İçeriğe geç

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir ve Faydaları Nelerdir?

Çok güçlü bir antioksidan olan kuşburnunun faydaları saymakla bitmiyor. Örneğin içerdiği C vitamini portakal ve limondakinden kat be kat fazla. Uzmanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesi için günde iki kez kuşburnu çayını ve şekersiz olmak kaydıyla 1 yemek kaşığı da marmelatını tüketmeyi öneriyorlar. Yalnız dikkat edilmesi gereken konu bu miktarı aşmamak ve çayı doğru şekilde demlemek. Kuşburnu çayının tüm vitamin ve mineral değerlerinin kaybolmasına izin vermeden hazırlanması önem taşıyor. Bu yazımızda kuşburnu çayı nasıl demlenir ve kuşburnu çayı faydaları nelerdir sizler için paylaşıyoruz.

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

kuşburnu çayı faydaları

 • 5 – 6 tane kuşburnu havanda hafif vurularak çatlatılır.
 • Kaynar haldeki 1 bardak suda (200 ml kadar) ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir.

Daha uzun süre kaynatmak C vitaminini azaltacağı için bu süreyi aşmamaya dikkat edilmelidir. Önemli bir diğer konu da demleme işlemi tamamlandığında bekletmeden hemen tüketilmesidir. Yemeklerden yarım saat sonra hazırlanıp hemen ardından tüketilmesi uygundur.

Kuşburnu çayı soğudukça C vitamini azalır. Kuşburnuyla yapılan reçel veya marmelatındaki C vitamini çayına oranla çok daha azdır. Kuşburnu gün ışığı almayan bir yerde, ağzı kapalı bir cam kavanoz içerisinde  muhafaza edilmelidir.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun tanelerini bitki çaylarında tüketebileceğiniz gibi, reçel ve marmelat yapımında da kullanabilirsiniz. İlaç yapımı da dahil olmak üzere kullanım alanları geniş olan bu bitkinin faydaları da fazla. Buyrun sıralayalım:

 • İçeriğindeki zengin C vitamini ve antioksidanlar sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • A, B, E, K vitaminleri, likopen, demir ve magnezyum gibi değerli vitamin ve mineraller sayesinde hücre yenilenmesine, sinir sistemine, vücut direncinin artmasına katkı sağlıyor.
 • Kuşburnu serbest radikallere karşı çok güçlü bir koruyucudur. İçerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin gelişmesini önlüyor.
 • Kuşburnu çayı katarakt ve birçok diğer göz hastalıklarının başlayıp, ilerlemesine engel oluyor.
 • Kabızlığa karşı doğal çözüm sağlıyor. Düzenli tüketilmesi durumunda kabızlık şikayetlerini yok edip, sindirimi kolaylaştırıyor.
 • Bağırsak parazitlerinin düşmesine yardımcı oluyor.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olan kuşburnu, kandaki kötü kolesterolün düşmesinde ve iyi kolesterol seviyesinin yükselmesinde etkili.
 • Cilt dostu olan kuşburnu, içeriğindeki A vitamini sayesinde cildin elastikiyetinin korunmasına katkı sağlıyor. Kuşburnu çekirdeklerinde bulunan gamalinoleik asit, cildin canlanmasına yardımcı oluyor.
 • Güneş yanıklarının iyileşmesinde faydalar gösteriyor. Kolajen seviyesini arttırma özelliği olan kuşburnu yara izleri ile aknelerin giderilmesinde, yaşlanma etkilerini geciktirmede etkili.
 • Kuşburnu kıkırdak yapıdaki incelme ve bir takım aşınmalar sonucu ortaya çıkan ağrıları azaltırken, dizde kireçlenme ve sıvı kaybına karşı da olumlu etkiler gösteriyor. Ayrıca kuşburnu iltihap oluşumunu engelleyici özelliklere de sahip.
 • Kuşburnu demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığı önlüyor. Besin yoluyla alınan demirin serbest hale geçerek vücutta kullanılmasını destekliyor. Çocukların gelişimine de katkısı olan kuşburnunu aşırıya kaçmadan tüketmek yarar sağlayabiliyor. Günlük tüketim miktarını doktorunuzun verdiği ölçüye göre ayarlayın. 1 yaşın altındaki bebeklere verilmesinin sakıncalı olabildiğini de unutmayın.
 • K vitamini içeren kuşburnu bu sayede kanın pıhtılaşmasına yardımcı oluyor. Yalnız kuşburnunun bu etkisi tromboz, toplardamar iltihabı ve tromboflebit gibi sorunları olan kişiler için sakıncalı olabileceğinden, bu kişiler kuşburnu çayı tüketimi ile ilgili doktorlarına danışmalıdır.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.