İçeriğe geç

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Lahanagiller familyasının en değerli üyelerinden brokolonin faydaları say say bitmiyor. Mevsiminde taze tüketilen bir porsiyon brokoli günlük vitamin, folat ve diyet lifi ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor. Brokolinin değerli besin öğeleri ve mineralleri sayesinde düzenli olarak brokoli tüketen kişilerin bazı hastalıklara yakalanma riski tamamen ortadan kalkıyor. Brokolinin faydaları arasında ayrıca serbest radikal hasarına karşı vücudumuzu koruması ve çok güçlü bir antioksidan olması yer alıyor. İşte brokolinin bilinen ve bilinmeyen faydalarıyla ilgili detaylar.

brokolinin faydaları

Brokolide Bulunan Vitaminler ve Vücut İçin Brokolinin Faydaları

 • C Vitamini

  Vücudun kemik ve doku yapısında bulunan kollajen yapımı için gerekli olan vitamindir. Brokoli C vitamini içeren bir sebzedir. Yaraların iyileşmesine katkı sağlar. Vücudun serbest radikallere karşı savunmasında güçlü bir antioksidan özelliği taşıması brokolinin faydaları arasında yer alır.

 • K vitamini

  Brokolide bulunan K vitamini, kanı pıhtılaştıran proteinin çalışması için gerekli olan vitamindir.

 • Lif

  Diyetler esnasında yüksek lif içeren besinleri tüketmek sağlıklı sindirim sistemi için önemlidir. Bunun yanı sıra lif kolesterolün düşürülmesine de yardımcıdır. Brokoli lif ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılanmasını sağlar.

 • Potasyum içerir

  Sinir sisteminin yapısının işleyişinde, kalbin kasılma fonksiyonlarında gereken mineral ve elektrolitin sağlanmasında önemli olan potasyum brokolide bulunur.

 • Lutein içerir

  Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan ve bir retina tabakası hastalığı olan sarı nokta hastalığı ilerleyen yaşlarda ortaya çıkarak görme kaybına neden olur. Lutein bu hastalığı ve ayrıca katarakt oluşma ihtimalini azaltır. Brokolinin vücuda sağladığı faydalardan bir tanesi de lutein içermesidir.

 • Folat içerir

  Eksikliği dolaşım sisteminin ve kalbin gerektiği gibi çalışmamasına neden olur. Vücutta yeni hücre üretimi için gerekli olup bunların korunmasını sağlar. Yeşil yapraklı sebze ailesinden olan brokoli de folat içerir.

 • Brokoli kas ağrılarını yok etmeye yardım eder

  Özellikle ağır bedensel aktiviteler, koşu veya spor yaptıktan sonra ortaya çıkan kas ağrılarını engellemek ya da azaltmak için her sabah bir kase brokoli yenebilir.

 • Saç sağlığı için faydalıdır

  Brokolinin faydaları arasında saç sağlığına faydalı olması da yer alıyor. Brokolide bulunan A, C, E, B6, B2 ve K vitaminleri, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, demir ve selenyum zayıf saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmesine engel olur.

 • Brokoli vücudun kansere karşı direncini arttırır

  Vücudun akrolein ve benzen gibi kanserojen ve akciğeri tahriş edici maddelerden korunması gerekir. Brokolide bulunan bazı bileşenler havadaki kirleticilerin olumsuz etkilerini vücudumuzdan temizler. Bir araştırma sonucuna göre yarım bardak brokoli filizi içeren içecek tüketimi ile akrolein ve benzen maddelerinin vücuttan atıldığı gözlenmiştir. Ayda 3 kez brokoli tüketmek mesane kanserinin oluşma ihtimalini azaltmaktadır. Brokolinin faydaları arasında içinde bulunan mirosinaz enziminin kansere karşı vücudumuzu koruması da yer alır.

 • Diyabetin sebep olabileceği kalp hasarına karşı koruyucudur

  Brokoli, kalp ve kan damarlarını koruma görevi yerine getiren enzimlerin üretimini sağlar. Aynı zamanda da bu enzimlere zarar verecek olan molekülleri etkisiz hale getirir.

 • Brokoli göz sağlığını korur

  Brokoli içinde Omega 3 bulunur ve Omega 3 sayesinde brokoli tüketimi göz sağlığı için göz doktorları tarafından sıklıkla önerilir.

 • Kireçlenmeyi (Osteoartrit) önler

  Brokoli sulforaphane adlı bileşiği içerir. Brokoli tüketimi bu bileşiğin katkısı ile iltihaplanmaya neden olan enzimleri yok ederek, eklem hastalıklarına karşı koruma sağlar.

 • Brokoli cildin UV ışınlarına karşı korunmasını sağlar

  Brokoli cilt kanserini önlemeye yardımcı olur. Brokolinin cilt kanserini önlenmesindeki etkisi için besin olarak tüketmek yerine, cilde direkt olarak uygulama yapılması gerekir. Ultraviyole radyasyonunun zarar verici etkilerinden korunmak için brokoli ekstresinin cilde uygulanması gerekir.

brokoli neye iyi gelir

Brokolinin Faydaları Nasıl Artırılabilir?

Brokoliyi çok fazla pişirmeden tüketmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Brokolinin faydalarından maksimum düzeyde yararlanabilmeniz için buharda bir miktar yumuşatarak veya çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Brokoliyi sevmiyorsanız, brokoli yerine brüksel lahanası, lahana, karnabahar veya kıvırcık lahana tercih edebilirsiniz.

Ayrıca brokolinin tadını sevmiyorsanız 1 havuç, 1 elma ve brokoli sapları ile bir içecek hazırlayabilirsiniz. Böylece brokoliyi severek tüketebilirsiniz.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.