in ,

Laktoz İntoleransı Nedir, Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

laktoz intoleransı nedir

Laktoz tüm sütlerin içindeki  şekerin kimyasal adıdır. Glukoz ve galaktozun birleşiminden oluşan  bir disakkarittir. Peki laktoz intoleransı nedir?

Laktoz İntoleransı  Nedir?

laktoz intoleransı belirtileri

Laktoz intoleransı, süt şekerine karşı olan hassasiyettir.Laktoz memelilerin sütünde bulunur. İnce bağırsaklar laktozu sindirebilmek için “laktaz” adı verilen bir enzim üretir. Laktaz laktozu parçalayan enzimdir. Vücutta laktozun emilmesini sağlar.

Laktaz enzimi yoksa veya yeterli değilse laktoz glukoza ve galaktoza parçalanmaz. Emilim ve sindirimi sağlanamaz. Böylece laktoz intoleransı oluşmuş olur.

Laktoz İntoleransı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Laktoz intoleransı genellikle adölesan ve yetişkinlerde inek sütüne karşı görülen ve istenmeyen bir reaksiyondur. Laktoz içeren ürünleri tükettikten sonra 2 saat içinde gaz, şişkinlik, kramp, mide bulantısı ve ishal ile kendini gösterir. Sindirilemeyen laktoz ince bağırsaklar ile emilemediği için kalın bağırsaklara geçer. Bakteriler tarafından fermente olur. Her bireyde görülen semptomlar farklıdır. Kimi bireye süt gaz yaparken, yoğurt gaz yapmayabilir. Veya bunun tam tersi de söz konusu olabilir. Kişinin kendisi tanıması bu noktada önemlidir. Bireyde ishal gelişmişse, diyetle posa alımı kısıtlanır. Beslenme tedavisinde, laktoz içeren besinler (başlıca süt olmak üzere sütlü tatlı ve dondurmalar) diyetten elimine edilir. Ancak süt ve süt ürünlerinin diyetten çıkarılması ile kişinin kalsiyum alımı azalabilir. Bu nedenle diyete kalsiyumdan zengin, koyu yeşil yapraklı sebzelerin, kuru baklagillerin ve kuruyemişlerin eklenmesi gerekir.

laktoz intoleransı

Laktoz İntoleransı Belirtileri Olanlar Ne Tüketebilir?

  • Kefir
  • Laktozsuz süt
  • Badem sütü
  • Soya sütü
  • Keçi peyniri
  • Sert peynirler
...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings