İçeriğe geç

Penye İpten Yuvarlak Paspas Yapımı

Penye İpten Yuvarlak Paspas Yapımı

Ördükten sonra evinizde severek kullanacağınız şık bir paspas yapıyoruz. Tığla öreceğimiz paspasın yapım aşamalarını sizler için anlatıyoruz. Penye ipten yuvarlak paspas yapımı için gerekli malzemeler ve adım adım aşamaları şöyle.

Malzemeler

  • iki renk spagetti yarn penye ip
  • 9 mm tığ

penye ipten yuvarlak paspas yapımı

Penye İpten Yuvarlak Paspas Yapımı Adımları

1. Sihirli halka yapın. 12 adet ikili trabzan yaparak başlayın. Her sıra sonunda ilmek kaydırma yapın. Üst sıraya çıkarken hep üç zincir çekin. Üç zincir ilk trabzan sayılacak.

2. Her ilmeğe iki adet ikili trabzan yapın. Toplam 24 trabzan olacak.

3. İlk ilmeğe bir adet ikili trabzan yapın. Bir zincir çekin ilmek atlamadan sonraki ilmeğe bir adet ikili trabzan yapın. Bir zincir çekin bu şekilde sıra sonuna kadar devam edin. Toplam 24 adet delikli trabzan olacak.

4. Her ilmeğe ve her boşluğa bir adet ikili trabzan yapın. Toplam 48 adet trabzan olacak.

5. İlmeklere sırayla iki tek bir çift ikili trabzan yapın. Toplam 60 adet trabzan olacak.

6. İlk ilmeğe bir tane ikili trabzan yapın, iki zincir çekin, alttan bir ilmek atlayın sonrakine bir tane ikili trabzan yapın. İki zincir çekin alttan bir ilmek atlayın, böylece sırayı tamamlayın.

7. Alt sıradaki zincir boşluklarına sırayla iki boşluğa üç adet ikili trabzon yapın, bir boşluğa iki adet ikili trabzan yapın, sırayı bu şekilde tamamlayın.

8. Tüm ilmeklere bir adet ikili trabzan yapın.

tığ işi paspas örneği

Penye İpten Yuvarlak Paspas Yapımı Kenar Süsü Yapım Aşaması

9. Zincir çekmeden tığın başına bir kez ip dolayıp üç seferde çekin, üçüncü deliğe beş adet üçlü trabzan yapın. Sonuncu trabzan bitince zincir çekmeden iki ilmek atlayın, üçüncü deliğe batın, sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin.

10. Kenar süsünün ortasından (3. trabzandan) diğerinin ortasına (3. trabzana) 8 zincir çekip batın. Tüm sıra boyunca bu işlemi tekrarlayın.

11. Alt sıradaki zincir boşluklarına sekiz adet ikili trabzan yapın böylece sırayı tamamlayın.

12. İlmeklerin sırasıyla dokuz tek bir çift ikili trabzan yaparak sırayı tamamlayın. İpiniz kalınsa hepsine tek trabzan yapabilirsiniz.

13. İlk ilmeğe 1 trabzan yapıp iki zincir çekip bir ilmek atlayıp bir sonrakine batın sırayı bu şekilde tamamlayın.

14. Alt sıradaki zincir boşluklarına üç boşluğa iki tane ikili trabzan bir boşluğa üç adet ikili trabzan yaparak sırayı tamamlayın.

15. İlmekleri on tek bir çift ikili trabzan yaparak sırayı tamamlayın.

16. Dokuzuncu sıradaki gibi kenar süsü yaparak paspası bitirin.

İyi günlerde kullanın.

örgü paspas nasıl yapılır

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.