İçeriğe geç

Ağız Yarası Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağız Yarası Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru bilgiler edinmemiz önemlidir. Çünkü bu alanda sıkça sağlık sorunları görülmektedir. En çok görülen sağlık sorunlarından biri, ağız yarası ve ağızda oluşan aft problemidir. Bu sorunlar konuşma, çiğneme ve yutkunma gibi tüm hareketler de acıya neden olarak yaşam kalitesini düşürür. Ağız içi yaralar bazen birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Fakat küçük çizikler ile sınırlı kalmayan bazı yaralar iltihaplanarak aft denilen ağrılı yaralar hâline gelir.

Ağız yaraları tedavisinde genel olarak doğal yöntemler ve gargaradan faydalanabiliriz. Doktorunuz antibiyotik tedavisini uygun görebilir. Ağız yaralarının tedavisi için en önemli çözüm yaraların oluşum sebebini teşhis etmektir. Bu problem sürekli olarak tekrarlanıyorsa, önemli hastalıkların belirtisi sayılabilir. Ağız içinde yara ve aft problemi olan kişiler mutlaka diş hekimi kontrolünden geçmelidir.

Ağız Yarası Nedir?

Bu yaralar genellikle ağız ve yanakların iç kısmı, dil ve dil altı, diş etleri ve damak bölgelerinde ortaya çıkan mukozal hasardır. İltihaplı bir görünüm aldığı ve şişliğe sebep olduğu durumlarda, bu yaralara aft adı verilir. Ağız içinde oluşan yaralar uçuk gibi virüslere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Farklı bakteriyel enfeksiyonlar ya da sert besinlerin tüketimi de ağız içinin hasar görmesine ve ağız yaralarının oluşmasına yol açar.

Ağız yaraları sürekli olarak tekrarlanıyorsa ve birkaç gün içinde iyileşme/küçülme belirtisi göstermiyorsa farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Yara tedavi edilirken, altında yatan bir hastalık olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Bebeklerde ve çocuklarda ağız içi yaraları daha sık gözlenir. Bunun nedenleri arasında yetersiz ağız bakımı ve besin tüketimi esnasında ağız içine verilen hasarlar gibi etkenler yer alır. Yapılan araştırmalar, ağız yaralarının erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Ağız Yarası Belirtileri Nelerdir?

Ağız yaraları birkaç gün içerisinde ortaya çıkar ve hızlı bir biçimde gelişir. Yine birkaç gün içerisinde de iyileşme gösterir. Bu süreçte görülen belirtiler:

 • Ağız içinde kızarık bir görünüme sahip olan yaralar
 • Yara bölgesinde ağrı, şişlik ve hassasiyet
 • Yara bölgesinde acı ve batma hissi
 • Yara bölgesinde iltihaplanma
 • Konuşma ve çiğnemede güçlük
 • Diş fırçalama sürecinde ağrı hissi
 • İştah azalması ve boğaz ağrısı
 • Ateş

Ağız Yarası Neden Olur?

Ağızda oluşan bu yaralar kimi zaman stres ve psikolojik kaynaklıdır. Fakat bu durumun haricinde gelişen durumlar da mevcuttur. Ağız yarasına sebep olan diğer etkenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Hormonal değişiklikler
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • İlaç kullanımı
 • Besin ya da ilaç alerjisi
 • Alkollü ve asitli içecek tüketimi
 • Sigara kullanımı
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Yetersiz ağız bakımı ve temizliği
 • Aşırı sıcak ya da soğuk besin tüketimi
 • Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar
 • Sağlığa uygun olmayan kimyasal içerikli ağız bakım ürünlerinin kullanımı
 • Ağız içinin hasar almasına neden olabilecek sert besinlerin tüketimi

Ağız Yarasının Teşhisi Nasıl Konulur?

Bu yaralar genellikle ağzın ön bölgelerinde olduğu için teşhisleri kolaydır. Fakat bazen yaralar ağzın arka bölgelerindedir. Her şekilde hastanın ayna karşısında ağrılı bölgeyi incelemesi yeterli olacaktır. Birkaç gün içerisinde iyileşmeyen, kanama ve ateşlenmeye neden olan ağız yaraları için vakit kaybetmeden diş hekimine başvurmak gerekir.

Diş hekimi yapacağı detaylı muayene sayesinde öncelikle yaranın boyutunu belirler. Yaranın oluşum nedeninin araştırılması bu süreçte son derece önemlidir. Enfeksiyon varsa hekiminiz ağız içinden kültür ile laboratuvar incelemesi isteyebilir. Ardından enfeksiyona yol açan mikrobiyolojik etken belirlendiğinde ise antibiyotik ya da antiviral tedavisine başlanır.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Büyük çaplı ağız yaraları için mutlaka doktora başvurmak gerekir. Daha küçük çaplı ve basit ağız yaraları için ise evde önlemler alabilirsiniz. Gargara kullanımı da yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. Ağız yaraları nedeniyle özellikle çocuklarda iştah kaybı ve dolayısıyla gelişim geriliği ortaya çıkabiliyor. Bunu önlemek için hızlıca tedavi uygulamak önem taşır. Diş hekiminizin farklı bir tedavi önermediği durumlarda doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları:

Karbonat

Antibakteriyel özelliğe sahiptir. 1 çay kaşığı karbonatı az miktarda su ile karıştırın ve ardından gargara yapın. Yara, dudağa yakın bölgelerde ise suyu temiz bir bez yardımıyla yaralı bölgeye sürün.

Tuzlu Su

Bir çay bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz karıştırın. Bu gargara ağzınızda dezenfekte sağlar. Ayrıca yaralar daha hızlı bir şekilde iyileşir.

Ada Çayı

Enfeksiyonların iyileşmesinde oldukça etkilidir. Doğal ada çayını kaynatın ve ardından ağzı yakmaması için ılımasını bekleyin. İçerisine şeker eklemeden için. İçerken ağızda bir süre bekletmek, etkisini artırır.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.