İçeriğe geç

Bu Besinlerle Bağışıklık Sisteminiz Hep Güçlü Kalacak!

Bu Besinlerle Bağışıklık Sisteminiz Hep Güçlü Kalacak!

Vücudumuzdaki her bir hücrenin ve bu hücrelerle oluşan her bir sistemin vücudumuzu dış tehditlere (bakteri, virüs ve toksin maddeler) karşı koruması bağışıklığın güçlü olduğu anlamına geliyor. Peki bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

Bağışıklık sistemini güçlendirecek enfes bir çorbaya ne dersiniz? Çoluk çocuk tüm aile bu çorbaya bayılacak. Lezzet ve sağlık deposu çorbamızın linki burada: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Çorba

Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz?

Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede fiziksel aktivite, yeterli miktarda su tüketimi, düzenli ve doğru saatlerde uyku, hayatınızdaki stres faktörlerini olabildiğince aza indirgeme oldukça önemli. Ancak bağışıklık sisteminin güçlü kalmasında ve güçlendirilmesinde en büyük yer sağlıklı beslenmeye ait. Doğru besin tercihleri ile bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir?

Meyvelerden, sebzelere, kurubaklagillerden, bitkisel çaylara her bir besin grubunun bağışıklık üzerinde çeşitli etkileri bulunmakta. İçerikleri bakımından bağışıklık sistemi denince akla gelmesi gereken besinlerden seçtiklerimizi aşağıda sizler için bir araya getirdik. Bu besinleri günlük beslenmenize ekleyerek bağışıklık sisteminizin hep güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kivi

Bağışıklık sistemini güçlendiren kivi

Bağışıklık sisteminin düzenli çalışması ve güçlü kalmasında C vitamini oldukça önemli. Hem yetişkinlerde, hem de çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve C vitamini kaynağı denince akla başta turunçgiller (portakal, mandalina, greyfurt vb.) geliyor olsa da bir orta boy kivi bir orta boy portakala göre daha fazla C vitamini içermekte. C vitamini kaynağı olarak sadece turunçgilleri değil kiviyi de tercih edebilirsiniz.

Çilek

Bağışıklık sistemi çilek

Kivi görevi görecek bahar ve yaz ayları için meyvemiz ise çilek. İçerisindeki yüksek C ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemi destekleyici aynı zamanda yüksek antioksidan içeriği sayesinde ise bağışıklık sistemi koruyucu etkiye sahip.

Brokoli

brokolinin faydaları

Bir diğer önemli C vitamini ve antioksidan kaynağı ise brokoli. Özellikle içerisindeki A ve E vitaminleri sayesinde çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında baş sırada yer alan sebzelerden biri. Buharda pişirme yöntemi besin değeri kaybetmemeniz adına en doğru pişirme yöntemi olacaktır.

Brokoliyi Sevmek için Çok Neden Var: İşte Brokolinin Faydaları

Ispanak

bağışıklık sistemini güçlendiren ıspanak

Yüksek C ve A vitamini içeriği sayesinde vücudumuzun enfeksiyonlara karşı savaşında bağışıklık sistemine destek verir. Aynı zamanda önemli bir demir kaynağı.

Kırmızı Biber

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler kırmızı biber

Önemli bir C ve A vitamini kaynağı olup, bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bir orta boy kırmızı biber yetişkin bir bireyin günlük C vitamini gereksiniminin %10’nu karşılar.

Sarımsak

sarımsak

İçerdiği allisin ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemi güçlenmesinde önemli bir yere sahip. Tam etki alınabilmesi için ezilerek tüketilmeli.

Zencefil

zencefil çayı ve zencefil dilimleri

Değerli bir antioksidan kaynağı olup, özellikle boğaz yolu enfeksiyonlarında semptomların azalmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemi destekleyici. Yetişkinlerde olduğu kadar, çocuklarda bağışıklık sistemi güçlendiren besinler arasında yer alıp, öksürük tedavilerinde iyileşmelerini hızlandırmak için kullanılmakta. Dilerseniz bitki çaylarınızda, çiğ olarak salatalarınızda veya yemeklerinizin içine koyarak günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin En Güzel Taze Zencefil Çayı Tarifleri

Zerdeçal

Bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal

Tüm dünyada popüler hale gelen zerdeçal, güçlü antioksidan ve antienflamatuar içeriği sayesinde bağışıklık sistemi dostu. Günde bir tatlı kaşığı kadar kullanımı bağışıklık sisteminizi desteklemek için yeterli.

Mucizevi Zerdeçalı Keyifle Tüketmek İçin: Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Yeşil Çay

yeşil çay

Epigallokateşin gallat doğanın bağışıklık sistemi için meydana getirdiği en değerli maddelerden biri. Yeşil çay ise bu açıdan en kıymetli bitkiler arasında yer alıyor. Bu madde sayesinde önemli bir antioksidan kaynağı olan yeşil çayı günlük beslenmenize eklemenizde fayda var.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.