in ,

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım


Kek Yapmanın Püf Noktaları: Nefis Kek Yapma Teknikleri

kek yapmanın püf noktaları

Söz konusu mutfak olunca, nefis kek tarifleri herkesin kalbini çalıyor. Puf puf kabaran ve lezzet dolu olan bir kek, çayın yanına çok yakışıyor. Peki siz kek yapma konusunda nasılsınız? “Hiç beceremem” diyenlerden misiniz, yoksa ömür boyu tarif kovalayanlardan mı? Sizin için derlediğimiz öneriler sayesinde, fırından harika bir kek çıkarmanız mümkün! Öyleyse buyrun, yazının devamına doğru yelken açalım… Yazımızda kabaran kek yapmanın püf noktaları, tencerede ve borcamda kek yapmanın püf noktaları, ıslak ve sünger kek yapmanın püf noktaları konularına göz atalım.

kek malzemeleri

Kek Yapmanın Püf Noktaları Malzeme Seçimi ile Başlar

Yumurta, süt, toz şeker, sıvı yağ, kabartma tozu ve elbette un… Bu malzemeler kekinizin ana malzemeler listesini oluşturuyor. Şekersiz ya da yağsız kekler hazırlamanız da mümkün. Fakat biz bugün tüm kültürlerde kendine geniş yer edinmiş klasik kek tarifleri üzerinden ilerliyoruz.

kuru meyveli kek

Malzemeleriniz arasına kuru meyveler, taze meyveler, tereyağı ya da vanilya gibi enstrümanlar da dahil olabilir. Mesela tarçınlı ya da fındıklı kek yapabilirsiniz. Ya da taze meyveli kek sevenlerdenseniz elma dilimli kek favoriniz olabilir. Ve tabii kakaolu ve iki renkli kek tercih edenler için kakao ve kekin üzeri için de hindistan cevizi, pudra şekeri ve çikolata sosu gibi malzemeleri de unutmayalım. Özetle temel malzemelerin dışında kekinize ekleyebileceğiniz malzemeler tamamen sizin damak zevkinize ve dileğinize bağlı.

kabarık kek

İyi bir kek kabarık olur. Peki nasıl? Bu başarıya ulaşmak için şeker ve yumurta çok önemli. Yumurta beyazı ve şekerin yanı sıra yumurta sarısı ve şeker de ayrı ayrı çırpılmalı. Gözünüz kulağınız bu iki malzeme üzerinde olsun. Tüm malzemeler birbirleriyle uyum içinde olmalı. Hepsinin hamura dahil olma aşamaları ise farklı. Bunu püf noktaları başlıklarında detaylıca inceleyeceğiz.

Nefis Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

1. Malzemelerinizi oda sıcaklığında dinlendirin.

Malzemelerinizi oda sıcaklığında dinlendirin. Yumurtalarınız da diğer malzemelerle birlikte oda sıcaklığında iyice dinlensinler. Tüm malzemelerin aynı ısıya yaklaşması kekin kabarmasına yardımcı olur.

sünger kek

2. Keki yapmaya başlamadan önce fırınınızı ısıtın.

Keki yapmaya başlamadan önce fırınınızı ısıtın. Kekin soğuk bir fırına girmesi hiç iyi bir fikir değil. Sıcak fırında pişen kekler daima daha hacimli ve düzgün dokulu olur. Fırını kekin pişme derecesi olan 180 dereceye ayarlamanız yeterli olacaktır.

kek pişirmenin püf noktaları

3. Şekeri ve yumurtayı iyi şekilde çırpın.

Şekeri ve yumurtayı iyi şekilde çırpın. Önce yumurtaları kırın ve sonra şekeri ilave edin. Şekerler eriyene kadar çırpmayı sürdürün. İdeal süre, şekerlerin erime süresidir. Toz şeker kabın içinde kaybolup yumurta ile bütünleştiği zaman işlem başarılı demektir. Kekinize daha sonraki aşamalarda asla şeker ilave etmeyin. Erimeyen şeker yumurta ile bütünleşemez ve kekinizin kıvamını bozar.

kek pişirmenin püf noktaları nelerdir

4. Kekin ununu eleyin.

Unu eleyin uyarısını sıkça görmüşsünüzdür. Süt ve sıvı yağı ilave edip karıştırdıktan sonra unu eleme kısmına geçin. Kabartma tozu gibi kuru malzemeleri de tıpkı un gibi elemeniz faydalı olacaktır. Hatta mümkünse iki defa eleyin. Bu sayede un havalanır ve diğer malzemeler ile daha kolay bütünleşir.

kek malzemeleri

5. Spatula ya da tahta kaşık ile karıştırın.

Kuru malzemeleri de ekledikten sonra her şey harika! Şimdi çırpıcınızı bir kenara bırakın. Bir spatula ya da tahta kaşık yardımıyla alttan üste doğru hamurunuzu karıştırın. Un topağı kalmamasına dikkat ederek malzemelerin homojen bir yapı oluşturmasını sağlayın. Hamuru çırpma şansınız da var. Ama kekinizin dokusunun hafif nemli ve çok leziz olmasını istiyorsanız püf noktalarımıza uygun şekilde ilerlemeniz muhteşem olacaktır.

nefis kekler

6. Malzeme miktarlarını iyi ayarlayın.

Malzemelerin oranı çok önemli. Tarifte yazan malzemeleri ideal oranlarda hazırlayın. Tarifte yemek kaşığı yazıyorsa, bu bildiğimiz yemek kaşığı demektir. 200-240 ml su bardağı ölçüsü varsa, bu ölçü için de hepimizin evinde bulunan su bardaklarını kullanmak yeterlidir. Fakat gram ve mililitre bilgisi de daima işinizi kolaylaştırır. İşte o bilgiler!

1 su bardağı un = 40 gram
1 çay bardağı toz şeker = 110 gram
1 su bardağı toz şeker = 200 gram
1 su bardağı süt/su/yağ = 240 mililitre
1 yemek kaşığı un = 9 gram

velvet kek

7. Keki fansız programda pişirin.

Kekinizi kürdan yardımıyla kontrol edin. Fırının performansına bağlı olarak bir kek ortalama 25 – 40 dakikalık sürede pişer. Keki fansız programda pişirmeye özen gösterin. Fırın telini orta kısma yerleştirin ve kekinizi pişirin. Fırın kapağını sürekli açarsanız fırının ısı kaybetmesine yol açarsınız. Fakat fırınınız bir tarafa daha yoğun ısı veriyorsa kekin yönünü değiştirmeniz gerekebilir. Kekin pişip pişmediğini anlamak için çatal ya da bıçak değil, kürdan kullanın. Kürdanı batırınca temiz çıkıyorsa kekiniz olmuş demektir.

güzel kek nasıl yapılır

8. Pişen keki dilimlemeden önce dinlendirin.

Kekin kokusu hepimizi büyülüyor. Hemen kesip yemek istediğinizi biliyoruz. Ama biraz daha beklemeniz şart. Kekiniz oda sıcaklığında en az 15-20 dakika kadar dinlenmeli. Kek soğudukça kıvamı daha iyi oturur.

9. Kekin kalıptan kolayca ve dağılmadan çıkması için…

Keki kalıptan çıkarmak büyük bir olay. Bunun için kek hamurunuzu kalıba dökmeden önce kalıbın iç kısmını tereyağı ile yağlarsanız işiniz önemli ölçüde kolaylaşır. Birkaç tutam da un serpin ve kalıbı ters çevirip fazla undan arındırın. Ardından kek hamurunu hazırlamaya başlamadan yağlanmış kalıbı buzdolabında bekletin. ki hamur hazırlarken yağ ısınmasın. Hamur hazır olunca kalıbı buzdolabından çıkarın, hamuru dökün ve keki pişirin. Keki kalıptan kolayca ve dağılmadan çıkarmak için fırından alır almaz servis kabının üzerine kalıptaki keki ters çevirip ılıyıncaya kadar o şekilde bekletin. Kalıptan çıkarmak istediğiniz anda ise servis tabağını kalıpla birlikte çevirip üste getirin ve ardından tekrar çevirerek alta getirin. Bu küçük hamle ile ile kekin nasıl kolayca ve dağılmadan kalıptan çıktığına şaşıracaksınız.

limonlu kek

Isısı normale dönen kekinizi dilimleyip afiyetle tüketin!

Bu aşamada sevdiklerinizin gönlüne taht kuracak kabaran kek yapmanın püf noktaları da mutlaka bilinmeli.

Kabaran Kek Yapmanın Püf Noktaları

1. Kek yaparken tüm malzemeleri doğru sırayla eklemelisiniz. Sıralamada hata yapmak, kekin kıvamının tutmamasına neden olur. Böyle bir şeyin yaşanmasını hiçbirimiz istemeyiz.

meyveli cup cake

2. Kullanacağınız tüm malzemelerin ısısı birbirine yakın olmalı. Yani süt oda sıcaklığında kullanılıyorsa yumurta ve kek gibi malzemelerin de aynı ısıda olması kekin kıvamına olumlu etki eder.

3. Kabaran kek yapmanın en önemli adımlarından biri malzemeleri az az ve yavaşça eklemektir. Bu sayedeki kekin içinde havayı korumak kolaylaşır. Finalde ise iyice kabarmış bir kek yapmak mümkün olur.

kek püf noktaları

4. İlk aşamada tüm malzemeleri yüksek hızda çırpmalısınız. Fakat un ve kabartma tozu gibi kuru malzemeler eklendiğinde kek hamuruna daha nazik davranmalısınız. Bu aşamada kek hamuru daha özenli ve yavaş biçimde karıştırılmalı. Un ekledikten sonra çırpıcı ya da mikser yerine tahta kaşık kullanmak oldukça iyi bir fikir.

5. Un eklenmeden önce mutlaka elenmeli. Elenmiş un, kekin daha belirgin biçimde kabarmasını sağlar.

un eleme

6. Kek hamuru karıştırıldıktan sonra en kısa sürede kalıba alınıp fırına verilmeli. Bu sayede kekiniz pamuk gibi olur.

7. Fırın ısısının önemini unutmamalısınız. Kek yapmaya başlamadan önce fırını ısıtmak, kekin kabarması açısından gerekli. Farklı kek tarifleri deniyorsanız püf noktaları da değişkenlik gösterebilir.

kek dilimi

Tencerede Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kek söz konusu olduğunda sadece kalıplara mahkum değilsiniz. Tencere keki de oldukça başarılı sonuçlar verir. İşte tencerede kek yapmanın püf noktaları!

1. Tencerede kek için kekin hamurunun hazırlanması klasik fırında kek yönteminden farklı değil. Arzunuza göre kek hamurunu hazırlayın.

yuvarlak kek

2. Kek hamurunu kek kalıbına dökün. Arzu ederseniz borcam da kullanabilirsiniz.

3. Kek hamurunu döktüğünüz kek kalıbının sığabileceği bir tencerenin içine kalıbı oturtun.

4. Tencereye kalıp ile aynı hizaya gelecek kadar su koyun.

5. Daha sonra içinde kek kalıbı ve su eklediğiniz tencerenin üzerini temiz bir mutfak havlusu ile örtüp, tencerenin kapağını kapatın. Havlu ile örtmemizin nedeni suyun buharının kapatan kekin üzerine damlamasını önlemek.

6. Son olarak tencerenin altını orta ateşe getirip, su kaynadığında kısık ateşe getirmek kaydıyla 45 – 50 dakika kadar pişirmeli. Kek pişerken dibinin tutmadığından emin olmak için kapağı açıp kürdan testi ile kontrol edebilirsiniz.

Bu maddeler haricinde, iyi kek yapmanın püf noktaları tencere keki için de geçerlidir ve rahatlıkla uygulanabilir.

güzel kek yapmanın püf noktaları

Sünger Kek Yapmanın Püf Noktaları

1. Sünger kek yaparken yumurta beyazı iyice çırpılmalı. Ayrıca un da birkaç defa elenerek eklenmeli.

2. Yumurta beyazlarını bembeyaz olacak şekilde ayrı bir kapta, sarılarını ise krema kıvamı alana kadar başka bir kapta karıştırmak önemli. Sonrasında büyük bir özen ile bu iki karışımı birbirine eklemek, sünger kek yapmanın püf noktaları arasında en önemli adımlardan biri.

sünger kek yapmanın püf noktaları

3. Doğru ısı, kekin sönmemesi için son derece gerekli. Sünger kek yaparken yüksek sıcaklık kekin hızlıca çökmesine neden olur. Düşük sıcaklık ise kekin dokusunun bozulmasına yol açar

çikolatalı kek yapmanın püf noktaları

Borcamda Kek Yapmanın Püf Noktaları

Seramik ya da teflonları rafa kaldırın. Borcam onlardan çok daha tutucu bir yüzeye sahip! Peki borcamda kek yapmanın püf noktaları neler?

1. İlk önemli nokta, borcama dökülecek kek hamurunun yapışmamasını sağlamak. Bunun için de kullanılacak borcam iyice yağlanmalı. Ardından bol miktarda un ile kaplanmalı. Bu sayede kek hamurunun borcama yapışma olasılığı minimuma iner.

pudra şekerli yuvarlak kek

2. Yağlama için katı yağ kullanmak oldukça iyi bir fikir. Katı yağ kayganlığı bir miktar daha artırır.

3. Derin bir borcam kullanmak kekin kabarmasına engel olur. Bu yüzden kek yapımında yayvan bir borcam kullanmak ideal tercih olacaktır.

muzlu kek

Islak Kek Yapmanın Püf Noktaları

Islak kek yapmanın püf noktaları arasında belki de en önemli olan şey sos olarak kullanılacak malzemenin miktarını doğru şekilde belirlemek. Peki diğer kritik adımlar neler?

1. Şeker, süt, yumurta, kakao ve yağdan oluşan karışımınızdan kek hamurunu eşit ıslatabilecek miktarda ayırmalısınız. Bu en önemli noktalardan biri.

2. Pişmiş kekin nem oranı normalden biraz daha fazla olmalı. Bu sayede sos ile ıslatmanızdan sonra daha başarılı bir sonuç alırsınız.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings