanı! Hadi başlayalım…

Malzemeler

  • 1 ölçü tuz
  • 2 ölçü un
  • Boya
  • Hazır Kalıplar

tuz seramiği yapımı

Tuz Seramiği Yapımı Aşamaları

1. Tuz seramiği hamuru için malzemelerinizi bir karıştırma kabına koyarak titizlikle yoğurun. Hamurunuz çok sert olmamalı. Dokunduğunuzda hafifçe ele yapışıyorsa ideal kıvama gelmiştir. Tuz seramiği tarifi için hamur hazırlarken şekil verme aşamasında hamur çok yapışkan olursa biraz un ilave edin.

tuz seramiği tarifi

2. Hamur hazır olduktan sonra parçalar koparın ve merdane ile düzleştirin.

kalıplarla tuz hamuruna şekil verme

3. Hamura şekil vermek için hazır kalıplar kullanabilirsiniz. Ya da kağıt üzerine çizeceğiniz resimleri kullanarak da hamurun şeklini belirleyebilirsiniz.

dekoratif aksesuar yapımıhamur etkinlikleri

4. Şekillendirdiğiniz hamurların üzerini dikkatlice boyayın. Bu bir kedi de olabilir farklı bir motif de içerebilir. Çiçek gibi nesneler yerleştirecekseniz hafifçe bastırmaya özen gösterin.

tuz hamuru nasıl yapılır

5. Farklı şekiller yaratmak için dantel gibi nesneler kullanabilirsiniz. Danteli açılan hamurun üzerine yerleştirin ve üstünden merdane ile geçin. Böylece dantelin şekli hamurda belirecektir.

dantel deseni ile tuz hamurutuz seramiği ile kalp şekilleri

6. Oluşturduğunuz şekilleri 70 – 80 derece ısıtılmış fırında pişirin. Altlarının kuruması için pişirme işlemini tel ızgara üzerinde gerçekleştirin.

7. Pişirme işlemi bittikten sonra tuz seramiğinizi yine tel ızgara üzerinde soğumaya bırakarak bekleyin. Kurutmayı oda sıcaklığında da tamamlayabilirsiniz.

el yapımı renkli kalpler

8. Son aşamada şekilleri boyayıp vernikleyerek tuz seramiği yapımı etkinliğinizi tamamlayın.

tuz seramiği boyama

Bitti bile!

Tuz seramiği yapımı hem çok keyifli hem de pratik bir uğraştır. Hamur yapmak denilince aklınıza oyun hamurları ya da kurabiyeler gelebilir. Oysa ki tuz hamuru sayesinde dekoratif nesneler elde etmek mümkün! Eğlenirken el becerinizi kalıcı objelere dönüştürmeye hazır olun. Bu hamur ile çocuklarınızın el ve ayak izlerini alarak objeleştirebilirsiniz. Son zamanlarda böyle bir akımın moda olduğunu söylemeden geçmeyelim 🙂

tuz hamuru boyama

Çocuklarınız için daha fazla etkinlik arıyorsanız, bu yazımızı da kaçırmayın: Okul Öncesi Taş Boyama

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings