in ,

YapacağımYapacağım SevdimSevdim BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım GüldümGüldüm SevmedimSevmedim


Karın Ağrısından Şikayetçiyseniz Bu Yiyecekleri Tüketin

karın ağrısına ne iyi gelir

Karın ağrısı problemi günlük hayatı önemli ölçüde etkileyen bir sorundur. Bazen karın ağrısı başlar ve dakikalar içinde sona erer. Fakat bazı durumlarda bu ağrı kronikleşir ve tüm güne tesir eder. Dolayısıyla karın ağrısı neden olur sorusu da önem kazanır. Sık sık karın ağrısı problemi ile karşılaşıyorsanız bu konu hakkında bilgiler edinmeniz faydalı olacaktır. Karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir diye merak ediyorsanız, yanıtını sizin için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerken sizi karın ağrısı dosyamızla baş başa bırakıyoruz.

Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir. Doğru sorunu tespit edebilmek, ağrı ile mücadele edebilmenin en mühim aşamasını oluşturur. Karında ağrı sorununu sık sık yaşıyorsanız ve nedenini bir türlü bulamıyorsanız en kısa süre içerisinde doktorunuzdan yardım almalısınız. “Karın ağrısı neden olur?” sorusuna yanıt olabilecek temel nedenler şöyle sıralanabilir:

 • Aşırı baharatlı, yağlı ya da acı gıdaları fazla tüketmek
 • Yukarıdaki nedene bağlı olarak gelişen hazımsızlık sorunu
 • Gıda zehirlenmesi
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Laktoz intoleransı
 • Yoğun mide bulantısı
 • Stres
 • Şiddetli grip
 • Şiddetli menstruel ağrı
 • Gastrit ya da reflü gibi mide problemleri
 • Kabızlık ya da ishal olma durumu
 • Yumurtalıklarda kist oluşumu gibi sorunların yaşanması
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Böbrek taşları
 • Üreme organlarının hastalıkları

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın ağrısının çok kolay fark edilebilen sebepleri olabilir. Fakat aynı zamanda ciddi rahatsızlıklar nedeniyle oluşan ve kronikleşen bir karın ağrısı yaşamak da mümkündür. Aşağıda sıralayacağımız karın ağrısına iyi gelen yiyecekler tedavi niteliğinde değildir. Yalnızca karın ağrısını sakinleştirici bir etki taşıdıkları bilinmektedir. Ciddi bir karın ağrısı ile mücadele ettiğinizde öncelikle doktorunuzdan yardım almanız gerektiğini hatırlatmalıyız. Sağlığınızı riske atmamanız bu noktada önem taşır.

“Karın ağrısına ne iyi gelir” sorusuna cevap olabilecek gıdalar ise şunlardır:

Yoğurt:

karın ağrısı için yoğurt

Kabızlık sıkıntısı çekenlerin sıkça tükettiği yoğurt, karın ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında en etkili olan besindir. Yoğurdun içerisinde pek çok faydalı madde mevcuttur. Bu da bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine önemli bir katkı sağlar. Sindirim ve boşaltım problemleri ile oluşan karın ağrıları için yoğurt önemli bir yardımcıdır.

İlgili yazı Evde yoğurt yapımı

Elma püresi:

karın ağrısına iyi gelen yiyecekler

Elma besin lifi açısından oldukça zengin besinler arasında yer alır. Elmayı direkt olarak ısırarak yemek yerine püre hâline getirmek, karın ağrısı için daha faydalıdır. Zira bu sayede midenizi yormamanız mümkün olur. Kolay sindirilebilir bir yapıya kavuşan elma püresi, midenizi rahatlatacaktır.

Muz:

muz karın ağrısında faydalı mı

Karın ağrınızın nedeni hazımsızlık ise ve sindirim sorunlarından şikâyetçiyseniz, karın ağrılarınızın geçmesi biraz zaman alabilir. Bu durumda beslenme rutininizin içine muzu daha fazla dahil edebilirsiniz. Muz da besin lifi açısından zengin gıdalardan biridir. Bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine yardımcı olurken tadıyla da lezzet verecektir.

Limonlu ballı su:

limonlu su karındaki ağrılara iyi gelir mi

Limon hazımsızlık sorununa karşı en etkili silahlardan biridir. Fakat gastrit ya da reflü gibi mide problemleriniz varsa limon gibi asitli gıdalardan kesinlikle kaçınmalısınız. Böyle bir sorun yaşamayanlar ise 1 su bardağı suya çeyrek limonun suyunu sıkabilir. Ardından 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek bu karışımı tüketebilir. Bu tarif limon yerine 1 yemek kaşığı sirke koyarak da hazırlanabilir. Hazımsızlık problemi yaşayanların sindirim sistemini düzenleyen ve dolayısıyla karın ağrılarını hafifleten bir etkiler sağlayacaktır.

Zencefil çayı:

zencefil çayı ve zencefil dilimleri

Bazen karın ağrıları kasılmalar nedeniyle oluşabilir. Zencefil çayı ise güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir. Bu özelliği sayesinde kasların gevşemesine önemli ölçüde yardımcı olur. Karın ağrılarından kurtulmak çok daha kolay hâle gelir.

Zencefilin faydaları, nasıl tüketilebileceği ve zencefil çayı tarifi bu yazımızda: Zencefilin Faydaları

Nane:

karın ağrısına ne iyi gelir

Mide bulantısı yaşayan veya sindirim sorunları nedeniyle günü zorlaşan kişiler karın ağrısı ile de mücadele etmek zorunda kalabilir. Nane ise bu noktada imdadınıza yetişir ve mide bulantılarınızın azalmasında etkin rol oynar. Nane doğal bir ağrı kesici olarak da bilinir. Dilerseniz salatanızın içine ilave edebilir ya da dilerseniz çayını demleyerek tüketebilirsiniz.

Karın Ağrısında Mutlaka Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

Aşağıdaki durumlar yaşanıyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız:

 • Dışkıda kan görülmesi
 • Karında yoğun gerginlik ve şişme hâli
 • Karın ağrısı ile nefesin kesilmesi ve baygınlık hissi
 • Kusma, yüksek ateş ya da kanama görülmesi
 • Şiddetli, sürekli ve artan karakterde karın ağrısı
 • Karın ağrısının boyuna, göğüse ve omuza yayılması
...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings