İçeriğe geç

“Neden Kilo Veremiyorum?”: İşte Kilo Verememenizin 14 Nedeni

“Neden Kilo Veremiyorum?”: İşte Kilo Verememenizin 14 Nedeni

“Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum”, “her diyeti denememe rağmen neden kilo veremiyorum” diye yakınanlardan mısınız? Sizi anlıyoruz, inatçı kilolar kendinizi mutsuz ve çaresiz hissetmenize neden olabilir. Ama üzülmeyin, fazla kilolar kaderiniz değil. Doğru adımlar ve doğru teşhis ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Gelin şimdi kilo vermeyi engelleyen unsurlara göz atalım. Acaba siz de bilerek ya da bilmeyerek bu unsurlardan bazılarını gerçekleştiriyor olabilir misiniz? Buyrun, hep beraber görelim.

“Neden kilo veremiyorum” diye isyan edenler, işte kilo verememe nedenleri arasında öne çıkan unsurlar

Gizli bir alerjiniz olabilir mi?

Acaba gizli bir alerjiniz olabilir mi? Şayet gizli alerjiniz varsa, domates ya da maydanoz gibi çok masum bir gıda bile alerjinizi tetikliyor ve kilo vermenize engel oluyor olabilir.

neden kilo veremiyorum

D vitamini eksikliğiniz olabilir mi?

Peki D vitamini eksikliğiniz olabilir mi? Kilo vermek için ne kadar uğraşırsanız uğraşın D vitamini eksikliği kilo vermenize engel olur.

neden kilo veremiyorum

Demir eksikliği

Kilo verememe sorununun en sık rastlanan nedenlerinden birine geldi sıra: demir eksikliği! Sinir, stres ve hormonal düzensizlikler gibi birçok probleme neden olan demir eksikliği, toplumumuzda çok karşılaştığımız sağlık sorunlarından. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, emziren anneler ve adet görmeye başlayan genç kızlar demir eksikliğine dikkat etmeli.

Demir içeren besinler

Belki de neden proteinler!

“Neden kilo veremiyorum” diyenler, belki de neden proteinler! Hücrelerin yapı taşı olan proteinler cilt, tırnak, saç, tüm organlar, bağışıklık sistemi ve hormonların temelini oluşturur. Proteinler kilo vermek isteyenler ve vücudun kas oranını artırmak isteyenler için önemli bir besindir.

protein içeren gıdalar

Günde kaç bardak su içiyorsunuz?

Gelelim günlük su tüketimi miktarına! Günde kaç bardak su içiyorsunuz? Unutmayın ki yeterli miktarda su içmediğiniz takdirde kilo veremezsiniz. Hem suyun sağlığınız için sayısız faydalarından yararlanabilmek hem de kilo verebilmek için su tüketimi önemli. Her gün 2 – 2 buçuk litre su içmeli ve idrarınızın açık sarı renkte olduğundan emin olmalısınız.

Kilo vermek için su içmek

Temel yağları yeterli düzeyde tüketiyor musunuz?

Vücudumuzun üretemediği ve beslenme yoluyla alınması gereken temel yağları yeterli düzeyde tüketiyor musunuz? Kilo verememe sorunu yaşıyorsanız vücudunuzda sağlıksız yağlar fazla ve buna karşılık sağlıklı yağlar yetersiz olabilir. Doğal tereyağı ve soğuk sızma zeytinyağı gibi yağların tüketimi ile vücudunuzdaki sağlıklı yağların artması gerekiyor olabilir.

Tereyağı zeytinyağı

“Az az, sık sık ye” anlayışını sürdürüyor olabilir misiniz?

Bir dönem çok popüler olan “az az, sık sık ye” anlayışını sürdürüyor olabilir misiniz? Bunun yerine öğünler arasında en az 4 – 5 saat olmak üzere, günde sadece 2 ya da 3 öğün yiyin. Tamamen tokluk hissi duyana kadar, glisemik indeksi düşük sağlıklı karbonhidrat, yağ ve protein ile beslenmeyi deneyin.

Neden kilo veremiyorum

Geç saatlere kadar atıştırmak

Evet haklısınız! Tüm gün çalışıp yorulduktan sonra televizyon karşısında şöyle ayaklarınızı uzatıp geç saatlere kadar atıştırmak çok keyifli. Ama veremediğiniz kiloların baş düşmanı bu alışkanlığınız olabilir. Eğer aşırı yağlarınızdan kurtulmak ve kilo vermek istiyorsanız ağzınıza girecek son lokmayı en geç 19:00 ya da bilemediniz 20:00’de ağzınıza atmış olmalısınız.

kilo veremiyorum

Meyve tüketimine dikkat!

Mevsim meyvelerini faydalı olduğu düşüncesiyle doya doya yemek yerine, günde sadece 1 porsiyon yemelisiniz. Ayrıca meyve şekeri miktarı çok yüksek olan karpuz, kavun gibi meyvelerden de uzak durmalısınız.

Şeker miktarı fazla meyveler

Acaba yeterince hareketli misiniz?

Yeterince hareketli değilseniz ve bir fiziksel aktivite için yaşam şartlarınız uygun değilse, en azından düzenli yürüyüş yapın. Mümkünse yüzme, dans gibi fiziksel aktiviteleri de dahil etmeye çalışın. Ayrıca her gün aksatmadan 30 – 40 dakikalık yürüyüş rutini oluşturun.

Kilo vermek için yürüyüş

Kabızlık sorunu

Ve yine kilo probleminde sıkça karşılaşılan bir sorun: kabızlık sorunu! Her gün rahat bir şekilde iki kez büyük abdeste çıkabiliyor olmanız idealdir. Eğer kabızlık sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, bağırsaklarınızı rahatlatacak doğal besin ve su tüketiminizi arttırın.

kabızlık sorunu

Alkol ve paketli gıdalar

Alkol kullanıyor musunuz? Peki katkı maddesi içeren, tatlandırıcılar, paketli ve diyet ürünler beslenmenizde fazlaca yer alıyor mu? Neden kilo veremiyorum diye kendi kendinizi harap etmeden önce katkı maddesi içeren ve paketli yiyeceklerden kendinizi arındırın. Ayrıca alkolden de uzak durun.

Alkol kilo aldırır mı

Yeterince uyuyor musunuz?

Kilo vermeye çalışırken çoğunlukla diyetimize ya da fiziksel aktivitelere önem veririz. Oysa yeterli uyku da kiloyu etkileyen önemli faktörlerden biri. Metabolizmayı yöneten hormonların birçoğunun gece uykusu sırasında görev yapması uyku – kilo ilişkisini direkt olarak ortaya koymakta.

Kilo vermek için uyku

Farkında olmadığınız bir rahatsızlığınız olabilir mi?

Bazı sağlık sorunları ya da rahatsızlıklar nedeniyle kilo alıyor olabilirsiniz. Bu rahatsızlıklar metabolizmayı yavaşlatıp, insülin direncine sebep olabilir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği sürece kilo vermek imkansız hale gelebilir. Bu nedenle bir diyete başlamadan önce bir endokrinoloji uzmanına danışın. Böylece fazla kilolarınıza neden olan metabolik sebeplerin araştırılmasına olanak sağlamış olursunuz.

Hormon problemi kilo yapar mı

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.