in ,

YapacağımYapacağım SevdimSevdim BayıldımBayıldım SevmedimSevmedim ŞaşırdımŞaşırdım GüldümGüldüm

Çiçek Saksısı Nasıl Değiştirilir?

çiçek saksısı nasıl değiştirilir

Çiçek saksısı değişimi doğru zamanda ve bilinçli şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde çiçeğinize zarar verebilirsiniz. Bu yazımızda “çiçek saksısı nasıl değiştirilir” sorusuna yanıt vereceğiz.

Çiçek saksısının nasıl değiştirileceği konusunda bilgi sahibi değilseniz, yanlış bir uygulama sonucunda çiçeğinize zarar verebilirsiniz veya çiçeğiniz ölebilir. Bu nedenle yazımızda açıkladığımız adımları izlemenizi öneririz. Gerekli adımlara geçmeden önce saksı değişiminin hangi durumlarda yapıldığını belirtelim:

 • çiçek içinde bulunduğu saksıya göre çok büyüdüğünde
 • çiçeğin toprağında böceklenme olduğunda
 • saksının altında bulunan drenaj deliklerinden çiçeğin kökleri çıkmışsa
 • dekoratif nedenlerle farklı bir saksı kullanmak istediğinizde

Çiçek Saksısı Değişimi İle İlgili Nelere Dikkat Edilir?

 • İlkbahar ayları çiçek saksı değişimi için en uygun zamandır. Ancak çiçeğin türüne göre saksı değişimi zamanları değişiklik gösterir.
 • Yeni satın alınan saksı çiçeklerinin saksısı değiştirilmeden önce, 2 hafta kadar çiçeğin yeni yerine alışması beklenmelidir. Çiçek yerine alıştıktan sonra saksı değişimi yapılabilir.
 • Saksı değişiminde kullanılacak toprak kaliteli, organik toprak olmalıdır.
 • Saksı çiçekleri için bahçeden alınan toprak kullanılmamalıdır. Bahçe toprağında bulunan zararlı böcek ve bakteriler hem size, hem de çiçeğinize zarar verebilir.
 • Değişim sırasında çiçeğinizin kökleri zarar görmemelidir.
 • Hasta ve cansız çiçeklerin saksıları değiştirilmemeli, öncelikle sağlıklı hale gelmeleri için gerekli bakım gerçekleştirilmelidir.
 • Saksı altında çiçeklerin fazla suyunu atmaları için yapılmış deliklerin, saksı değişimi sırasında kapanmamasına dikkat edilmelidir.
 • Çiçeğin ekileceği yeni saksının eski saksıya göre sadece bir veya iki boy büyük olması gerekir. Çok daha büyük olması sağlıklı değildir.
 • Çiçeğin çıkarıldığı eski saksıya başka bir çiçek ekilecekse, önce saksının iç ve dış yüzeyleri çok iyi bir şekilde yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.
 • Çiçeğe en son su, saksı değişiminden 2 gün önce verilmiş ve toprak kuru olmalıdır.
 • Çiçek yeni saksıya ekildikten sonra, ışık isteyen bir çiçek dahi olsa, birkaç gün direkt güneş ışığı almamalı, hafif gölgeli bir yerde tutulmalıdır.

Çiçek Saksısı Nasıl Değiştirilir? Adım Adım Yapmanız Gerekenler

1. Yeni saksıyı kireçsiz suda birkaç saat bekletin.

2. Saksının altında bulunan drenaj deliğinin kapanmaması gerektiğini belirtmiştik. Ancak saksıya toprak eklediğinizde alttan toprağın dışarı dökülüp, saksıda toprak kaybı olmaması için, suyu dışarı verecek ama toprağı tutacak şekilde deliğin üzerine çakıl taşları, havlu kağıt veya kahve filtresi serin. Her çiçeğin su tutma ihtiyacı farklı olduğu için, drenaj işlemi de çiçeğinizin türüne göre farklılık gösterecektir.

drenaj nasıl yapılır

3. Yeni saksının üçte birini saksı değişimi için uygun, kaliteli toprak ile doldurun.

saksıya çiçek ekmek

4. Çiçeğinizin bulunduğu saksıyı, çiçeği elinizle toprak yüzeyinden hafifçe kavrayarak ters çevirin ve saksıdan nazikçe çıkarın.

çiçeklerin saksıları nasıl değiştirilir

5. Eğer çiçeğiniz saksıdan kolayca çıkmadıysa, saksının bir kenarını duvara hafifçe vurarak saksıdan ayrılmasına yardımcı olun.

6. Gerekirse saksıdan çıkmasına yardımcı olmak için çiçeğinizi dışarı nazikçe çekebilirsiniz, ama çiçeğe zarar vermediğinizden emin olmalısınız.

7. Eski topraktaki olası hastalıkları yeni toprağa taşımamak için, köklerdeki eski toprağı mümkün olduğunca silkeleyin.

8. Çürümüş veya ölü kökleri makas ile kesin ve çiçeğin köklerini biraz gevşetin.

çiçek saksısı değiştirme

9. Bir eliniz ile çiçeği üçte birini iyi toprakla doldurduğunuz yeni saksının tam merkezinde, istenilen derinlikte sabit olarak tutun ve diğer eliniz ile toprağı saksıya doldurmaya başlayın.

çiçek toprağı nasıl değiştirilir

10. Köklerin büyümek için altta yeterli boşluğa ihtiyacı olduğunu ama gereğinden fazla da yukarıda olmaması gerektiğini düşünerek en uygun şekilde konumlandırarak toprağı doldurun.

çiçek saksısı değiştirme

11. Toprağı saksının üstünde 1,5 – 2 cm boşluk kalana dek doldurun.

çiçek saksısı nasıl değiştirilir

12. Toprağın sıkışması için çok hafifçe eliniz ile çiçeğin etrafından toprağa bastırın ve hafifçe bir duvara vurarak gerektiği kadar sıkıştığından emin olun.

çiçek saksısı değiştirme

13. Son adım olarak toprak tamamıyla nemlenene kadar çiçeğinizi sulayın.

çiçek saksısı nasıl değiştirilir

Bu yazımızda sizlerden sıkça gelen “çiçek saksısı nasıl değiştirilir” sorusunun cevabını açıkladık. Dileriz yazımız faydalı olsun, bahçe ve balkonlarınız çiçeklerle dolu, çiçekleriniz sağlıklı ve canlı olsun.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings