in ,

YapacağımYapacağım SevdimSevdim


Yüksek Oranda Su İçeren Besinler Hangileridir?

Yüksek oranda su içeren besinler

Vücudun ihtiyaç duyduğu suyu öncelikle suyun kendisini içerek almak gerekir. Günlük tüketilmesi gereken suya ek olarak, yüksek oranda su içeren besinler tüketerek de vücudun susuz kalma tehlikesi önlenmiş olur. Su ihtiyacımızın %80’i içecekler, geriye kalan %20’si ise sağlıklı doğal besinlerden karşılanmalıdır. Sözü edilen bu besinler antioksidan, lif, vitamin ve elektrolitler içeren ve bedenimizdeki su miktarının dengelenmesine yardımcı olan besinlerdir. Peki bu bedenimizin su ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayan ve yüksek oranda su içeren besinler hangileridir, gelin hep beraber inceleyelim.

Yüksek Oranda Su İçeren Besinler ve İçerdikleri Su Oranları

? Salatalık: Su Oranı %95

Sofralarımızın olmazsa olmazlarından salatalık vücudun susuz kalmasını önemli ölçüde engeller. C, K ve B vitaminleri içeren, bakır, potasyum ve manganez kaynağı salatalık tek başına, içtiğiniz suyun içinde, salatalarda, yoğurt ile ya da cacık yaparak ya da çeşitli çorba tariflerinde kullanılarak tüketilebilir. Faydaları ve lezzeti ile vazgeçilmezlerden olan salatalık; bir yandan bedenin su oranını dengelerken, bir yandan da ödem ve şişlik problemlerine de engel olur.

? Domates: Su Oranı %94

Özellikle kahvaltılarımızın baş tacı pişirdiğimiz yemeklerin büyük çoğunluğunun temel malzemelerinden domates en fazla su içeren besinler arasında yer alıyor. Domatese rengini veren likopen bir antioksidan türü ve kanser ve kalp hastalıklarının en etkili önleyicilerinden. Cilt sağlığı ve güzelliğini de olumlu yönde etkileyen likopenin yanı sıra domateste yer alan potasyum, folik asit, beta karoten, C ve E vitaminleri de sağlığımız için büyük önem taşır. Ayrıca vücudumuzun yağ yakma potansiyelini %30’un üzerinde hızlandıran karnitinin oluşumuna da yardımcı oluyor.

? Ispanak: Su Oranı %92

Yeşil yapraklıların en değerlilerinden olan, hem yemekleri hem salataları birbirinden lezzetli ve sağlıklı olan ıspanağın sadece birkaç yaprağının dahi günlük A vitamini ihtiyacımızın büyük çoğunluğunu karşılamaya yettiğini biliyor muydunuz? Ayrıca ıspanak A vitaminin yanı sıra C vitamininden de zengindir ve aynı zamanda önemli bir protein ve demir kaynağıdır.

? Karpuz: Su Oranı %90

Çoluk çocuk tüm aileni en favori yaz meyvelerinden olan karpuz, birçoğumuz için azı iple çekme nedenlerindendir. Özellikle sıcak havaların vücutta neden olduğu su kaybına karşı içinde bulunan doğal şeker, mineral ve lif nedeniyle mutlaka tercih edilmesi gereken meyvelerdendir. Dilimleyerek sade olarak tüketimi en yaygın tüketim şekli olsa da karpuzlu salata gibi farklı tarifler deneyerek karpuz tüketiminizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

?️ Dolmalık Biber: Su Oranı %90

Dolmalık biber hem yüksek oranda su içeren besinler arasında bulunur, hem de düşük kalorisi ve antioksidan etkisi nedeniyle özellikle formda kalmaya çalışanların önemli bir besin kaynağıdır. Sofralarımızın en sağlıklı besinleri arasında yer alan dolmalık biberler bağışıklığı güçlendiren, sindirim sistemini düzenleyen ve sinir sistemini olumlu yönde etkileyen en sağlıklı sebzelerdendir.

? Şeftali: Su Oranı %88

Su oranı yüksek besinler arasında önemli bir yeri olan şeftali, lezzeti ve yine çok çeşitli tariflerde kullanılabilmesi nedeniyle sofralarımızın vazgeçilmezlerindendir. Vücudumuzun ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerallerin içeriğinde yer almasının yanında, sinir sistemine iyi gelmesi, bağırsak ve böbrek rahatsızlıklarında olumlu etkileri, vücut direncini arttırması ve birçok kanser hastalığından koruma özelliği ile en değerli besinlerimizdendir.

? Ahududu: Su Oranı %87

Diğer kırmızı meyveler ile karşılaştırıldığı zaman ahududaki lif oranının daha fazla olduğu görülür. %87 su oranı ile yüksek oranda su içeren besinler arasında önemli bir yeri olan ahududu, toksin maddeleri dışarı atar ve kanı yeniler. Ayrıca kansızlık probleminin çözümünde çok etkilidir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan şekerini düşürür.

? Ananas: Su Oranı %85

Yüksek oranda su içeren besinler arasında yer alan ve vücudun su dengesini korumasına yardım eden ananas, hem besin değerinin zengin olması, hem de ödem attırıcı ve kilo vermeye yardımcı olması nedeniyle değerli besinlerimizdendir. Anansın bir diğer özelliği de bromelain enzimi denilen ve kanser hücrelerinin düşmanı bir enzimi içeriğinde barındırması. Ananas tek başına tüketilebileceği gibi, suyu sıkılarak, detoks içeceklerinde ve salatalarda kullanılabilir.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings