İçeriğe geç

Çipura Balığı Hakkında Her Şey

Çipura Balığı Hakkında Her Şey

Sofraların pek lezzetli konuğu; çipura balığı… Tadıyla iz bırakan bu balık, aperatiflerle birleşince eşsiz bir şölene dönüşüyor. Hâl böyle olunca çipura balığının faydaları konusu da aklımızı kurcalıyor. Çupra olarak da bilinen çipura balığının dünyasına doğru keyifli bir yolculuğa hazır mısınız?

Çipura Balığının Faydaları Nelerdir?

Ülkemizin en lezzetli balıklarından biri olan çipura balığı, ortalama 20-35 cm boy oranına sahip. Ama bu sizi yanıltmasın! 60 cm uzunluğa ulaşan türleri de görülmemiş değil. Çipuranın eti ise dolgun, beyaz ve az kılçıklı… Çiftlik üretimine son derece uygun olan bu balık genellikle göç hâlinde yaşıyor. Siz ona çupra diye de seslenebilirsiniz. Buna alınmayacaktır 🙂

çipura balığı

İşte Çipura Balığı Faydaları

  1. Kış hastalıklarından korunmayı sağlar. Haftada minimum iki kez tüketildiğinde bünyeye sağlık kazandırır.
  2. İçerisinde yer alan kalsiyum ve demir, kemikleri kuvvetlendirir.
  3. Kalp ritmini düzenleyen ve kalp damar hastalıklarından korunmayı sağlayan destekleyici bir besindir.
  4. Bol miktarda A vitamini ve fosfor içerir. Bu yönüyle göz sağlığı için yararlıdır.
  5. Kaliteli yağ içeriği sayesinde damarları tıkamaz. Diyabet hastaları her gün tüketebilir.
  6. Protein kaynağı olduğu için kas gelişimine, düşük karbonhidrat oranı ile sindirim sistemine faydalıdır.
  7. Depresyona, astıma ve eklem iltihabına iyi gelen Omega 3 yönünden zengindir.

Çipura Balığının Mevsimi Ne Zaman?

Çupra balığının faydaları hakkında önemli bilgiler edindik. Peki bu leziz balığın mevsimi ne zaman? 12 ay süreyle tüketilebilen çupra Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yumurtluyor. Bu aylarda yağ oranının düşük olduğunu bilmeliyiz. Çupranın av zamanı ise Mayıs ve Kasım ayları… Diğer zamanlarda İzmir, Ayvalık ve Çanakkale bölgelerinde ağ ve olta ile avlanabiliyor. Çipura balığı denizde ve çiflikte yetişen iki türe ayrılıyor. Çipura balığının faydaları konusunda hepimiz hemfikiriz. Fakat deniz çipurasının daha lezzetli olduğunu söylemeden geçmeyelim!

Çipura Balığı Nasıl Pişirilir?

Bembeyaz eti ve yoğun lezzeti olan bir balık bu… Genellikle ızgara olarak tüketiliyor. Fakat arzuya göre fırında ya da mangalda da pişiriliyor. Tavada ya da ızgarada kızartılacaksa fileto hâlinde hazırlanıyor. Kiremitte pişirmek istiyorsanız, sebze veya kaşarla da lezzetlendirebilirsiniz. Çipura faydaları ve besin değeri, tıpkı diğer balıklarda olduğu gibi kızardıkça azalıyor. Çipura balığının faydaları, balık salatalarında kullanıldığında çok daha belirgin bir boyut kazanıyor.

Eğer daha önce denemediyseniz denemenin tam zamanı: Fırında Çupra Tarifi

Afiyet olsun!

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.