in ,

YapacağımYapacağım SevdimSevdim


Güzel Tırnaklar İçin Beslenme: Tırnakları Güçlendiren Besinler Nelerdir?

tırnakları güçlendiren besinler

Tırnaklar hem el bakımının, hem de zarafetin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bakımlı eller, ancak bakımlı tırnaklara sahip olmakla mümkündür. Ayrıca tırnaklar, genel vücut sağlığının da önemli bir yansımasıdır. Hekimler yalnızca tırnaklara bakarak bile hastanın akciğerindeki ya da bağışıklık sistemindeki bir probleme dair belirtiler görebilir. Güzelliğin ve sağlığın aynası olan tırnaklar, tıpkı saç ve cilt gibi hem içten hem de dıştan beslenmelidir. Peki tırnakları güçlendirmek için ne yapmalı? Tırnakları güçlendiren besinler neler? Gelin birlikte keşfedelim!

Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Kuru bir cilde sahip olmak
Aşırı sıcağa ya da soğuğa maruz kalmak
Yetersiz sıvı tüketmek
Manikür sıklığını abartmak
Sürekli olarak oje kullanmak
Parmakların kullanımı gerektiren ev işleri ya da klavye işleri yapmak
Zemin astarı sürmeden tırnağa direkt olarak oje uygulamak
Şok diyetler yapmak
Ojeyi elle çıkarmaya çalışmak
Tırnak yeme alışkanlığı
Aseton kullanımı
Yaşlanma süreci
Tırnak mantarı
Romatizma, tansiyon ve kan dolaşımı problemleri
Tırnak yüzeyini törpülemek

Tırnakları Güçlendiren Besinler Nelerdir?

C vitamini barındıran portakal tırnakların dayanıklılığını artırır.

B vitamini içeren besinler tırnaklar için son derece faydalıdır. Ayrıca B vitamini içeren yağlar kullanmak da tırnak sağlığını korumaya yarar.

Çinko eksikliği tırnakların bozulmasına neden olur. Yumurta ise bu eksikliği giderir ve tırnaklara canlılık kazandırır.

Muzun içeriğindeki protein tırnakların daha hızlı uzamasına ve yenilenmesine yardımcı olur.

Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından oldukça zengindir. Kalsiyum eksikliğini gidermek için bol bol süt içmek ve peynir yemek tırnakların yapısını güçlendirir.

Tırnak sağlığı için dolmalık biber tüketimi önem taşır. Dolmalık biber içerdiği C vitamini açısından tırnakların bakımı ve sağlığı için değerli besinler arasındadır.

Kırılan Tırnaklar İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Zeytinyağı, güçlü nemlendirme özelliğine sahiptir. Tırnakları onarır ve rahatlatır. Zeytinyağını tırnak etlerinize sürüp masajla iyice yedirebilirsiniz.

Avokado yağı da oldukça iyi bir nemlendiricidir. Avokadoyu ezin ve içine birkaç damla zeytinyağı ekledikten sonra tırnaklarınıza masaj yaparak yedirin. Bu uygulamayı gece gerçekleştirirseniz daha etkili sonuç alabilirsiniz.

Keten tohumu esansiyel yağ asitleri barındırdığı için tırnaklar üzerinde son derece faydalıdır. Bu yağı günde üç defa 1000 mg olarak kullanarak tırnaklarınızda gözle görülür gelişmeler kaydedebilirsiniz.

Tırnak bakımı konusunda E vitamini de önemli özelliklere sahiptir. Tırnaklarınızın sık sık kırılmasından şikâyetçiyseniz ve bunu önlemek istiyorsanız, E vitamini kullanmanız yarar sağlar. E vitamini kapsülünü kırıp masaj yaparak tırnaklara uygulayabilirsiniz. Daha sonra ılık su ile durulamanız yeterli olur. Bunu haftada 1-2 defa tekrarlayabilirsiniz.

Deniz tuzu tırnakların hem parlamasını hem de daha güçlü olmasını sağlar. Sıcak dolu bir kaba biraz deniz tuzu ve limon ekledikten sonra esansiyel yağlar ilave edilebilir. Bu suyun içerisinde 15 dakika bekletilen tırnaklar ılık su ile durulanır. Ardından tırnaklara nemlendirici uygulanır.

Limon suyu zeytinyağı ile birlikte muhteşem bir uyum oluşturur. Tırnaklarınız için bir tatlı kaşığı zeytinyağının içine birkaç damla limon suyu ekleyin. Karışımı tırnaklarınıza masaj yaparak yedirin.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Tırnak sağlığı vücuttaki protein, yağ, vitamin ve mineral düzeyine göre şekillenir. Dolayısıyla tırnak sağlığı için düzenli ve dengeli beslenmek önem taşır. Günde en az 2 litre su tüketmek gerekir. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller karşılanır. Ayrıca hücre yenilenmesi ve enerji üretimi gibi fizyolojik olaylar için de kalsiyum, demir ve çinko eksikliği giderilmelidir. Bu sayede pırıl pırıl tırnaklar ve bakımlı eller, güzelliğin vazgeçilmez bir parçası olacaktır.

Tırnakları Güçlendiren Besinler ile Beslenmenin Dışında Alınacak Önlemler

Tırnak kırılması bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa belli başlı önlemler alınabilir:
Tırnakları çok fazla uzatmamaya çalışmak
Tırnakları bir alet gibi kullanma alışkanlığını bırakmak
Düzenli el ve tırnak bakımı uygulamak
Tırnakları nemli tutmak
Tırnaklarla birlikte tırnak etlerini de nemlendirmeye özen göstermek
Yeterli miktarda sıvı tüketmek
Ağır yüklerin altına tırnaklarla girmemek
Bulaşık yıkarken ve ev işi yaparken eldiven kullanmak

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings