İçeriğe geç

Kilo Verdiren, Gençleştiren, Vücut Direncini Artıran Çay: Hibiskus

Kilo Verdiren, Gençleştiren, Vücut Direncini Artıran Çay: Hibiskus

Hibiskus çayı, “ebegümeci çayı” ya da “gülhatmi çayı” olarak da biliniyor. Bu leziz bitkisel çayın yapımında hibiskus çiçeğinin kuru yaprakları kullanılıyor. Sağlık için faydalarından dolayı da adından söz ettiren bu çayın vaat ettiği çok şey var! Saç sağlığından yüksek tansiyona kadar hibiskus çayının faydaları anlatmakla bitmiyor. Hibuskus çayını biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? Hibiskus nedir, hibiskus çayı faydaları nelerdir, nasıl demlenir, hepsi bu yazımızda.

Hibiskus Nedir?

hibiskus nedir hibiskus çayı faydaları nelerdir

Aslında birçok rengi olmasına rağmen, muhteşem yakut kırmızısı renkle karakterize“Hibiskus” adlı bu nadide çiçek “Nar çiçeği” olarak da biliniyor. Hibiskus subtropikal ve tropikal bölgelere özgü çiçekli bir bitkidir. Beş yapraklı ve büyük yapraklı çiçekler içerir.

Dünya çapında popülaritesi olan hibiskus çayı, diyetisyenlerin ve alternatif tıp topluluğunun ilgi odağında yer alıyor. Dünya çapında popülaritesi olan hibiskus çayı, sıcak ve soğuk olarak tüketilebiliyor.

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

soğuk ve sıcak içilen bitki çayı

Serbest radikallerle savaşıyor; oksidatif hasarı minimize ediyor… Harika bir antioksidan kaynağından bahsediyoruz. C vitamini bakımından zengin olan çayın birçok faydasından söz ediliyor.

Birçok insan, Hibiskus çayını sağlığa faydalarını bilmeden lezzeti için tüketiyor. Peki, bu özel çay sağlık için neler vaat ediyor?

Yaşlanma sürecini yavaşlatır

Hibiscus çayı yüksek dozda antioksidan içerir. Bu özelliği, hücre hasarını azaltma ve cildin yaşlanma sürecini yavaşlatma özelliği olması anlamına geliyor. Araştırmalar, vücuttaki iltihabı azaltabileceğini ve cildin nemli ve genç görünmesini sağlayabileceğini gösteriyor.

Yüksek tansiyonu düşürür

Hibiskus çayının kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu belirtiliyor. Bu durum, yüksek tansiyonu olan yetişkinler için umut vaat ediyor. Ayrıca, bu bitkisel çay sistolik ve diyastolik kan basıncını düşürüyor.

Sindirime ve kilo vermeye yardımcı olur

Hibiscus, kilo vermede doğrudan etkili değil. Ancak diüretik özellikleri sayesinde kilo verme sürecinde rol oynayabiliyor.

Bağışıklık sistemini destekler

Hibiskus, önemli bir antioksidan kaynağı C vitamini bakımından zengindir. Bu da bağışıklık sistemini desteklediği anlamına geliyor.

Hibiskus Çayının Diğer Faydaları Nelerdir?

bitki çayı

  • Bazı araştırmalar, bu çayın böbrek taşını önlediğini göstermiştir.
  • Karaciğer hasarını azalttığı ve karaciğerde detoksifiye edici enzim konsantrasyonunu artırdığı görülmüştür.
  • Ayrıca diyabetli kişilerin kan şekerini kontrol etmesine yardımcı olabiliyor.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Hibiskus Çayının Yan Etkileri Nelerdir

Hibiscus çayı, birkaç yan etki dışında güvenli bir bitki çayıdır. Aşırı tüketimi mide ağrısı, gaz, kabızlık, mide bulantısı, ağrılı idrar, baş ağrısı ve kulak çınlaması yapabiliyor. Ayrıca östrojen bazlı doğum kontrolünün etkinliğini azaltabiliyor.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

hibiskus çayı nasıl demlenir

Hibiskus çayının yapımı oldukça kolaydır ve birçok bitki çayı gibidir. Hemen tarifine bakalım;

1 buçuk çay kaşığı kuru hibiskus yapraklarını 3 ila 4 bardak kaynar suya karıştırın. Karışımın 5 ila 10 dakika demlenmesini bekleyin. Arzunuza göre bal ekleyebilirsiniz. Çubuk tarçın, karanfil, limon ve portakal dilimleri de ekleyebilirsiniz.

Not: Hibiskus çayı tıbbi amaçlar için kullanıldığında günde 2 ila 3 bardaktan fazla tüketilmemesi tavsiye ediliyor.