in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

ahşap boyama nasıl yapılır

Boş zamanı güzel ve eğlenceli geçirmek önemli, hele de gününü evde geçiren ev kadınları için. Ahşap boyama, yıllardır ev kadınları tarafından oldukça rağbet gören bir hobi. Ahşap boyama uygulamasının hem maliyeti düşük hem de yapımı oldukça keyif verici. Bu yazımızda ahşap boyama nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir sizler için anlatıyoruz.

Ahşap boyama nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Ahşap boyama için dilediğiniz formda bir ahşap eşyayı seçebilirsiniz. Bu, güzel bir takı kutusu da olabilir, çocuğunuz için bir kalemlik de… Neyi boyayacağınıza karar verdikten sonra, buna uygun kalınlıkta fırçalar almalısınız. Eğer detay çalışacaksanız ince fırçalar, geniş bir alan boyayacaksanız kalın fırçalar tercih etmelisiniz. Boya için ise su bazlı boya kullanmasınız. Bir adet de numarası sıfır olan bir zımparaya ihtiyacınız var. Bunlar 

ahşap boyama nasıl yapılır

Ahşap boyama yapmaya başlamadan evvel, boyama yapacağınız yere, hiçbir yerin boya lekesi olmaması adına, gazete ya da bir muşamba serin. İşe, boyayı hazırlamak ile başlayın. Boyanın akışkanlık seviyesi çok önemlidir. Eğer boya çok akışkan olursa ahşap üzerinde tutunamayabilir. Eğer çok yoğun olursa da boya çok geç kuruyacak ve boya homojen dağılmayacaktır. Boyayacağınız ahşabın kaliteli olması, boyanın tutunmasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle kaliteli ahşap seçmeye özen gösterin. Boya uygun kıvama geldikten sonra artık ahşabınızı boyamaya başlayabilirsiniz. Ancak boyamadan hemen önce, zımpara ile ahşabı zımbalayarak pürüzsüz hale getirmelisiniz. Eğer ahşap üzerinde boşluklar varsa macun ile doldurabilirsiniz. Boyama işlemine macun kuruduktan sonra başlayabilirsiniz.

Fırça ile boyama yaparken, fırçanızı suya çok fazla batırmayın. Eğer fırçanız çok fazla ıslandıysa, havlu kağıt yardımıyla fırçadaki fazla suyu alın. Boyadığınız yerin üstünden tekrar geçmemeye özen göstererek, ince bir kat halinde birinci kat boyamanızı tamamlayın. Ahşabı yaklaşık 15-20 dakika kurumaya bırakın. Boya kuruduktan sonra ahşabı tekrar zımparalayın ve temiz, kuru bir bez ile silin. Ardından ikinci kat boyayı yapıp, ahşap boyamanızı tamamlayıp kurumaya bırakabilirsiniz. Ancak boyanın kuruması için ilk seferkinden daha uzun süre beklemelisiniz. Ahşap boyama yaparken iki kat boyama yapmak, boyanın rengini daha iyi vermenizi ve boyanın eşit dağılmasını sağlar. Böylelikle daha güzel bir görüntü elde etmiş olursunuz.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir