İçeriğe geç

Kasadan Raf Yapımı: Ahşap Kasa Raf Yapımı

Kasadan Raf Yapımı: Ahşap Kasa Raf Yapımı

Ahşap meyve kasalarından raf yapımı sayesinde evinizin dekorasyonuna farklılık katabilirsiniz.  Evinize ayrıcalıklı bir hava katacak kasadan raf yapımı hem keyifli, hem kolay. Bu rafları balkon ve teras gibi evinizin dış mekanlarında kullanabileceğiniz gibi, çocuk odası, yatak odası ve hatta salonunuzda dahi kullanabilirsiniz. Bu yazımızda kasadan raf yapımı hakkında bilinmesi gerekenleri birlikte keşfedeceğiz.

Meyve Kasaları Nereden Bulunabilir?

Çok kolay… Manavınızdan sizin için ayırmasını isteyebilirsiniz, yapı marketlerden alabilirsiniz ya da online sipariş verebilirsiniz. Seçenekler çok, yeter ki siz karar verin.

Yapımına karar vediğiniz raf modeli için ekstra tahta parçaları gerekiyorsa onları da ya kasalardan birini sökerek edinebilirsiniz ya da bahçeden sokaktan bulabilirsinz ya da çok uygun bir fiyata marangoza kestirebilirsiniz.

kasadan raf yapımı

İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • Ahşap meyve kasaları
  • Zımpara
  • Matkap
  • Çiviler
  • Ahşap astar boya
  • Sprey boya
  • Tercihe göre vernik

ahşap kasadan raf nasıl yapılır

Ahşap Kasadan Raf Yapımı

1. Raf yapacağınız kasaların dış yüzeylerindeki toz ve kiri nemli bir bez ile güzelce temizleyin.

2. Kasalardaki nemin uçması için havalandırın ve kuruduklarında yüzeylerini zımparalayın.

3. Kasadan raf yapımında atlanabilen bir aşamaya geldik: astar boya ile kasaların boyanması. Boyadan önce kasaları astarlamak boyanın daha iyi tutmasını sağlar ve boyanın çatlayıp dökülme ihtimalini ortadan kaldırır. Astar boyayı kutu ambalajındaki talimatlar doğrultusunda kasalara uygulayın.

4. Astar boyanın üzerine sprey boyayı uygulayın. Boyama sırasında katları mümkün olduğunca ince tutmalı ve yeni bir kat uygulamadan önce her katın tamamen kurumasını bekleyin.

5. Raflarınıza parlaklık kazandırmak istiyorsanız, isteğe bağlı olarak vernik uygulamasını gerçekleştirin.

6. Boya işlemi bittikten sonra sıra istediğiniz raf tasarımına uygun olarak ahşap kasaları bir araya getirmeye geldi. Matkap yardımıyla kasaları istediğiniz şekilde bir araya getirip, sabitleyin.

7. Sabitleme sırasında boyada bir zedelenme olursa bozulan yerleri tekrar boyayarak düzeltin.

8. Ahşap kasadan yaptığınız rafları evinizin hangi köşesine ya da duvarına yerleştirmek istyorsanız yine matkap yardımıyla duvara sabitleyin.

Kasadan raf yapımı işte bu kadar!

Kasadan Raf Yapımı Püf Noktası

Sprey boya aşamasında uygulamanın kötü olduğu kısımları boya tamamen kuruduktan sonra zımparalayarak ve üzerine tekrar boya yaparak düzeltebilirsiniz.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.