in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım GüldümGüldüm

Peçete Dekupaj Nasıl Yapılır?

peçete dekupaj nasıl yapılır

Hem uygulaması, hem de ortaya çıkardığı objeyi kullanması çok zevkli olan peçete dekupaj nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir? Kendin yap projeleri içinde en keyifli çalışmalardan biri olan peçete dekupaj nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir bu yazımızda anlatacağız.

Peçete dekupaj tekniğini açıklamak gerekirse; hoşunuza giden bir peçete desenini tutkal kullanarak ahşap, cam veya metal zemine sabitlemektir. Bu teknik hemen hemen her yüzeye uygulanabildiği için, peçete dekupajın nasıl yapıldığını öğrendiğinizde, aslında sayısız kendin yap projesi için önemli bir adım atmış olacaksınız.

Peçete Dekupaj Nasıl Yapılır? Uygulama Adımları

Dekupaj yapacağımız objenin üzeri tamamen pürüzsüz hale gelene kadar zımparalıyoruz.

Akrilik boyamızı hazırlıyoruz ve objemizi düz fırça hareketleri ile boyuyoruz.

Boyama işlemi bittikten sonra iyice kuruyana kadar bekliyoruz ve gerekirse bir kat daha sürüyoruz. Bekleme sürelerini ne kadar uzun tutarsanız sonuç o kadar iyi olacaktır. Mümkünse her kat için 1 gün beklemenizde fayda var.

Boyamız tamamen kuruduktan sonra dekupaj işlemine geçiyoruz.

Dekupajı eğer bir çıktı ile yapacaksak, çıktının mutlaka toner ile baskı yapan bir makineden alınması gerekir. Mürekkep ile baskı yapılan makinelerden alınan çıktılar ile dekupaj yapıldığında dağılıp yırtılacağını göz önünde bulundurmalısınız. Dekupaj yapacağınız kağıdı çıktı almak yerine, hobi marketlerden de satın alabilirsiniz.

Peçete dekupaj yapacaksanız ya da dekupaj kağıdında kullanılan desenin belli parçalarını alacaksanız, kesme işlemi yapmanız gerekir. Ancak makas ile ya da yırtarak kesme yapmak yerine, peçetenin ya da kağıdın beğendiğiniz kısmını, su ile ucunu ıslattığınız ince bir fırça kullanarak hafif dokunuşlarla peçeteden ya da kağıttan ayırmanız gerekir. Dekupaj işlemini bu şekilde kesilmiş peçete ya da kağıt ile uyguladığınızda daha doğal bir görüntü elde edebilirsiniz.   

Dekupaj yapılacak görseli kutunun yüzeyine istediğimiz şekilde yerleştiriyoruz.

peçete dekupaj nasıl yapılır

Dekupaj tutkalını inceltmek için fırçanın ucunu hafif ıslatıp tutkala (transfer dekupaj) batırıyoruz ve kağıdın arkasına tutkalı sürüyoruz.

Kağıdı kutuya düzgünce yapıştırıyoruz.

Hava kabarcıkları kalmaması için elimizle ve temiz bir bez yardımıyla kağıdın üzerinden geçerek hafifçe bastırarak düzleştiriyoruz.

Kutuya yapıştırdığımız kağıdın tutkalının iyice kuruması için 15 dakika kadar bekliyoruz.

peçete dekupaj yapılışı

Bu kez de kağıdın üzerini aynı alt kısmını tutkalladığımız gibi düzgün fırça darbeleri ile tutkallıyoruz. Bu işlemin amacı bir sonraki aşamada kağıdın üstüne vernik atıldığında koruma olmasıdır. Çünkü kağıdın üzerine direkt olarak vernik atıldığı takdirde kağıt pürüzlü bir hal alır ve çalışmanız zarar görür. Özellikle yat vernik kullanacaksanız bu işlemin mutlaka yapılması gerekir.

Tutkalı kağıdın üzerine her kat kuruyana kadar bekleyip, 2-3 kat sürüyoruz.

peçete dekupaj

Tamamen kuruduktan sonra dekupaj ve boyama işlemi bitmiş oluyor.  Artık kutunun süslemesine geçebilirsiniz.

adım adım dekupaj

peçete dekupaj örneği

Ellerinize sağlık!

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.