in

BayıldımBayıldım SevdimSevdim YapacağımYapacağım


Stres İle Baş Etmemizi Sağlayacak 15 Yiyecek

stresi azaltan yiyecekler

Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde stresten uzak kalmak pek mümkün olmuyor. Stres vücudumuzda sadece kısa dönemde olumsuz etki oluşturmuyor, uzun dönemde de çeşitli hastalıklara sebep olabiliyor. Stresin yol açtığı sorunlar arasında baş ağrısı, iştahsızlık, uykusuzluk, kalp hastalıkları, tansiyon problemleri, bağışıklık sisteminde yetersizlikler gibi problemler öne çıkıyor. Stresle baş etmede düzenli fiziksel aktivite, yeterli miktarda su tüketimi ve sağlıklı beslenme büyük öneme sahip. Sağlıklı beslenmemize, özellikle stresi azaltan yiyecekler ekleyerek stresle baş etmede vücudumuza destek olabiliriz. İşte strese iyi gelen yiyecekler arasından sizler için derlediğimiz 15 yıldız yiyecek.

Strese İyi Gelen Yiyecekler

Enginar

enginar

Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak dostu olan enginar, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunarak stres azaltıcı etki göstermektedir. Ayrıca potasyum, magnezyum ve C vitamini içermekte olup vücudun strese karşı sağlıklı bir tepki vermesine yardımcı olmaktadır.

Yumurta

beyaz yumurtalar

En sağlıklı protein kaynaklarından biri olan yumurta, strese iyi gelen yiyecekler denince akla gelen bir diğer seçenekte bulunmakta. Zengin besin içeriği ve özellikle kolin içeriği sayesinde beyin sağlığını strese karşı korumaktadır.

Sakatatlar

işkembe çorbası bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Çeşitli B vitamini içeriği sayesinde sakatatlar stres kontrolünde önemli bir yere sahiptir. Dopamin ve serotonin hormonlarının üretimini arttırarak kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayarak stres düzeyini azaltır.

Yağlı Balıklar

Fırında Somon Balığı Tarifi

Özellikle Omega-3’ten zengin ton balığı ve somon vücudun stresle baş etmesinde büyük katkıda bulunur. Depresyon ve anksiyete problemlerine karşı kişiyi korumaktadırlar.

Kuzey Denizlerinin Yıldızı Sofralarınızda: Fırında Somon Balığı Tarifi

Kabuklu Deniz Ürünleri

Kabuklu Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri stresle mücadele için önemli olan çeşitli hormonların salgılanmasını sağlar. Böylece stres düzeyinin azalması sağlayarak bir çeşit antidepresan ilaç etkisi göstermektedirler.

Sarımsak

sarımsak

Sarımsak yüksek sülfür ve antioksidan içeriği sayesinde strese karşı mücadele veriyor. Aynı zamanda yapılan çalışmalar sarımsağın anksiyete ve depresyon semptomlarında iyileşmeye katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Ay Çekirdeği

ayçekirdeği strese iyi gelen yiyecekler

Yüksek E vitamini kaynağı olan ay çekirdeği, aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı olup ruh sağlığı için önemli bir yer teşkil ediyor. Aynı zamanda içerisindeki selenyum, çinko, magnezyum, manganez ve B vitamini gibi değerli stres azaltıcı besinler içermektedir.

Brokoli

brokolinin faydaları

Brokoli, içerisindeki folat, magnezyum ve C vitamini sayesinde depresyona karşı ruh sağlığımızı korumaktadır. Brokoliyi Sevmek için Çok Neden Var: İşte Brokolinin Faydaları

Maydanoz

strese iyi gelen yiyecekler maydanoz

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan maydanoz ruh sağlığı ile ilgili hastalıkların görülmesini azaltır. Ayrıca içeriği sayesinde stres azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Nohut

etli nohut yemeği

Nohut stres savar olarak adlandırılabilecek potasyum, çinko, bakır, selenyum ve B vitamini gibi içeriklerin kaynağıdır ve vücudun stres ile baş etmesinde önemli bir rol almaktadır. Bitkisel kaynaklı bir protein olan nohut, protein yapısı sayesinde beyin sağlığının korunmasını sağlar ve mental performansı arttırır.

En Sevilen Sulu Yemeklerimizden Etli Nohut Yemeği Tarifi

Yaban Mersini

yaban mersini

Yaban mersini yüksek antioksidan içeriği sayesinde stresi azaltan yiyecekler arasında baş sıralarda olan bir diğer seçenektir. Kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamakla kalmayıp, stres sonucu beyin hücrelerinde oluşan hasarın oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

Tahin

strese iyi gelen yiyecekler tahin

Susam tohumlarından elde edilen tahin güçlü bir L-triptofan adlı amino asit kaynağıdır. Bu amino asit sayesinde kişinin modunu yükselmesini sağlamaktadır. Ayrıca depresyon ve anksiyete belirtilerinin azalmasına yardımcıdır.

Tatlı Patates

tatlı patates strese iyi geliyor

Değerli bir karbonhidrat kaynağı olan tatlı patates bir stres hormonu olan kortizol seviyelerinin azalmasını sağlamaktadır. Böylece kişiyi oluşabilecek kronik strese karşı korumaktadır.

Matcha Çayı (Pudrası veya Tozu)

matcha çayı strese iyi gelen besinler

Matcha tozu içerisindeki L-theanine adlı amino asit sayesinde strese iyi gelen besinler arasında önemli bir yer almaktadır. İçeriği sayesinde beyin hücrelerini strese karşı korumaktadır. Matcha tozunu dilerseniz çay ya da yemek tariflerinizin içine koyarak da tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı

papatya çayı

Bu yiyecekler kadar güçlü bir de içecek önerelim. Papatya çayı içerisindeki uçucu yağlar sayesinde başta kokusuyla kişiyi rahatlatır. Antioksidan içeriği sayesinde beyin hücrelerinin sağlıklı çalışmasına destek olarak stres seviyesinin azalmasını sağlar. Her yaş grubuna uygun olan papatya çayını özellikle uykudan bir iki saat önce tüketmeniz uykuya rahat bir geçiş yapmanızı sağlayacaktır.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings