in ,

YapacağımYapacağım SevdimSevdim BayıldımBayıldım GüldümGüldüm

Evde Ayakkabılık Yapımı – Kendin Yap Ayakkabılık

evde ayakkabılık yapımı

Hayatımızda yer kaplayan ne kadar çok şeye sahip olduğumuzu hiç düşündünüz mü? Fazlalıklardan ve onları bir şekilde depolayabilmekten hepimiz belirli sıkıntılar duyarız. Ayakkabı depolamak bazen gerçek bir sorun olabilir. Her ne kadar evde ayakkabı depolamak için bazı alanları kullansak bile bu alanların farklı şekillerde nasıl işe yarayabileceğini hiç düşündünüz mü? Bu yazıda herhangi bir yapı markette bulabileceğiniz malzemelerle evde ayakkabılık yapımı adımlarını göstereceğiz.

Hazırsanız başlayalım!

Malzemeler

Yapılacak ayakkabı rafını 2 katlı olacak şekilde tasarladık.

İhtiyacımız olan belirli malzemeleri yazalım;

• 60 cm uzunluğunda 30 cm genişliğinde 2 ahşap lata (300x1200x18 mm uzunluğundan bir ahşap lata edinebilirsiniz.) (60×30 cm ayaklar)
• 100 cm uzunluğunda ve 30 cm genişliğinde 2 ahşap lata (300x1000x18 mm uzunluğunda ahşap lata edinebilirsiniz) (100×30 cm raflar)
• Ahşap Tutkalı
• Yeterli sayıda ahşap çivisi
• Köşeleri tutması için 60 derece açıyla kesilmiş (10 cm uzunluğunda olabilir) 4 adet ahşap köşebent

Buradaki malzemeler belki de evinizin bir köşesinde âtıl duran ahşaplardan yapılabilir. Ölçüler tamamen ideal bir kendin yap ayakkabı rafı için verilmiştir. Malzemeleri edinmek ve kesme biçme işleriyle uğraşmak istemezseniz, ahşapları aldığınız yapı markette belirtilen ölçülerde kestirebilirsiniz. Böylece size sadece kurulumu kalacaktır.

Evde Ayakkabılık Yapımı Adımları

1. Tüm malzemeler belirtilen ölçülerde kesip hazırlıyoruz.

2. İlk etapta ahşap tutkalı ile ayakkabı rafınızın ayak ve raf kısımlarını yapıştırmaya başlıyoruz. İskeleti oluşturmak için 2 ayak üzerine ilk rafı (tam ortasından ölçerek) ahşap tutkal ile yapıştırıyoruz.

3. 5-10 dakika kadar bekledikten sonra tutkalın yapıştığından eminseniz, sabit aralıklarla ahşap çivileri, raf ve ayak bağlantı noktalarından dikkatlice çakıyoruz (ayakların raf ile kesiştiği noktadan sırayla yapabilirsiniz). Evet artık ayakkabı rafımızın ilk iskeleti ortaya çıktı.

4. Ardından aynı tutkal işlemini üst raf için tekrarlıyor ve ahşap çivi desteği ile sağlamlaştırıyoruz. Evet neredeyse işlem artık tamam!

5. Ayakkabı rafınızın sağlam olması için 60 derece açıyla kestirdiğiniz köşebentleri (4 adet, 4 üst köşeye) raf ve ayakların kesiştiği üst noktadan tutkal ve çivi yardımıyla yerleştiriyoruz.

İşte bu kadar kolay!

Artık ayakkabılarınız için harika bir rafa sahipsiniz!

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings