in ,

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım


Kilo Verdiren, Gençleştiren, Vücut Direncini Artıran Çay: Hibiskus

hibiskus çayı faydaları

Hibiskus çayı, “ebegümeci çayı” ya da “gülhatmi çayı” olarak da biliniyor. Bu leziz bitkisel çayın yapımında hibiskus çiçeğinin kuru yaprakları kullanılıyor. Leziz olduğu kadar sağlık için faydalarından dolayı da adından söz ettiren bu çayın vaat ettiği çok şey var! Saç sağlığından yüksek tansiyona kadar hibiskus çayının faydaları anlatmakla bitmiyor. Faydaları sayesinde bilim dünyasının odağında olan bu çay, ünlü kahve markalarının da markajında bulunuyor. Hibuskus çayını biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? Hibiskus nedir, hibiskus çayı faydaları nelerdir, nasıl demlenir, hepsi bu yazımızda.

Hibiskus Nedir?

hibiskus nedir hibiskus çayı faydaları nelerdir

“Hibiskus” adlı nadide çiçeğin notaları ile kurgulanan bu kontrast lezzet, aslında birçok rengi olmasına rağmen, muhteşem yakut kırmızısı renkle karakterizedir. “Nar çiçeği” olarak da bilinen hibiskus, subtropikal ve tropikal bölgelere özgü çiçekli bir bitkidir. Beş yapraklı ve büyük yapraklı çiçekler içerir.

Çarpıcı detayları bulunan bu bitki çayı, kısa sürede lezzeti ile dillere destan oldu ve özellikle son yıllarda ünü dünyaya yayıldı. Diyetisyenlerin ve alternatif tıp topluluğunun da ilgi odağında yer alıyor. Dünya çapında popülaritesi olan hibiskus çayı, sıcak ve soğuk olarak tüketilebiliyor.

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

soğuk ve sıcak içilen bitki çayı

Serbest radikallerle savaşıyor; oksidatif hasarı minimize ediyor… Harika bir antioksidan kaynağından bahsediyoruz. C vitamini bakımından zengin olan çayın birçok faydasından söz ediliyor. Geleneksel tıp dünyasının başvurduğu bitkiler arasında yer alan hibiskusun farklı türleri bulunuyor.

Birçok insan, Hibiskus çayını sağlığa faydalarını bilmeden lezzeti için tüketiyor. Peki, bu özel çay sağlık için neler vaat ediyor?

Yaşlanma sürecini yavaşlatır

Hibiscus çayı yüksek dozda antioksidan içerir. Bu özelliği, hücre hasarını azaltma ve cildin yaşlanma sürecini yavaşlatma özelliği olması anlamına geliyor. Araştırmalar, vücuttaki iltihabı azaltabileceğini ve cildin nemli ve genç görünmesini sağlayabileceğini gösteriyor.

Yüksek tansiyonu düşürür

Hibiskus çayının kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu belirtiliyor. Bu durum, yüksek tansiyonu olan yetişkinler için umut vaat ediyor. Ayrıca, bu bitkisel çay sistolik ve diyastolik kan basıncını düşürüyor.

Sindirime ve kilo vermeye yardımcı olur

Hibiscus, kilo vermede doğrudan etkili değildir; ancak diüretik özellikleri sayesinde kilo verme sürecinde rol oynayabiliyor. Diüretikler, vücuttan idrar olarak atılan su ve tuz miktarını arttırır.

Bağışıklık sistemini destekler

Hibiskus, önemli bir antioksidan kaynağı C vitamini bakımından zengindir. Bu da bağışıklık sistemini desteklediği anlamına geliyor.

Hibiskus Çayının Diğer Faydaları Nelerdir?

bitki çayı

  • Bazı araştırmalar, bu çayın böbrek taşını önlediğini göstermiştir.
  • Karaciğer hasarını azalttığı ve karaciğerde detoksifiye edici enzim konsantrasyonunu artırdığı görülmüştür.
  • Diyabetli kişilerin kan şekerini kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Hibiskus Çayının Yan Etkileri Nelerdir

Hibiscus çayı, birkaç yan etki dışında güvenli bir bitki çayı olarak kabul edilir. Aşırı kullanılırsa mide ağrısı, gaz, kabızlık, bulantı, ağrılı idrara çıkma, baş ağrısı ve kulaklarda çınlamaya neden olabilir. Düzenli kullanımı sonucu östrojen bazlı doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

hibiskus çayı nasıl demlenir

Hibiskus çayının yapımı oldukça kolaydır ve birçok bitki çayı gibidir. Hemen tarifine bakalım;

1.5 çay kaşığı kuru hibiskus yapraklarını 3 ila 4 bardak kaynar suya karıştırın. Karışımın 5 ila 10 dakika demlenmesini bekleyin. Talebe göre bal veya doğal tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz. Çubuk tarçın, karanfil, limon ve portakal dilimleri de eklenebilir.

Not: Hibiskus çayı tıbbi amaçlar için kullanıldığında günde 2 ila 3 bardaktan fazla tüketilmemesi tavsiye ediliyor!

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments