in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım SevmedimSevmedim


Cildi Gençleştiren Yiyecekler Ve Cilde İyi Gelen Besinler

Kolajen içeren yiyecekler

Cildi gençleştiren yiyecekler, kolajen içeren yiyecekler ve cilde iyi gelen besinler nelerdir, cildimizi nasıl etkilemektedirler?

Cildimiz sağlığımızın aynasıdır. Cildimizi güzelleştirmek ve güzel tutmak için başvuracağımız birçok ürün, krem, bakım yağı, ameliyatlı ya da ameliyatsız teknik var. Elbette bu ürün ve tekniklerden doğru şekilde yararlanmak önemli. Ama daha da önemlisi sofralarımızda hergün yer alan besinlerin cildimize olan etkilerini keşfetmek ve cildimizin ihtiyaçlarına göre beslenmemizi dengeli şekilde planlamak.

Cildi gençleştiren yiyecekler arasında mevsiminde tüketilen sebze, meyve, kuruyemiş, baharatlar, balık gibi birçok besin bulunur. Bu yazımızda cilde iyi gelen besinler nelerdir, cildimizi nasıl etkilemektedirler, kolajen içeren yiyecekler, anti aging yiyecekler nelerdir, hepsini tek tek sıralayalım.

Yedikçe Güzelleştiren, Cildi Gençleştiren Yiyecekler

Hücre yenilenmesi için zeytinyağı

Sofralarımızın olmazsa olmazı zeytinyağı, hücre yenilenmesini sağlıyor. Zeytinyağı tüketimi ile yenilenen hücreler, genç ve pırıl pırıl bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor. Zeytinyağından en yüksek faydayı elde edebilmek için, kullandığınız zeytinyağının gerçek zeytinyağı olduğundan emin olmalısınız.

İlgili yazı Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Cildi Gençleştiren Yiyecekler

Cilt elastikiyeti için ceviz

Cildin elastikiyetinin korunması, cildin genç kalmasında önemli bir faktördür. Omega-3 yağ asitleri cildin ihtiyacı olan bu elastikiyetin gelişmesinde oldukça etkilidir. Cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri elastikiyet oluşumunu desteklerken, yine cevizde bulunan bakır kolajen oluşumu destekler

. Cildi gençleştiren yiyecekler arasında bulunan cevizin günde 2 – 3 adet tüketilmesi ile cevizin olumlu etkilerinden cildimizi yararlandırabiliriz.

Gençleştiren besinler

E vitamini için badem

Sağlıklı ve genç bir görünüm için, cildimizin E vitaminine ihtiyacı vardır. Cilt dostu badem, başlıca E vitamini kaynaklarımızdandır. İçinde bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde badem cildimizi güneş ışınlarından korur, cildimize parlaklık kazandırır ve güneşin cildimize verebileceği hasarı en aza indirir.

Cilde İyi Gelen Besinler

Kolajen üretimi için ay çekirdeği

E vitamini bakımından zengin ayçekirdeği cildi güneşin olumsuz etkilerinden koruma etkisine sahiptir. Cilde sıkılık veren bir protein olan kolajen üretimini canlandırır. Kolajenin yeterli düzeyde olmaması cildin yaşlanmasına neden olur. Bu nedenle kolajen üretimine yardımcı olan ay çekirdeği cildi gençleştiren yiyecekler arasında önemli bir yer tutar.

Cilde iyi gelen yiyecekler

Cilt lekelerine karşı domates

Her öğün sofralarımızda kendine yer bulan domatesteki likopen cilt lekeleriyle savaşıyor. Likopen maddesi lekeleri tamamen yok edemese de, yenilerinin oluşmasına önemli ölçüde engel oluyor.

Anti aging yiyecekler

Her derde deva sarımsak

Cildimizin dostu, koruyucusu, kan dolaşımını düzenleyen bu doğal antibiyotik için söylenen “her derde deva” lafı boşuna değil. Cildi sağlıklı gösteren, taptaze tutan sarımsağı hem pişirmeden taze olarak yiyin ve hem de yemeklerinize katmayı ihmal etmeyin.

Cilde İyi Gelen Besinler

Göz çevresi için yeşil ve turuncu sebzeler

Yeşil ve turuncu sebzeler içlerindeki karotenler sayesinde cildi güneşin zararlı etkisine karşı koruyorlar. Göz etrafında yer alan ve kaz ayakları dediğimiz çizgileri azaltmanın ya da önüne geçmenin yolu, bu sebzeleri düzenli tüketmekten geçiyor.

Gençleştiren besinler

Lahananın her çeşidi ve karnabahar

Lahananın her çeşidi ve karnabaharın faydaları arasında cildimizde yaşlanmayı durdurup, detoks etkisi göstermeleri bulunur. Antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikallerle sürekli savaş halinde olan bu besinleri tüketmek, cildin erkenden kırışıp, sarkmasınının önüne geçer.

Cilde iyi gelen yiyecekler

A vitamini deposu havuç

Havuç hücre yenilenmesine katkı sağlayan, toksinlerden arındıran, lekelerden koruyan, cildin elastikiyetini sağlayan, sarkma, kırışıklık gibi olumsuzluklara engel olan sebzelerimizdendir.

Cildi Gençleştiren Yiyecekler

A, C ve E vitamini deposu avakado

Avokado zengin vitamin kaynağıdır. İçinde A, C ve E vitaminleri vardır. A vitamini hücrelerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve yenilenmesine yardımcı olur. C vitamini de antioksidan özelliği sayesinde cilde zarar veren yabancı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırır. E vitamini ise cildimizin elastikiyetini korumasına ve yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı oluyor.

İlgili yazı Avokadonun faydaları

cildi gençleştiren yiyecekler

Serbest radikallerden korunmak için kırmızı meyveler

Orman meyveleri de denilen kırmızı meyvelerin en belirgin özelliği, antioksidan etkisidir. Lifli ve düşük kalorili oldukları için rahatlıkla tüketilebilen kırmızı meyveler, serbest radikallerle savaşarak cildimizin duruluğunu korur ve yaşlanmayı geciktirir.

Anti aging yiyecekler

Cildin temizlenip yenilenmesi için yeşil çay

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi nedeniyle çoğunlukla kilo vermek isteyenler tarafından tüketilen yeşil çay, antioksidan özellikler sayesinde de cildimizin temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur.

Cildi Gençleştiren Yiyecekler

Antioksidan özelliği yüksek olan zerdeçal

Cildimizi gençleştiren yiyecekler arasında zerdeçal da yer alır. Zerdeçal yüksek oranda antioksidan içerir. Zerdeçal serbest radikalleri durdurarak cildimize ışıltı verir, canlılık ve duruluk sağlar.

İlgili yazı Zerdeçal çayı tarifleri

cildi gençleştiren yiyecekler

İnce çizgi oluşumunu önlemek için kırmızı biber

Sadece 1 adet kırmızı biber günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılar. Ayrıca kırmızı biber B6 vitamini ve yüksek oranda lif içerir. Kırmızı biber yüzdeki ince çizgilerin oluşumunu engeller. Ayrıca ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak daha genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Cilde İyi Gelen Besinler

Omega-3 yağ asitleri için balık

Özellikle yaz aylarında güneşin oluşturduğu cilt lekelerini önlemek ve güneşin zararlarına karşı cildimizin direncini artırarak yaşlanmasını geciktirmek için bol bol balık tüketmemiz şart. Omega 3 yağ asitleri ile yüklü, protein deposu balık cildimizi nemlendirerek gençleştiriyor.

Cilde iyi gelen yiyecekler

Cildin nem dengesini sağlamak için doğal su

Genç ve güzel cilt, esnek ve elastik olan cilttir. Cildin esnekliği ve elastikiyeti ise cilt tabakalarında yeterli miktarda su olmasına bağlıdır. Cildimizin yüzeyi yeterince nemli değilse, esnekliği kaybolur. Cildin kuru olmasına neden olan su kaybı, ciltte erken yaşlanma sorununa neden olur. Su cildimizi nemlendirir ve dirileştirir. Su sağlıklı bir cilt için gereken temel besin kaynağıdır. Bu nedenle cildi gençleştiren yiyecekler arasında önemli bir yer tutar.

Cildi Gençleştiren Yiyecekler

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings