İçeriğe geç

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren, Kilo Verdiren Avokado Nasıl Yenir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren, Kilo Verdiren Avokado Nasıl Yenir?

Yüksek demir ve potasyum içeren, kan şekerini dengeleyen, bağışıklık sistemini güçlendirip, kilo vermeye yardım eden avokadonun faydaları saymakla bitmiyor. Avokado, insan sağlığı için en faydalı meyvelerden biridir. Peki avokado nasıl yenir?

İlk etapta avokadonun yumuşamasını, yani olgunlaşmasını beklemek önem taşır. Ağaçtan koparıldığı ilk zamanlar sert hâlde olan bu meyve, sertliğini yaklaşık 1 hafta boyunca korur. Bu süreçte acı olduğu için tüketilmeye uygun değildir. 1 hafta oda sıcaklığında bekletirseniz rengi koyulaşan ve yumuşamaya başlayan avokadonuzu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Olgunlaşma sürecini hızlandırmak için avokadonun yanına elma gibi meyveler koyarak poşetleyebilirsiniz.

avokado nasıl dilimlenir

Avokado Nasıl Seçilir?

Avokado olgulaşmadan önce yemyeşil ve serttir. Tüketmek için olgunlaşmış avokadoları seçmek faydalı olur. Satın aldığınız avokado henüz olgunlaşmamışsa 4-5 gün beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Avokadonun olgunlaştığını, yumuşak bir yapıya ve koyu bir renge sahip olmasından anlayabilirsiniz.

Avokadonun olgun olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bunu öğrenmek için avokadonun üzerine başparmağınız ile hafifçe bastırın. Şayet parmağınız iz bırakıyorsa, meyve olgun demektir. İz oluşmuyorsa, avokadoyu birkaç gün bekletmek gerekir. Avokadoyu bekletirken bu sürenin çok fazla uzamamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde içi bozulabilir, tadı kötüleşebilir ve sağlık için riskli hâle gelebilir.

Avokado Nasıl Soyulur?

Sağlıklı beslenme için günde yarım avokado tüketebilirsiniz. 100 gramlık bir avokado ortalama 165 kaloridir. Yeterince olgunlaşmış olan avokadoyu ortadan ikiye bölün ve içindeki büyük çekirdeği çıkarın. Daha sonra dilerseniz kabuğunu ince şekilde soyabilir ya da içine bıçakla enine ve boyuna kesikler atabilirsiniz. Ardından bir kaşık ile avokadonun içini çıkarın. Her iki şekilde tüketmek de lezzetli olacaktır. Fakat avokadoyu smoothie içerisinde ya da püre hâlinde tüketmek isterseniz, kaşıkla çıkarabilirsiniz.

Avokado Nasıl Dilimlenir?

Avokado her öğün güvenle tüketilebilen bir meyvedir. Sandviçlerde ya da salatalarda kullanabileceğiniz gibi, ara öğün atıştırmalığı olarak da tercih edebilirsiniz. Fakat eğer atıştırmalık olarak tüketecekseniz, soymak daha doğru olacaktır. Avokadoyu ortadan ikiye bölün ve içindeki büyük çekirdeği bırakın. Hemen ardından yarım avokadonun kabuğunu ince zar hâlinde soyun. Sonrasında istediğiniz büyüklükte dilimleyerek kullanabilirsiniz.

Avokado Nasıl Yenir, Nasıl Tüketilir?

Avokadonun lezzetini artırmak için üstüne bir tutam tuz ve karabiber serpebilirsiniz. Aynı zamanda biber, balzamik sirke ve limon suyu gibi farklı unsurlarla da lezzetini ikiye katlayabilirsiniz. İkiye bölüp çekirdeğini çıkardıktan sonra parçalara ayırabilir, üstüne balzamik sirke, karabiber ve tuz ekleyip, afiyetle yiyebilirsiniz.

1. Avokadolu Yumurta

fırında yumurtalı avokado

Avokado nasıl yenir diyorsanız, bu leziz meyveyi yumurta ile denemelisiniz. Çekirdeğini çıkardıktan sonra, avokadonun içine bir adet yumurta kırın. Bu şekilde fırına sürün, pişirin ve afiyetle tüketin.

Diğer bir tarifle, tavada pişen yumurtaya da avokado parçaları ilave edebilirsiniz. Avokadonun yanmaması için, yumurtanın pişmesine yakın ekleyin. Daha diri şekilde tüketmek isterseniz yumurtanız piştikten sonra da avokado ile süsleyebilirsiniz. İsterseniz biraz da rende peynir ile süsleyebilirsiniz. Tuz ve karabiber eklemeyi de ihmal etmeyin.

Tarif için: Fırında Yumurtalı Avokado

2. Avokadolu Salatalar

avokadolu salatalar

Salatanın içerisinde de avokado kullanabilirsiniz. Meyvenin içeriğindeki yağ ve liflerden gelen ekstra kaloriler, uzun süre tok tutmaya yardımcı olur. Bu sayede kişinin kalori alımını da azaltır. Avokado eklemek, salataları daha doyurucu bir öğün hâline getirir.

3. Çorbalara Avokado

avokado nasıl yenir

Avokadoyu çorba yapımında da kullanabilirsiniz. Çorbalara hem lezzet katar hem de çorbaları daha doyurucu kılar. Avokadoyu çorbalara eklemek için çatalla ezmek ve içerisine gereken miktarda su ekleyerek pürüzsüz hâle getirmek önem taşır. Avokado tam olgunlaşmadıysa, çorbaya dâhil etmek çorbanın acılaşmasına neden olur. Bu nedenle avokadonun olgunlaşmasını beklemeniz gerekir. Böyle bir vaktiniz yoksa yemeye hazır olan olgunlaşmış avokadoları da satın alabilirsiniz.

4. Kızarmış Ekmekle Avokado

avokado dilimleri ile tost

Kızarttığınız ekmeklerin üzerine krem peynir ya da labne peynir sürüp üzerine avokado dilimleri yerleştirip, tüketebilirsiniz. Ya da avokadoyu tereyağı ya da margarin formunda kullanabilirsiniz. Tostunuzun ya da sandviçinizin üstüne avokadoyu yayabilirsiniz. Böylece atıştırmalık öğününüze vitamin ve mineraller eklemiş olursunuz.

5. Avokadolu Soslar

avokado nasıl yenir

Avokado sos olarak kullanıma uygundur. Tacos ve cips gibi leziz Meksika yemeklerinin üstüne serpmek için uygundur. Ayrıca Avokado dilimleri burgerler, sandviçler ve pizzalar için ideal bir seçenektir.

6. Humuslar, Ezmeler, Mezeler

avokadolu humus

Avokadoyu humus yapımında da kullanılabilirsiniz. Humusun zengin yapısına avokado dâhil etmek, besinin lifini ve sağlıklı yağ içeriğini artırır.

7. Smootiler, İçecekler

avokadolu içecekler

8. Avokadolu Dondurmalar, Tatlılar, Hamur İşleri

avokadolu dondurmalar

9. Ve Tabi Sushi Yapımında

avokado nasıl yenir

Avokado, sushi malzemeleri arasında en sık karşılaştıklarımızdan biridir.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.