in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım SevmedimSevmedim BayıldımBayıldım

Evimi Kendim Nasıl Boyarım?

Evimi kendim nasıl boyarım

“Evimi kendim nasıl boyarım?” diyen marifetli hanımlar. Bu yazımızda evinizi kendiniz boyarken bilmeniz gereken tüm  bilgileri sizler için toparladık.

Dekorasyon konusunda kendinizi yetenekli hissediyorsanız siz de rahat bir şekilde evinizi istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bu yazımızda “evimi kendim nasıl boyarım” sorunuzun cevaplarını ve konu hakkında önemli ipuçları bulacaksınız.

Evimi Kendim Nasıl Boyarım?

Öncelikle ev boyama konusunda ihtiyaç duyacağınız belli başlı malzemeleri sıralayalım.

Malzemeler

 • Plastik ya da silikon boya
 • Tavan boyası
 • Spatula ( 100’lük ve eğri saplı)
 • Zımpara
 • Naylon, gazete kâğıdı veya kalın karton
 • Alçı
 • Rulo
 • Boya ızgarası
 • Kova
 • Merdiven
 • Maskeleme bandı

Boya Öncesi Hazırlık

evde boya öncesi hazırlık

1. Boya yapmaya başlamadan evvel öncelikle boyamak istediğiniz alanı boşaltmanız gerekmekte. Aksi takdirde eşyalarınıza zarar verebilirsiniz.

2. Odayı boşalttıktan sonra, naylonu (tercihe göre gazete kâğıdı veya kartonda kullanabilirsiniz) evinizin zeminini örtecek şekilde serin.

3. Odayı tamamen boşaltamadıysanız kalan eşyaların üzerine örtü örtün. Örtülerin kaymaması için maskeleme bantlarını kullanarak yere sabitleyebilirsiniz.

ev boyama öncesi hazırlık

4. Eşyaların güvenliğini sağladıktan sonra; odada bulunan prizleri, çıkarabiliyorsanız avizeyi, tv kablolarını sökmelisiniz. Odayı ne kadar boş hale getirirseniz ev boyama size o kadar kolay gelecektir.

evde tadilat hazırlıkları

5. Kapıları da boyayacaksanız kapı kollarını, varsa kapıdaki süsleri temizlemeniz gerekmekte. Bunun için zımpara kullanabilirsiniz. Böylece boyama öncesi düz bir zemin oluşturulur ve boyama sonrası pütürlü bir görünümle karşılaşmazsınız.

6. Boyunuzun yetişemeyeceği alanlar için merdiven kullanmanız gerekeceğinden zemine iyice sabitleyeceğiniz orta boy bir merdiven seçimi sizin için en ideal olanıdır.

Boya Seçimi

Boyaların kendine özgü özellikleri olduğu için, boya seçiminde plastik, saten ya da silikon boyalardan hangisini seçmeniz gerektiğine karar vermek önemlidir. Plastik boyalar tüm yüzeylere uygulanabilir ancak bu boyaların üzerinde oluşan lekeler silinerek geçmez. Silikonlu boyaların maliyeti diğerine göre daha fazladır. Çünkü bu boyalar hem silinebilir hem de uzun süre kullanılabilir. Saten boyalarda silinebilir ve uzun ömürlüdür. Boyanızın rengine ve cinsine karar verdikten sonra dikkat etmeniz gereken bir nokta daha kalıyor. O da boyayacağınız duvarın pürüzsüz olması. Duvarda pürüzler varsa ilk önce bölgeyi zımparalayarak yüzeyi pürüzsüz hale getirmelisiniz. Ardından boyama işlemine başlayabilirsiniz.

evimi kendim nasıl boyarım

Boyama Süreci

1. Öncelikle, bir parça boyayı kovaya alarak boyanın kıvamı daha ince bir hale getirilir.

2. Daha sonra rulo yardımıyla boya işlemine başlanır.

3. Duvardaki çatlaklar varsa ıspatula ile temizlenip daha sonra boyama işlemine devam edilir.

4. İlk kat boya daha ince bir şekilde uygulanır. Duvarlar temizse 2 kat boya yeterlidir. 

Evimi kendim nasıl boyarım sorusunun yanıtını bu yazımızda sizlere açıkladık. Daha fazla ev düzenleme, yenileme ve tadilat önerileri arıyorsanız bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings