in ,

YapacağımYapacağım SevdimSevdim BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım GüldümGüldüm

Kırkyama Yastık Modeli ve Yapılışı

Kırkyama Yastık Modeli

Kırkyama ya da diğer adıyla patchwork dikiş geçmişten günümüze kalan, hem güzelliğiyle hem de anlamıyla farklılık yaratan bir dikiş tekniği. Bu dikiş yöntemi ile bir yandan artık kumaşları değerlendirmiş oluyor, bir yandan da herbiri birbirinden farklı yastıklar, yatak örtüleri ya da seccadeler ile evimizde görsel bir şölen oluşturuyoruz. Birçok parçayı birleştirerek uyguladığımız kırkyama (patchwork) yöntemi ile dikebilecekleriniz, sadece hayal gücünüzle sınırlı. Kırkyama yastık, yorgan, battaniye, kazak ya da çanta bunlardan sadece birkaçı. Biz bu yazımızda kırkyama yastık dikimini anlatıyoruz. Unutmayın, kumaş, renk ve desenleri tercihinize göre satın alabilir ya da evde daha önceki çalışmalarınızdan artmış kumaşları rastgele bir araya getirerek kullanabilirsiniz.

Hadi başlayalım.

Gereken malzemeler

  • Makas
  • Mezura
  • Kırk yama kesme tahtası ve ruleti
  • Cetvel (15 X 30 cm. )
  • 5 farklı desen kumaş
  • 6 Renk ip
  • Misina
  • Toplu iğne
  • İç yastık için astar kumaşı
  • Elyaf

Kırkyama yastık dikimi adımları

1. Adım

Kumaşlardan bir tanesini ayırın. Ayırdığınız bu kumaşı kırkyama yastığın arka yüzü ve ön yüzünde desenin çerçevesi için son aşamada kullanacağız. Kalan 4 renkten dörder adet 10×10 cm kareler şeklinde parçalar kesin. Kareleri düzgün kesebilmek için, kırkyama kesim tahtası üzerinde ölçü alabilir, cetvel ve rulet desteği ile parçaları kesebilirsiniz. Kesimi tamamladığınızda elinizde bir kenar uzunluğu 10 cm olan toplam 16 adet kare kumaş parçası olacak.

kırkyama yastık için gereken malzemeler

2. Adım

Şimdi sıra geldi elimizdeki 4 farklı desendeki kare kumaş parçalarını birbiriyle eşleştirmeye. Bu aşamada 4 desenin 2 tanesini bir grup, diğer 2 deseni de ayrı bir grup olarak ayırın. Şimdi elinizde her birinde 2 desen olan 2 ayrı grup olacak.

3. Adım

Şimdi guplandırdığınız desenlerdeki kumaş parçalarını birbirleriyle eşleştireceğiz. Her gruptaki 2 ayrı desenden 2 kare bir araya gelecek şekilde eşleştirmeyi yapın. Eşleştirdiğiniz kumaş parçalarını desenli kısımları içte kalıp, birbirine temas edecek şekilde üst üste getirin. Dikim sırasında kaymamaları için toplu iğne ile tutturularak sabitleyin. 

kırkyama yastık dikimi

4. Adım

Karelerin tam ortasından aralarında yarım cm boşluk bırakarak 2 şerit halinde dikiş atın. Daha sonra bu iki şeriti tam ortasından kesin. Böylelikle üçgen şekil elde edeceksiniz.

kırkyama nasıl yapılır

5. Adım

Elde ettiğiniz üçgen şeklindeki farklı desenleri bir araya getirerek görseldeki gibi kare şeklinde parçalar elde edin. Diğer bir deyişle, 2 üçgeni uzun kenarlarından birleştirerek dikin ve 1 adet kare kumaş parçası elde edin. Elinizdeki tüm üçgenleri tamamladıktan sonra, elde ettiğiniz kare kumaş parçalarının dikiş yerlerini ütü ile açın ve sonraki aşamaya geçin.

kırkyama modelleri

6. Adım

Sıra bir önceki aşamada elde ettiğimiz her birinin kenar uzunluğu 10 cm olan kare parçalarını birleştirmeye geldi. Önce 4 adet kare kumaş parçasını birbirine dikin. Her kare kumaşın başlangıçta kenar uzunluğu 10 cm iken, dörder dörder birleştirdikten donra elinizde kenar uzunlukları 20 cm olan 4 büyük kare olacak. Son olarak aşağıdaki fotoğraftaki gibi oluşturduğunuz 4 kareyi de birleştirip dikin ve bir bütün kare elde edin.

kırkyama modelleri ve yapılışları

7. Adım

En başta ayırdığınız küçük karelerde kullanmayıp, bir tarafta beklettiğiniz kumaşı alın. 10 cm eninde, 40 cm uzunluğunda 2 şerit ve 10 cm eninde 60 cm uzunluğunda 2 şerit olmak üzere toplam 4 adet şerit kesin. Bu şeritleri aşağıdaki fotoğraftaki gibi kare şeklinde hazırlamış olduğunuz kumaşın etrafına dikin. Böylece yastık kılıfının ön yüz dikim aşamasını tamamlamış olacaksınız.

patchwork modelleri

8. Adım

Yastığın içine doldurulacak elyafı bir iç yastığa dolduracağız. Bu nedenle astar kumaşı 60 x 60 cm olarak 2 parça halinde kesin ve üç tarafından dikin, dördüncü kenarı tamamen dikmeyin ki bileştirmediğiniz yerden elyafı doldurun. Elyafı doldurduktan sonra dikmediğiniz kısmı teğel yaparak kapatın.

patchwork yastık

9. Adım

Yastık kılıfının ön yüzünü tamamlamıştık. Şimdi arka yüzünü hazırlayacağız. Desenli kumaşın kenarlarına geçmiş olduğunuz şerit olarak kullandığımız kumaştan 60 x 60 cm olarak kesin. Kestiğiniz bu kumaşı, yastığın ön yüzü ile birleştirin. Ön yüz ile arka yüzü birleştirirken, kumaşların 3 kenarını dikiş makinasıyla birleştirin. Birleştirmediğiniz kenara fermuar dikebilirsiniz. Ya da el dikişi ile teğel yapıp birleştirebilirsiniz.

kırkyama yastık

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings