İçeriğe geç

Şifa Deposu Olarak Bilinen Narın Faydaları Nelerdir?

Şifa Deposu Olarak Bilinen Narın Faydaları Nelerdir?

Tane tane, kıpkırmızı ve çok lezzetli kış meyvesi narın faydaları nelerdir? Narın faydaları saymakla bitmiyor. Taneleri, çekirdeği, kabuğu, suyu, hepsinin ayrı ayrı birçok faydası var. Nar bir yandan bazı hastalıklara yakalanmamızı önlerken, bir yandan da bazı hastalıklardan da kurtulmamıza ve tedavimize yardımcı oluyor. Gelin eşsiz lezzete sahip ve faydaları ile menülerimizde her zaman yer alması gereken narın faydaları nelerdir, hep birlikte öğrenelim.

Narın Faydaları Nelerdir?

narın faydaları nelerdir

Yaşlanmayı geciktirir

Nar erken yaşlanmanın etkilerini  azaltır. Güneşin zararlı ışınlarının cilde verdiği hasarı onarır. İçerisinde bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaş halindedir. Kozmetik dünyasında önemli bir yeri olan nar, güzellik ve bakım ürünlerinde kullanılan bir meyvedir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirir

Kış dönemlerinde soğuk algınlığı, grip ve nezle ile sıkça karşılaşırız. Bu tip rahatsızlıkları özellikle vücut direncinin düşük olduğu zamanlarda daha çok görürüz. Narda bulunan yüksek miktardaki C vitamini bağışıklık sistemi güçlendirir ve bu hastalıklara yakalanma riskini büyük oranda azaltır.

Kanın temizlenmesine yardımcı olur

Narda bulunan antioksidan kanı temizler. Bu durum özellikle detoks için hazırlanan içeceklerde sıklıkla tercih edilme nedenlerindendir.

Sindirim sisteminin çalışmasını destekler

Sindirim sisteminde yaşanan problemler için günde 1 tane nar tüketilmesi önerilir. Ayrıca nar çiçeği ile kaynatılıp içilen su sayesinde bağırsak kurtları temizlenir.

Kemik sağlığının korunmasında etkilidir

İçeriğinde bulunan K vitamini kemik sağlığını korurken, manganez de kemiklerin şeklinin korunmasını destekler. Kemik erimesi ihtimalini azaltır.

Kalp ve damar sağlığını korur

Antioksidan özelliğinin damarlardaki kanı temizlemesi ile damar sertliği ve daralma gibi sağlık problemlerinin oluşumunu önleyen nar, kalp krizi riskine karşı da koruyucudur.

Diyete destekleyici etki sağlar

Narın kalori ve yağ oranı azdır. Bu nedenle kilo vermeye çalışanların, diyetlerinde yer alabilecek bir meyvedir.

Kanser riskine karşı koruyucudur

İçeriğinde kansere karşı koruyucu etkiye sahip flavonoidler ve polifenoller bulunur. Nar kanseri önleyici etkilere sahip bir meyvedir. Bunun yanı sıra kanserde kullanılan ilaçlar ve özellikle kemoterapi tedavi ilaçları narın içerdiği vitamin ve minerallerle etkileşime geçebileceğinden  tehlike oluşturabilir. Tüketilmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kansızlığa karşı etkilidir

Kansızlık demir eksikliğinden ileri gelir. Nar yüksek miktarda demir içerir. Demir eksikliği için günde 1 narı bütün halde ya da suyunu çıkarıp içerek tüketmek, kansızlıkla baş etmenin doğal bir yoludur.

Kan hücrelerini yeniler

Nar tüketimi kan pıhtılaşmasını düzene sokar, kan inceltici görevi görür ve kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.