in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım

Metal Sandalye Boyama Nasıl Yapılır?

metal sandalye boyama

Bahçede ya da balkonda kullandığınız metal sandalyelerinizi canlı renklerle yenilemeye ne dersiniz? Metal sandalye boyama bilmeniz gereken püf noktaları sayesinde çok kolay! Bahçe ve balkonları güncellemek ve dış mekanlara yeniden hayat vermek için metal sandalye nasıl boyanır gelin hep beraber keşfedelim.

Metal Sandalye Boyama Püf Noktaları

Metal sandalye boyama uygulamanızın başarısı için sandalyelerinizin metaline uygun boyayı temin etmeniz gerekir. Sandalyeleriniz alüminyum, çinko ya da galvanizli metalden olabilir. Ya da daha önceden boyadığınız sandalyelerinizin üzerine yeniden boya yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu detayları boyayı satın alacağınız mağazadaki boya uzmanına ileterek ihtiyacınız olan boya konusunda fikir alın.

Boya sırasında fırçayı aynı alana defalarca sürmediğinizden emin olun.

Tüm boya işlerinde olduğu gibi metal sandalye boyama sırasında da en önemli püf noktalarından biri boyama işlemini ince katlar halinde yapıp, bir sonraki kata geçmek için sürdüğünüz kat kuruyana kadar beklemektir.

Boya işlemini ceryan olmayan ama pencerelerin açık olduğu, dışarıdan temiz hava alan bir odada ya da balkon, bahçe gibi dış mekanlarda yapın.

Malzemeler

 • Zemini boya damlalarından koruyacak örtü
 • Kalın zımpara ya da tel fırça
 • Sabunlu su
 • Geniş yüzeyler için sünger rulo fırça
 • Dar alanlar için ipek uçlu fırça
 • Metale uygun boya

Metal Sandalye Nasıl Boyanır?

 1. Sandalyeleri boyamaya başlamadan önce boyama yapacağınız zemini eski bir çarşaf, gazete kağıtları ya da yapı marketlerden temin edebileceğiniz naylon örtü ile kapatın.
 2. Sandalye yüzeyinde dökülmüş boyalar ya da pas varsa kalın bir zımpara ya da tel fırça ile temizleyin. 
 3. Daha sonra çıkardığınız pas veya dökülmüş boyanın kalıntılarını sandalye üzerinden tamamen temizlemek için sandalyeyi sabunlu su ile yıkayın.
 4. Artık metal sandalye boyama için hazırız! Sünger ruloyu boyaya batırın ve ince bir kat sürün.
 5. Sünger rulo fırçanın ulaşamadığı dar alanları ipek uçlu fırça ile boyayın.
 6. Boyanın üzerindeki talimatlara dikkat ederek ilk katı tamamladıktan sonra sandalyeyi kurumaya bırakın.
 7. Gerekli olduğu kadar boya katı uygulayın ve sandalyelerin toz almayacağı ya da dış etkenlerle boyanın bozulmayacağı bir ortamda kurumaya bırakın. 

metal sandalye nasıl boyanır

İşte bu kadar! Harika bir iş başardınız, artık bahar ve yaz aylarının keyfi sizin için bir başka olacak. Metal sandalye boyama işlemi tamamen bittikten sonra arzu ederseniz renkli minderler ve dış mekan halıları ile konsepti tamamlayabilirsiniz. Rengarenk çiçekleri de unutmadan el emeğiniz ile yarattığınız şıklığın keyfini çıkarın!

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings