in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım

String Art Nedir, Malzemeleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

String art projenize başlamadan önce bilmeniz gerekenler

String Art Nedir Nasıl Yapılır

Öyle sanatlar var ki hobi ile sanat kavramını iyice yaklaştırıyor. Bunlardan biri de “string art “sanatı. Peki string art nedir? String  art için, çivi ile ipin aşkı diyebiliriz.

String Art Nedir?

String art nedir? String art çok sayıda ipin bir araya gelmesiyle bütün bir şekilde var olan resmin elde edilmesidir. Bu keyifli sanat birçok ülkede ilkokullarda çocukların eğitimi, el becerisi, koordinasyon ve  onların zeka seviyesinin geliştirilmesi için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sanatın gösterişli yanını ipler oluştursa da çiviler öksüz kalmasın onları da sevelim. Zira çivi yoksa string art da yok ona göre!

string art nasıl yapılır

String Art Malzemeleri Nelerdir?

Sanatta yaratıcılık önemlidir. Yaratıcı düşünce neyi malzeme olarak kullanmak isterse hiç bir kısıtlama yoktur. Nasıl ki  insan diğer sanatlarda akla gelebilecek her türlü malzemeyi mükemmel bir şekilde değerlendirmişse string art sanatında da malzeme kullanımı sanatçının hobi sahibinin ufkuna bağlıdır. “İyi ama mutlaka bazı malzemeler string art sanatında yoğun olarak kullanılıyordur” dediğinizi duyar gibiyiz. Elbette haklısınız.  String art sanatının malzemeleri sizin hayal gücünüze bağlı olsa da genellikle ip, çivi, sulu boya, yağlı boya, akrilik boyalar, ahşap malzemeler, strafor, karton, toplu iğne, hatta gazoz kapağı bile malzeme olarak kullanılır. Sanat bir hayal işidir öyle olduğu içinde malzeme kullanımı da hobi sahibinin, sanatçının hayal ettiği, kadardır.

string art malzemeleri nelerdir

String Art Sanatının Özellikleri Nelerdir?

String art sanatında temelde çivi ve ipliğin ahengi önemlidir. Düşünsenize “çivi” ve “ip” kelimelerini yan yana gelse hiç aklınıza estetikle ilgili bir şey gelir miydi? Ama metot, metodoloji, sanat yaratıcı düşünce, malzeme ile harmanlandığında harika sanat eserleri ortaya çıkıyor. Çivi ile ipin dansı string art gibi bir hobinin ve sanatın doğuşuna neden olmuş.

String Art Sanatına Hobi Olarak Nasıl Başlayabilirim?

İşin en güzel yanı bu hobiye bu sanata başlamak için çok büyük bir hazırlık yapmanıza gerek yok. Evinizde ip de var çivi de. Bu sanatın size malzeme maliyeti de oldukça düşük. String art dünyada evde yapılması önerilen DIY’lerin başında geliyor. Aman diyelim çivi çakarken raptiye batırırken elinize kolunuza dikkat edin. En iyisi kendinize string art için bir boş kutu ayarlayın. Bu kutuya malzemelerinizi koyun. Belki de bir gün bir yapı markete gidip string art sanatı için alışveriş de yapabilirsiniz!

 

Hobiniz için bizce basit şekillerde işe başlamanız başarınızın anahtarı. Mesela kalp yapın, elma yapın, papatya yapın! Daha sonra daha karmaşık şekilleri deneyebilirsiniz. Böylelikle hem hızlı başlayabilir hem de az masrafla bu güzel hobiyi içselleştirmiş olursunuz. Tekrar ediyoruz. Elimize, kolumuza dikkat ediyoruz çivileri çakmak da bir sanat! İlk önce basit şekiller daha sonra elimiz alıştıkça, tekniğiniz ilerledikçe daha karmaşık modelleri çalışıyoruz.

String Art Sanatında Nasıl İlerleyeceğim?

Elimiz alıştı, basit şekiller bizi tatmin etmiyor! Şimdi ne yapacağız? O zaman yaratım ortaya çıkıyor. Karmaşık şekillere geçiyoruz. Malzemelerimizi kombine ediyoruz. İpin yanında tel kullanıyoruz. Çivinin yanına raptiye ekliyoruz. Boyalı ipler kullanıyor ve tablo gibi eserler üretiyoruz. İpleri boyamak da sizi kesmedi ise fonla oynayabilir fon malzemelerinizi karton, ahşap, mermer, taş olarak seçebilirsiniz. Fon malzemesi olarak kullandığınız tahtayı boyayabilirsiniz. Metali eskitebilirsiniz. String art yaratıcılığınıza amade, kolay gelsin hepimize! String art sizi sardı! Hobi olarak değil sanat olarak devam etmek istiyorsunuz! Bu da güzel bir seçenek Türkiye’de ve dünyada string art sergisi açmış çok hobi sahibi var bilesiniz.

Bu yazımızda string art nedir sorusunu sizler için yanıtladık. Diğer hobi sanat projelerimizi incelemeyi unutmayın.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings