İçeriğe geç

Bitter Çikolatanın Sağlık Üzerindeki Etkileri

Bitter Çikolatanın Sağlık Üzerindeki Etkileri

Tatlı denince çoğu insanın aklına ilk gelen seçeneklerdendir çikolata. Ergenlik döneminde gençlerin vazgeçilmezi, regl dönemlerinde kadınların yeme arzusu duyduğu, günlük hayatta yediden yetmişe çoğumuzun tutkudur çikolata. Peki, ama hangi çikolatayı tercih etmeli? Uzmanlar neden bitter çikolatayı öneriyor? Şeker hastaları bitter çikolata yiyebilir mi? Diyette bitter çikolata yenebilir mi, yenebiliyorsa, ne kadar yenmeli? Bu yazımızda tüm bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Neden Bitter Çikolata?

Çikolatayı besleyici yapan şey içerisindeki kakaodur. Kakao magnezyum, demir, potasyum, çinko, selenyum ve manganez gibi çeşitli mineraller tarafından zengin olup aynı zamanda bir lif kaynağıdır. Beyaz çikolata ve sütlü çikolataya göre bitter çikolatada daha az şeker ve daha çok kakao var. Bundan dolayı doktor ve diyetisyenler besleyicilik bakımından bitter çikolatayı önerir.

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter çikolatanın faydaları arasında öne çıkan ilk özelliği yukarıda belirttiğimiz mineral içeriği sayesinde besleyici olması. Güçlü antioksidan içeriği sayesinde bitter çikolata bağışıklık sistemimizin güçlü kalmasını sağlar. İçerisindeki biyoaktif maddeler sayesinde kan akışını düzenleyerek, kan basıncının (tansiyonun) düşmesine yardımcı olur. İyi huylu kolesterol seviyelerinin (HDL) yükselmesini sağlar. Cildi güneş hasarına karşı korur. Son olarak hem beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını destekler, hem de kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayarak ruh halini iyileştirir.

Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi?

Evet, diyette bitter çikolatayı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Alınabilecek miktar kişinin günlük olarak alması gereken kalori miktarına ya da diyetinde hangi süreçte olduğuna göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak tüketilmesi tavsiye edilen günlük bitter çikolatanın miktarı 25 gramdır. Bu sadece diyet sürecindeki bir kişi için değil, günlük hayatta da önerilen porsiyon miktarıdır. 25 gram bitter çikolata ortalama 120 kalori.

Şeker Hastaları Bitter Çikolata Yiyebilir Mi?

Şeker hastaları tüm tatlı çeşitlerinde olduğu gibi bitter çikolatanın tüketim miktarında da aşırıya kaçmamalı. Günlük önerilen 25 gram miktarı şeker hastaları da aşmamalı. Uzmanlar bitter çikolatanın sabah veya gece saatlerinde değil, gün içinde tüketilmesini önermekte. Son olarak tip 1 diyabetli kişilerin insülin hesaplaması yaparken bitter çikolatayı da gözden kaçırmamaları gerektiğini hatırlatalım.

Hangi Bitter Çikolatayı Tercih Etmeli?

Bitter çikolatayı tercih ederken, % 80 kakao içeriği olmasına dikkat etmeliyiz. Dilerseniz bitter çikolatanızı şekersiz tercih ederek, rafine şeker tüketiminden kaçınabilirsiniz.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.