in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım SevmedimSevmedim GüldümGüldüm ŞaşırdımŞaşırdım

Hamur Yoğurmanın Kalıcı Hali: Tuz Seramiği Yapımı

tuz seramiği nasıl yapılır

Hafta sonu gelip çattıysa, eğlence zamanı başlamış demektir. Keyifli etkinlikler yapmak da tatile dahil! Çünkü tuz seramiği yapımı iz bırakan hobilerden biri… Yani gerçek anlamda izlerinizi bırakabilirsiniz! Güzel bir anı kimi mutlu etmez ki? Öyleyse şimdi tuz hamuru tarifi ile güzel bir hatıra yaratma zamanı! Hadi başlayalım…

Malzemeler

  • 1 ölçü tuz
  • 2 ölçü un
  • Boya
  • Hazır Kalıplar

tuz seramiği yapımı

Tuz Seramiği Yapımı Aşamaları

Tuz seramiği hamuru için malzemelerinizi bir karıştırma kabına koyarak titizlikle yoğurun. Hamurunuz çok sert olmamalı. Dokunduğunuzda hafifçe ele yapışıyorsa ideal kıvama gelmiştir. Tuz seramiği tarifi için hamur hazırlarken şekil verme aşamasında hamur çok yapışkan olursa biraz un ilave edin.

tuz seramiği tarifi

Hamur hazır olduktan sonra parçalar koparın ve merdane ile düzleştirin.

kalıplarla tuz hamuruna şekil verme

Hamura şekil vermek için hazır kalıplar kullanabilirsiniz.

dekoratif aksesuar yapımı

Ya da kağıt üzerine çizeceğiniz resimleri kullanarak da hamurun şeklini belirleyebilirsiniz.

hamur etkinlikleri

Şekillendirdiğiniz hamurların üzerini dikkatlice boyayın. Bu bir kedi de olabilir farklı bir motif de içerebilir. Çiçek gibi nesneler yerleştirecekseniz hafifçe bastırmaya özen gösterin.

tuz hamuru nasıl yapılır

Farklı şekiller yaratmak için dantel gibi nesneler kullanabilirsiniz. Danteli açılan hamurun üzerine yerleştirin ve üstünden merdane ile geçin.

dantel deseni ile tuz hamuru

Böylece dantelin şekli hamurda belirecektir.

tuz seramiği ile kalp şekilleri

Oluşturduğunuz şekilleri 70-80 derece ısıtılmış fırında pişirin. Altlarının kuruması için pişirme işlemini tel ızgara üzerinde gerçekleştirin. Pişirme işlemi bittikten sonra tuz seramiğinizi yine tel ızgara üzerinde soğumaya bırakarak bekleyin. Kurutmayı oda sıcaklığında da tamamlayabilirsiniz.

el yapımı renkli kalpler

Son aşamada şekilleri boyayıp vernikleyerek tuz seramiği yapımı etkinliğinizi tamamlayın.

tuz seramiği boyama

Bitti bile!

Tuz seramiği yapımı hem çok keyifli hem de pratik bir uğraştır. Hamur yapmak denilince aklınıza oyun hamurları ya da kurabiyeler gelebilir. Oysa ki tuz hamuru sayesinde dekoratif nesneler elde etmek mümkün! Eğlenirken el becerinizi kalıcı objelere dönüştürmeye hazır olun. Bu hamur ile çocuklarınızın el ve ayak izlerini alarak objeleştirebilirsiniz. Son zamanlarda böyle bir akımın moda olduğunu söylemeden geçmeyelim 🙂

tuz hamuru boyama

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir