in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım ŞaşırdımŞaşırdım SevmedimSevmedim GüldümGüldüm


Beslenmeyle İlgili Doğru Bilinen 10 Büyük Yanlış

Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Her gün televizyonda, sosyal medyada, gazete veya dergilerde beslenmeye yönelik çeşitli haberler görüyoruz. Bu haberlerde kimi zaman birbiriyle çelişen, doğruluğu veya yanlışlığı sorgulanmadan kulaktan kulağa yayılan bilgiler de yer alıyor. Beslenmeye yönelik o kadar fazla söylem var ki bu söylemlerin hangisine inanılacağı akıllarda büyük bir soru işareti oluşturuyor. Biz de bu yazımızda beslenmede doğru bilinen yanlışlar arasından 10 tanesini sizler için derledik. Beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkındaki yazımız ile kafanızdaki bazı soru işaretleri, cevaplarına ulaşacak. Hazırsanız buyrun başlayalım.

Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Kilo Alıp Vermede Kalori Hesabı Herşeydir

Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Bildiğimiz üzere harcadığımızdan daha az kalori alırsak vücudumuzda kalori açığı oluşur ve kilo veririz. Fazla kalori alırsak kilo alırız. Maalesef ki bu denklem sanıldığı kadar kolay değil. Aldığımız kalorinin hangi besinlerden alındığı oldukça önemli bir nokta. Kalori alımını sağlıklı ve dengeli tercihlerden yana kullanmalıyız ki beklenen kilo kaybı oluşabilsin. Örneğin bir öğünde alınması gereken kalori çikolata ya da cips gibi yiyeceklerden alınırsa, kalori limitleri içinde kalınsa dahi kişi kilo almaya devam eder. Çünkü vücudun her bir besini değerlendirebilme miktarı bellidir ve almış olduğu fazla şeker ve yağ vücutta yine kiloya dönüşecektir. Ayrıca kişilerin genetik yatkınlıkları, hormon seviyeleri ve kullanılan ilaçlar gibi diğer faktörler aldığımız kalori hesaplanmış olsa dahi kalori yakma miktarını etkileyeceğinden beklenen kilo kaybı gerçekleşmeyebilir.

Kahvaltı Günün En Önemli Öğünü

kahvaltı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Beslenmede doğru bilinen yanlışlar arasında en sık karşılaştıklarımızdan bir diğeri kahvaltıya yönelik bilgiler. Evet, kahvaltı önemli bir öğün, ancak “kahvaltı etme alışkanlığı olmayan insanlar hayatına mutlaka kahvaltı öğününü eklemeli” düşüncesi çok da doğru değil. Özellikle son dönemlerde git gide popülerlik kazanan “Aralıklı Oruç” beslenme şekli kişilerin kahvaltı öğününü atladığı bir beslenme programı. Bu yönde beslenen kişilerde kilo kaybı ve kan değerlerinde iyileşmeler gözlemlenmiştir. Belirtmekte fayda var, hamile kadınların, çocukların ve ergenlik dönemindeki gençlerin öğün atlamaması önerilir. Ancak bir yetişkin kahvaltı insanı değilse, düşünülenin tersine, günlük rutinine zorla kahvaltı öğünü eklemesi gerekmiyor.

Tatlandırıcı Tüketimi Sağlıklıdır

beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Özellikle yediklerimizin veya içtiklerimizin düşük kalorili olması için tatlandırıcı tüketimine yöneliyoruz. Peki, düşük kalorili olması sağlıklı olduğu anlamına gelir mi? Günlük tüketilmesi gereken tatlandırıcı miktarı 5- 6 adeti geçmemeli. Tatlandırıcılarda bulunan maddeler uzun süreli kullanımlarda vücudumuzda sağlıksız koşullara sebep olabilir. Yapılan çalışmalar, fazla tatlandırıcı kullanımının tip 2 diyabet riskini artırdığını ve bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Patates Yememeliyim Çünkü Hem Kilo Aldırır, Hem de Sağlıklı Değil

diyette patates yenir mi

Evet, özellikle diyet sürecindeysek bir karbonhidrat kaynağı olan patatesin tüketim miktarına dikkat etmeliyiz. Ancak bir karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra içerisinde C vitamini, potasyum ve lif bulunduran patates besleyici bir besindir. Tüketilen miktara dikkat edilerek günlük beslenmenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Vitamin Mineral Takviyesi Kullanmaya Gerek Yok

beslenme hakkında yanlış bilgiler

Dengeli ve sağlıklı besleniyorsak birçok vitamin ve minerali besinlerden elde ediyoruz. Ancak, özellikle D vitamini eksikliği çok sık karşılaşılan bir sorun ve mutlaka takviye ile desteklenmesi gerekiyor. Dünya değişirken besinlerin içerikleri de değişiyor. Böylece besinlerin vitamin ve mineral içerikleri de azalıyor. Özellikle dengeli beslenmeyen kişilerin bağışıklık sistemlerine destek olmak için C vitamini, balık yağı, çinko, D ve K vitamini, probiyotik gibi çeşitli takviyeler alması öneriliyor. Ama bir uyarı yapalım, gıda takviyelerini doktorunuza veya diyetisyeninize danışarak kullanmanız önemli.

Meyve Suyu İçiyorum, Bir Bardakta Daha Çok Vitamin Alıyorum

meyve suyu mu meyve mi

Beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışların en sık rastlanan başlığı bu! Portakal suyu örneği üzerinden gidelim. Bir bardak portakal suyu için yaklaşık üç adet portakal sıkmanız gerekir. Portakalları sıkarken içerisindeki vitamin ve mineral özelliklede lif değerinde kayıplar yaşarız. Böylece üç adet portakalın besin içeriklerinden neredeyse yarı yarıya faydalanmış oluruz. Meyve suyu olarak tüketmektense meyveleri bütün olarak yediğimizde ise, yediğimiz meyve meyve suyuna göre, hem daha besleyici, hem daha tok tutucu hem de tek seferde daha az porsiyon meyve tüketeceğimiz için daha düşük kalorili olacaktır.

Sabahları Limonlu Su İçiyorum, Kilo Veriyorum

Beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir

Maalesef ki sabahları içilen limonlu suyun kilo verdirmek gibi bir etkisi yok. Kilo vermek için mucizevi bir besin veya bir kür de yok. İçerisindeki limon sayesinde suyunuza aroma katmış ve C vitamini ile zenginleştirmiş oluyorsunuz. Elbette ki güne bir bardak su ile başlamak sağlıklı bir başlangıçtır, ancak kilo vermenizde etkisi bulunmuyor.

Kırmızı Biber Yağ Yıkımını Artırır

kırmızı biber yağ yakar mı

Evet, kırmızıbiber yağ yıkımını artırır, ancak bir kişinin bu etkiyi gözlemleyebilmesi çok da mümkün değil. Çünkü kırmızıbiberin içindeki yağ yıkımını hızlandıran madde ancak yüksek miktarlarda tüketildiğinde etkisini gösterir. Bu miktar günde 60 kg kırmızı bibere eş değerdir. Günde 60 kg kırmızı biber tüketmek elbette ki mümkün değil ama kırmızı biberi günlük beslenmemize ekleyerek içerisindeki vitamin ve minerallerden yararlanabiliriz.

Ne Kadar Çok Yeşil Çay İçersem O Kadar İyi

yeşil çay ne kadar içilmeli

Yeşil çay ödem attırıcı etkisi ile gözde bitki çaylarından biri. Ancak içerisindeki yüksek K vitamini ve diğer içerikler kan sulandırıcı etki göstererek tansiyon dengesizliğine sebep olabiliyor. Tansiyon hastası değilseniz veya kan sulandırıcı kullanmıyorsanız yeşil çayı günlük beslenmenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz ama günde üç dört kupayı aşmamak gerektiğini hatırlatalım.

Günde 3 – 4 Litre Su İçmem Gerek

günde kaç litre su içmeli

Su tüketimi sağlığımız için oldukça önemli. Ancak gereğinden fazla su tüketimi böbrek sağlığımız için olumsuz sonuçlar verebiliyor. Yoğun antrenman yapmıyorsanız, kilo başına 30 ml olacak şekilde su tüketmeniz öneriliyor. Yani 70 kilo bir birey için önerilen miktar 2.1 Litre olacaktır. Genelleme yapacak olursak kış aylarında günde 2- 2.5 litre, yaz aylarında ise 2.5- 3 litre su tüketimi sağlıklı bir hedef olacaktır. Ama belirttiğimiz bu miktarlardan çok daha fazla su tüketimi ihtiyacınız varsa doktorunuza danışmanız faydalı olabilir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings