İçeriğe geç

Okul Öncesi Taş Boyama Etkinliği Nasıl Yapılır?

Okul Öncesi Taş Boyama Etkinliği Nasıl Yapılır?

Çocuğunuzun yaratıcılığını ve motor becerilerini geliştirmek mi istiyorsunuz? Bunun için başvuracağınız en güzel çocuk etkinliklerinden biri taş boyama sanatıdır. Bu nedenle okul öncesi taş boyama etkinliğini çocuklarımız ile gerçekleştirelim. Peki, okul öncesi taş boyama nasıl yapılır, kolay bir etkinlik midir, çocuklarımızın gelişiminde ne gibi katkıları bulunur?

Taş boyama sanatı çocuklarınızı yönlendirebileceğiniz en zahmetsiz çocuk etkinlikleri arasındadır. Yerde duran, üstüne basıp geçtiğimiz sıradan bir nesneyi renkler aracılığı ile sanata dönüştürmek hem bizim hem çocuklarımız için oldukça keyif vericidir.

Taş boyama keyifli olmasının yanında çocuklarımızın hayal güçlerini renklendiren, yaratıcılıklarını ve motor becerilerini geliştiren bir etkinliktir. Ayrıca okul öncesi ve erken okul döneminde çocuk gelişimine önemli katkılar sağlayan bir sanat etkinliğidir.

Okul Öncesi Taş Boyama Etkinliği İçin Malzemeler Nereden Alınır?

Taş boyamak için deniz kenarından yahut bahçenizden topladığınız yassı ve geniş taşlar işinize yarayacaktır. Boya fırçalarını ise yakınınızdaki kırtasiyeden ya da hobi dükkânlarından edinebilirsiniz.

Eğer ince ve detay çizimler yapmak istiyorsanız ince uçlu fırçalar satın almayı unutmayın. Boya olarak ise taş boyamada akrilik boya kullanılmaktadır. Boyaların kolayca karışabilmesi için palet kullanabilirsiniz. Eğer paletiniz yoksa bir krem kutusunun kapağı bile işini görecektir.

Taş Boyama Nasıl Yapılır?

Taş boyamaya başlamadan evvel taşlarınızı su ile yıkayın ve güzelde kurulayın. Taşların üzerindeki çamur, kum, toz ve tüm kirleri tamamen temizlediğinizden emin olun.

Ardından dilediğiniz renkteki akrilik boyayı paletinize az miktarda sıkın. Çok az su ilave ederek akrilik boyayı inceltin. Fırçanıza biraz boya alın ve taşlarınızı dilediğiniz renkte, dileğiniz şekilde boyamaya başlayın!

Boyama işleminiz bittiği zaman taşlarınızı kurumaya bırakın. Taşların kuruduğundan emin olmak için birkaç saat bekleyin.

Boyadığınız taşlar tamamen kuruduktan sonra akrilik lake ile ya da şeffaf bir oje sürün. Böylece taşlarınızın renkleri daha canlı ve daha parlak olacak. Ayrıca oje boyayının dayanıklılığını arttıracaktır.

çocuk etkinlikleri

Boyadığınız taşları dekorasyon amaçlı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Küçük taşları rengarenk boyayarak vazolarınızın içine yerleştirebilir; büyük taşları desenli bir şekilde boyayarak kitap tutucu olarak kullanabilirsiniz.

Dilerseniz taşların üzerine çiçek, nazar boncuğu, uğur böceği, kelebek gibi şekiller çizip taşları daha estetik hale getirebilirsiniz. Yaldızlı boya kullanarak doğal taşlara bambaşka bir hava kazandırabilirsiniz. Taş boyama etkinliği tamamen çocuğun yeteneği ve hayal gücü ile sonuçlanacak bir hobi!

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.