İçeriğe geç

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır, Nasıl Mayalanır?

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır, Nasıl Mayalanır?
Hazırlama Süresi
05 dakika
Pişirme Süresi
25 dakika
Kaç Kişilik?
8

Ev yoğurdu yararlı bakteri ve proteinler içerir. Özellikle günlük süt ile mayaladığımız yoğurdun, probiyotik içeriği artar. Böylece bağırsaklar için yararlı hale gelir. Peki evde yoğurt nasıl yapılır ve nasıl mayalanır?

Yoğurt başlıca kalsiyum kaynaklarımızdan biri. Bağışıklığı güçlendiriyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Yetişkinlerin günde 1 kase, çocukların ise günde 6 yemek kaşığı ev yoğurdu tüketmesi öneriliyor. Ev yapımı yoğurdun faydaları arasında tansiyonu düzenlemek, diş kemik sağlığını desteklemek yer alıyor. Ayrıca kolesterolü düzenlemek, cilt hastalıklarına karşı koruyuculuk ve kas gelişimine yardımcı olmak da yoğurdun faydaları arasındadır. Peki evde yoğurt nasıl yapılır, işte tarifi.

Malzemeler

  • 1 kg günlük süt
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

1. Sütü çelik bir tencereye alın ve kaynayıncaya kadar ısıtın. Süt kaynatırken taşmaması için üzerine bir kaşık koyabilirsiniz.

2. Kaynayınca ocağı kısıp, 5-10 dakika daha kaynatın ve sürenin sonunda ocağı kapatıp, süt iyice ılıyana kadar bekleyin.

evde yoğurt tarifi

3. İdeal ısıya ve dolayısıyla mayalanmaya hazır hale gelip gelmediğini kontrol etmek için, serçe parmağınızı süte batırın. Eğer sıcak olduğunu hissediyor ama ısısına 7 saniye dayanabiliyorsanız, demek ki mayalanma kıvamına gelmiştir ve süt yeterince ılımış demektir.

4. Süt ılırken hazırlamış olduğunuz cam kavanoz veya ağzı kapaklı güveç kabını saracak büyüklükte temiz bir bezi mayalama süresince sütü bekleteceğiniz zemine, örneğin mutfak tezgahına serin.

kavanozda süt

5. Bez üzerine mayalama işlemi için belirlediğiniz kavanoz veya kabı yerleştirin. Bir kaseye 1 tatlı kaşığı maya yoğurt ile ılıttığınız sütten yaklaşık 1 çay bardağı kadar alıp, karıştırın. Bu işlemi tahta kaşık kullanarak yapmalısınız.

yoğurt için sıcak süt

6. Daha sonra sütü bez üzerine yerleştirdiğiniz mayalama kabına alıp, üzerine sütlü yoğurt karışımını ekleyin. Son aşama olarak, tahta kaşık ile karıştırıp, kapağını kapatın ve altındaki bez ile güzelce sarın.

yoğurt yapımı püf noktaları

7. Böylece mayalanma süreci başlamış olacaktır. 8 saat hiç yerinden oynatmadan mayalanma sürecinin tamamlanmasını bekleyin ve 8 saat sonunda, yoğurdunuzu yine sarsmadan 1 gece buzdolabında bekletin.

8. Tüketmeden önce buzdolabında 1 gece bekleteceğiniz yoğurt, daha lezzetli ve koyu kıvamlı olacaktır.

evde yoğurt tarifievde yoğurt nasıl mayalanır

Püf Noktası

Mayalama işlemini gerçekleştireceğiniz kabın kapağını hafif aralık bırakma imkanınız varsa, buharlaşma sırasında oluşacak sulanmanın önüne geçmiş olursunuz. Ama tabii ki yine bezle üzerini kapatmak şartı ile.

Evde yoğurt nasıl yapılır sorusunu sizler için yanıtladık. Tarifimizi deneyenlere afiyet olsun.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.