in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım


“Neden Kilo Veremiyorum?”: İşte Kilo Verememenizin 14 Nedeni

Neden kilo veremiyorum

“Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum”, “her yöntemi, her diyeti denememe rağmen neden kilo veremiyorum” diye yakınanlardan mısınız? Sizi anlıyoruz, inatçı kilolar kendinizi mutsuz ve çaresiz hissetmenize neden olacak bir sorun haline gelebilir. Ama üzülmeyin, fazla kilolar kaderiniz değil. Doğru adımlar ve doğru teşhis ile hem fazla kilolarınızdan kurtulabilir hem de hayattan eskisinden çok daha fazla keyif alarak hayatınızı daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz. Gelin şimdi kilo vermeyi engelleyen unsurlara göz atalım. Acaba siz de bilerek ya da bilmeyerek bu unsurlardan bazılarını gerçekleştiriyor olabilir misiniz, hep beraber görelim.

“Neden kilo veremiyorum” diye isyan edenler, işte kilo verememe nedenleri arasında öne çıkan unsurlar

1. Acaba gizli bir alerjiniz olabilir mi? Şayet uzun süredir devam eden ya da belki hatta yeni başlayan bir gizli alerjiniz varsa, domates ya da maydanoz gibi çok masum bir gıda bile alerjinizi tetikliyor ve kilo vermenize engel oluyor olabilir.

neden kilo veremiyorum

2. Peki D vitamini eksikliğiniz olabilir mi? Kilo vermek için ne kadar uğraşırsanız uğraşın D vitamini eksikliği kilo vermenize engel olacaktır.

neden kilo veremiyorum

3. Kilo verememe sorununun en sık rastlanan nedenlerinden birine geldi sıra: demir eksikliği! Sinir, stres ve hormonal düzensizlikler gibi birçok probleme neden olan demir eksikliği, özellikle büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, emziren anneler ve adet görmeye başlayan genç kızlarda sıklıkla görülmektedir.

Demir içeren besinler

4. “Neden kilo veremiyorum” diyenler, belki de neden proteinler! Hücrelerin yapı taşı olan proteinler cilt, tırnak, saç, tüm organlar, bağışıklık sistemi ve hormonların temelini oluşturur. Proteinler kilo vermek isteyenler ve vücudun kas oranını artırmak isteyenler için önemli bir besindir.

protein içeren gıdalar

5. Gelelim günlük su tüketimi miktarına! Günde kaç bardak su içiyorsunuz? Unutmayın ki yeterli miktarda su içmediğiniz takdirde kilo veremezsiniz. Hem suyun sağlığınız için sayısız faydalarından yararlanabilmek hem de kilo verebilmek için her gün 2 – 2.5 litre su içmeli ve idrarınızın açık sarı renkte olduğundan emin olmalısınız.

Kilo vermek için su içmek

6. Vücudumuzun üretemediği ve mutlaka beslenme yoluyla alınması gereken temel yağları yeterli düzeyde tüketiyor musunuz? Kilo vermeniz zorlaşıyor ya da ne yaparsanız yapın kilo verememe sorunu yaşıyorsanız vücudunuzda sağlıksız yağlar fazla ve buna karşılık sağlıklı yağlar yetersiz olabilir. Doğal tereyağı ve soğuk sızma zeytinyağı gibi yağların tüketimi ile vücudunuzdaki sağlıklı yağların artırılması gerekiyor olabilir.

Tereyağı zeytinyağı

7. Bir dönem çok popüler olan “az az, sık sık ye” anlayışını sürdürüyor olabilir misiniz? Bunun yerine öğünler arasında en az 4 – 5 saat olmak üzere, günde sadece 2 ya da 3 öğün, tamamen tokluk hissi duyana kadar, glisemik indeksi düşük sağlıklı karbonhidrat, yağ ve protein ile beslenmeyi denemelisiniz.

Neden kilo veremiyorum

8. Evet haklısınız, tüm gün çalışıp yorulduktan sonra televizyon karşısında şöyle ayaklarınızı uzatıp geç saatlere kadar atıştırmak çok keyifli. Ama veremediğiniz kiloların baş düşmanı bu alışkanlığınız olabilir. Eğer aşırı yağlarınızdan kurtulmak ve kilo vermek istiyorsanız ağzınıza girecek son lokmayı en geç 19:00 ya da bilemediniz 20:00’de ağzınıza atmış olmalısınız.

kilo veremiyorum

9. Meyve tüketimine dikkat! Mevsim meyvelerini faydalı olduğu düşüncesiyle doya doya yemek yerine, günde sadece 1 porsiyon yemelisiniz. Ayrıca meyve şekeri miktarı çok yüksek olan karpuz, kavun gibi meyvelerden de uzak durmalısınız.

Şeker miktarı fazla meyveler

10. Acaba yeterince hareketli misiniz? Yeterince hareketli değilseniz ve herhangi bir spor ya da fiziksel aktivite için yaşam şartlarınız uygun değilse, en azından düzenli olarak yürüyüş yapmalısınız. Mümkünse yüzme, dans gibi fiziksel aktiviteleri de dahil etmeye çalışmalı, ama en azından her gün aksatmadan 30 – 40 dakikalık yürüyüş rutininizi aksatmamalısınız.

Kilo vermek için yürüyüş

11. Ve yine kilo probleminde sıkça karşılaşılan bir sorun: kabızlık sorunu! Her gün rahat bir şekilde iki kez büyük abdeste çıkabiliyor olmanız idealdir. Eğer kabızlık sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, bağırsaklarınızı rahatlatacak doğal besinler ile ve su tüketiminizi arttırarak bu sorunu çözmeye çalışmalısınız.

kabızlık sorunu

12. Alkol kullanıyor musunuz? Peki katkı maddesi içeren, işlenmiş yiyecekler, tatlandırıcılar, paketli ve diyet ürünler beslenmenizde fazlaca yer alıyor mu? Neden kilo veremiyorum diye kendi kendinizi harap etmeden önce katkı maddesi içeren ve işlenmiş yiyeceklerden kendinizi arındırıp, alkolden de uzak durmalısınız.

Alkol kilo aldırır mı

13. Yeterince uyuyor musunuz? Kilo vermeye çalışırken çoğunlukla diyetimize ya da fiziksel aktivitelere önem veririz. Oysa yeterli uyku da kiloyu etkileyen önemli faktörlerden biri. Metabolizmayı yöneten hormonların birçoğunun gece uykusu sırasında görev yapması uyku – kilo ilişkisini direkt olarak ortaya koymaktadır.

Kilo vermek için uyku

14. Farkında olmadığınız bir rahatsızlığınız olabilir mi? Bazı sağlık sorunları ya da rahatsızlıklar nedeniyle kilo alımı tetiklenebilir. Bu rahatsızlıklar metabolizmayı yavaşlatıp, insülin direnci gelişimine sebep olabilir ve bu hastalıklar tedavi edilmediği sürece kilo vermek imkansız bir hale gelebilir. Bu nedenle kilo vermek için kendi kendinize belki sizin için sakıncalı olabilecek bir diyete başlamadan önce bir endokrinoloji uzmanına danışmanız ve fazla kilolarınıza neden olan metabolik sebeplerin araştırılmasına olanak sağlamanız gerekir.

Hormon problemi kilo yapar mı

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings