İçeriğe geç

Evde Mum Yapımı: Evde Mum Nasıl Yapılır?

Evde Mum Yapımı: Evde Mum Nasıl Yapılır?

Romantik bir akşam yemeği ya da elektrik kesintisinde herkesin kurtarıcısı… Mumların sade ama etkileyici ışığı, içinde bulunduğunuz mekanı güzelleştirir. O naif ışıklar atmosferi yumuşatırken eşsiz ve sihirli bir etki yaratır. Gündelik hayatın temposundan biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız, evde mum yapımı ve evde mum nasıl yapılır sorusunun cevabı sizin de ilginizi çekebilir.

Evde kolay mum yapımı hakkında bilgi edindikten sonra kendi emeğiniz ile yapacağınız mumlar ile evinizi güzelleştirmenin yanı sıra ürettiğiniz mumları sevdiklerinize hediye de edebilirsiniz. Sakinleştirici ve romantik etkiye sahip sevimli mumlara sahip olmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz… Peki evde mum nasıl yapılır? İşte sırları!

Evde Mum Yapımı İçin Malzemeler

  • Fitil
  • Balmumu veya parafin
  • Gıda boyası
  • Güzel kokulu bitki yağı
  • Isıya dayanıklı minik cam kavanozlar

Evde Mum Nasıl Yapılır?

1. Çalışma alanınızı eski bir gazeteyle ya da örtüyle kaplayın. Parafin ve balmumu hızlıca eriyerek ortalığı kirletebileceği için bu aşamayı atlamayın.

2. Parafini benmari usulü eritmek için büyük bir tencereye bolca su ekleyin. Dilediğiniz miktarda parafini ısıya dayanıklı cam bir kaseye koyup tencerenin üstüne yerleştirin. Su miktarını belirlerken kabın tabanının suya temas etmediğinden emin olun.

3. Parafin erirken büyük parçaları bir spatula yardımıyla parçalaştırarak erimeyi kolaylaştırın. Parafin yanıcı bir maddedir. Erime esnasında ocağın başından ayrılmayın ve dikkatli olun.

4. Şimdi sıra fitil ve kavanozda! Parafin erirken fitili kavanoza sabitleyin. Fitilinizin altı yapışkanlı değilse kuvvetli bir yapıştırıcı ile fitili kavanoz tabanına sabitlemeniz gerekir. Fitil boyu kavanozun boyundan uzun olmalı.

5. Evde mum yapımında en keyifli aşamaya geldik. Dilediğiniz hoş kokuyu ve gıda boyasını ekleyin. Bitkisel yağlar için 4-5 damla yeterlidir. Gıda boyasını da istediğiniz renk yoğunluğuna göre ayarlayın. Spatula ile 25-30 saniye karıştırın, yağ ve boya eriyen parafine tamamen karışmış olur.

6. Erimiş parafinde renk yoğunluğunu algılamak için karışımdan bir damlayı soğuk zemine damlatın. Sertleşmesini bekleyin. Böylece evde mum yapımı için son aşamada elde edeceğiniz rengi görebilirsiniz. Şayet daha yoğun bir renk istiyorsanız, erimiş olan parafine biraz daha boya ekleyin.

7. Boya ve yağ eklenmiş olan erimiş karışımı birkaç dakika soğutun. Karışımı kavanoza dökmek için fitili hafifçe tutun. Kavanozu ortalayın ve bu aşamada özenli davranarak karışımı kavanoza dökün.

8. Birkaç saat bekledikten sonra parafin karışımı sertleşir. Fitilin mum dışında kalan kısmını kısaltın. Mumun yüzeyinden itibaren 1 – 2 cm fitil bırakmanız yeterlidir.

İşte bu kadar!

Evde kolay mum yapımı işleminizi tamamladıktan sonra dilerseniz kavanozun dışını da süsleyerek mumunuzu hediye olarak sunabilirsiniz. Kimseyle paylaşamam diyorsanız mumunuzu yakarak odanızın atmosferini yumuşacık kılabilirsiniz!

evde mum yapımı için balmumuevde mum nasıl yapılırevde kolay mum yapımı

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.