in ,

Yaz Meyveleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaz meyveleri ve faydaları

Lezzeti özlenen yaz meyvelerine bir an önce kavuşabilmek için yaz ayları iple çekilir. Lezzeti tamam da peki yaz meyvelerinin saymakla bitmeyen faydalarından haberdar mısınız? Her bir yaz meyvesinde vücudumuza ayrı ayrı fayda eden vitamin ve mineraller yer alırken, birçoğu önemli hastalıklardan korunmamızda önemli rol oynuyor. Buyrun hep birlikte yaz meyveleri ve faydaları hakkında detaylı bilgi edinelim.

İşte Sık Tüketilen Yaz Meyveleri ve Faydaları

Karpuz ve Faydaları

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinin başında gelen karpuz bol su içeren bir meyvedir. Karpuz ayrıca likopen ve beta karoten yönünden zengin bir meyve. Karpuzun vücudumuz için en önemli faydaları arasında kolesterol ve prostat kanserlerini önlemesi ve damarlarımızdaki kan akımını hızlandırmaya yardım etmesi.

Kavun ve Faydaları

Kavun potasyum ve su deposudur ve bedenimizden toksik maddeleri atmamızı kolaylaştırır. Ayrıca kalp krizi geçirme ihtimalini azaltır ve kötü kolesterolün düşürülmesinde önemli fayda sağlar. Uzmanlar tarafından içerdiği yüksek potasyum nedeniyle hiperpotasemi ve böbrek hastalığı olan kişilerin doktorlarına danışarak tüketmeleri öneriliyor. Tüketeceğiniz 2 dilim kavun, günlük meyve ihtiyacınızın 1 porsiyonunu karşılamakta.

Kiraz ve Faydaları

Meyvelerin güzelliği ile kendine hayran eden kirazın faydaları arasında C vitamini ve potasyum kaynağı olması yer alıyor. İçeriğindeki zengin potasyum sayesinde vücudumuzda biriken fazla suyu atmamıza yardım ediyor. Ayrıca içeriğindeki kuersetin sayesinde kalp hastalıklarından ve yüksek kolesterol riskinden korunmaya yardım ediyor.

Çilek ve Faydaları

Yaz meyveleri dendi mi akla ilk gelen meyvelerden olan çilek, en değerli antioksidanlar arasında yer alıyor. İçerdiği C vitamini sayesinde vücut hücrelerimizi koruyor ve cildin yenilenmesine yardım ediyor. Ayrıca çileğin kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunuyor.

Üzüm ve Faydaları

Tazesi, pekmezi ve kurusu ile sahip olduğumuz en değerli meyvelerdendir üzüm. Üzümün her halinin birbirinden önemli faydaları bulunuyor. C vitamini ve potasyum içeren üzüm, aynı zamanda önemli bir lif kaynağı. Son yıllarda uzmanların sıklıkla altını çizdiği üzümün diğer bir özelliği de üzüm çekirdeğinin antioksidan kaynağı olması. Çekirdeği ayrı, kabuğu ayrı faydalı olan üzümün kabuğunda da C ve E vitaminlerinden dahi güçlü bir antioksidan olan ve kansere karşı koruyucu etkisi olan resveratrol bulunuyor.

Dut ve Faydaları

Dutun faydaları saymakla bitmiyor. Bu faydaların başlıcaları arasında kanseri önlemesi, cilt sağlığı ve güzelliğine katkılar sağlaması geliyor. 1 çay bardağı dut, 1 porsiyon meyveye denk geliyor. Ancak bu çok lezzetli meyvenin nefis tadına kendinizi kaptırıp aşırı tükettiğiniz takdirde karın ağrısından mide bulantısına kadar birçok probleme neden olabiliyor ve daha da önemlisi bağışıklığı düşürüyor ve genel sağlık durumunu olumsuz etkileyebiliyor. Dut tüketiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise pestisit kalıntısı nedeniyle tüketilecek dutların yenmeden önce mutlaka çok iyi yıkanması gerekliliği.

Kayısı ve Faydaları

Sarı yaz meyveleri arasındaki kayısı, tüm diğer sarı meyvelerde de olduğu gibi A vitamini ve beta-karoten yönünden zengin. Ayrıca bol lif, C vitamini ve potasyum içeriyor, kalp sağlığının korunmasında ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasında önemli etkiler gösteriyor.

Şeftali ve Faydaları

Lif içeriği nedeniyle sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan şeftali, kabızlığı azaltıyor. Ayrıca gebeler ve anne karnında gelişmekte olan bebekler için önemli faydalar sağlıyor. Günlük olarak orta boy 1 şeftali tercih edilebileceğini belirten uzmanlar, kabuğunun tüylü yapısı nedeniyle boğazı tahriş olabilecek hassasiyette olan kişilerin, şeftaliyi kabuğunu soyarak tüketebileceklerini belirtiyor.

İncir ve Faydaları

İncir çok yüksek lif oranı sayesinde bağırsak sağlığının korunmasında son derece önemli meyvelerden. İçerisinde çözünür bir lif olan pektinin yer alması sonucunda bedenimizin ihtiyacı olan sağlıklı bağırsak hareketlerini tetikliyor. Ayrıca kolesterolü düşürme özelliği olan incir, kolon kanserini önleyici etkiler sağlıyor. İnsülin direnci olan kişilerin incir tüketiminde aşırıya kaçmamaları gerekirken, 2 adet taze incirin 1 porsiyona denk geldiği göz önünde bulundurularak tüketiminin sınırlandırılması gerekiyor. İncir tüketimi sırasında yanında 1 bardak süt içildiği takdirde kan şekerinin dengelenmesi sağlanabiliyor.

Erik ve Faydaları

Erik glisemik indeksi düşük olan meyveler arasında yer alıyor ve kilo vermeyi kolaylaştırıp, kan şekerini dengeliyor. Şeker oranı düşük meyvelerden olduğu için diyabet hastalarının gönül rahatlığıyla tüketebileceği erikte, stres önleyici mineral olarak tanımladığımız magnezyum oldukça yüksek oranda yer alıyor. 1 porsiyon erik, 10 adet küçük boy eriğe denk geliyor.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.