İçeriğe geç

Mide Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Gerçekler

Mide Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Gerçekler

Mide ağrısı, çoğu zaman hepimizin hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Hafif şiddette mide rahatsızlıkları genellikle hazımsızlık yüzünden oluşuyor. Şiddetli olmadığı durumlarda zararsız bir sebepten kaynaklandığı tahmin edilen mide ağrısı nedenleri nelerdir? Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı nasıl geçer? Zihnimiz bu sorularla, midemiz ise ağrının kendisiyle uğraşırken, ağrının şiddetini belirlemek ve bir doktora görünmek son derece önemli.

Mide ağrısı hafif bir hazımsızlıktan doğabileceği gibi ülsere dair ciddi ipuçları da barındırıyor. Alerji, stres, fiziksel faktörler ve benzer pek çok unsur bu olumsuz tabloya sebep olabiliyor. Nedeni her ne olursa olsun, mide ağrıları yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Peki neler yapılabilir? Öncelikle mide ağrısı nedir, bunu incelemek gerekiyor. İşte sizin için derlediklerimiz.

Mide Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Mide ağrısına ne iyi gelir

Nasıl bir mide ağrısı yaşıyorsunuz? Bu ağrının şiddetini belirlemeniz oldukça önemli. Zira risk faktörü barındıran ağrılar geri dönülemez sonuçlara neden olabiliyor. Hafif ağrılar ise genellikle hazımsızlıktan oluşuyor. İşte mide ağrısı belirtileri:

 • Mide bulantısı
 • Mide ekşimesi
 • Şişkinlik
 • Gaz çıkarma ihtiyacı
 • Öksürük ya da hıçkırık
 • Ağız kokusu

Mide ağrısı belirtileri kimi zaman hızlıca sona erip kısa aralıklarla tekrarlanabiliyor. Bu durumda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğini not düşmeliyiz.

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

mide ağrısı nedenleri nelerdir

Mide ağrılarının nedenleri pek çok farklı unsurdan kaynaklanabiliyor. Gün içerisinde yaşanan yoğun stres bile ağrı durumunu tetikleyebiliyor. Bu sebeplerin en yaygın olanları ise şöyle:

 • Aşırı yemek yemek
 • Yoğun baharatlı yiyecek tüketmek
 • Yağlı ve ağır yiyecek tüketmek
 • Gastrit veya reflü gibi mide rahatsızlıkları
 • Hazımsızlık
 • Alerjik etkenler
 • Aşırı kilo
 • Uzun süreli açlık hâli
 • Gaz sıkışması
 • Hormonal faktörler
 • Çevresel faktörler
 • İlaçlarla ilgili oluşabilen yan etkiler

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evet, mide ağrısının pek çok sebebi var. Peki, çözümü nedir? Mide ağrısına ne iyi gelir? Şimdi sıralayacağımız maddelerin yalnızca öneri olduğunu unutmamalısınız. Fiziksel özellikler, beslenme rutini ve kullanılan ilaçlar dahil pek çok etken kişiye özel riskler doğurabiliyor. Günlük hafif mide ağrıları için ise önerilerimize rahatlıkla göz atabilirsiniz. İşte mide ağrısına iyi gelen şeyler:

Süt ve Yoğurt

mide ağrısı nedenleri nelerdir

Bu öneri, laktoz intoleransı olmayanlar için geçerli… Süt ve yoğurt, mide rahatsızları konusunda sıklıkla tercih ediliyor. Bu ikili, sindirim sisteminin çalışmasına destek oluyor. Fakat laktoz intoleransınız varsa rahatsızlığınızın ilerlememesi için süt ve süt ürünlerinden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Bol Su Tüketmek

bol su içmek midenize iyi gelir mi

İnsan vücudu besinleri sindirmek için suya ihtiyaç duyuyor. Susuz kalmak ise sindirimin zorlaşmasına neden oluyor. Mide rahatsızlıkları için su tüketimine dikkat etmek gerek. Dehidre olmamak (vücudun susuz kalması) için gün içerisinde genellikle minimum 8 bardak su içilmeli.

Isı Uygulamak

sıcak su torbası karın ağrısına iyi gelir mi

Sıcaklık, gergin kasların gevşemesine yardımcı oluyor. Mide ağrısı nasıl geçer diye düşünüyorsanız, ılık bir duş yardımcı olabilir. 10-15 dakika boyunca sıcak su torbası uygulamak da rahatlık hissi sağlıyor.

Nane

mide için nane çayı

Kokusu bile şifa saçan nane, mide rahatsızlıkları ve ağrılarına  iyi geliyor. Gaz sıkışması gibi sebepler yüzünden mide ağrısı varsa nane çayı hazırlanabilir. Ayrıca nane-limon karışımı, mide ağrısının yanı sıra nezle gibi rahatsızlıklara da iyi geliyor.

Karanfil

mide ağrısı nedenleri nelerdir

Karanfil, midedeki gazın azaltılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca bulantı ve kusma durumunu da azaltıyor. Bulantı için karanfil, çay şeklinde tüketilebilir. Midenizdeki ağrı şikayetleri için ise bir çay kaşığı toz ya da çekilmiş karanfil, bir çay kaşığı bal ile karıştırılıp içilebiliyor.

Maden Suyu

limonlu soda bardakta

Yemek sonrası hazımsızlık yaşamak oldukça can sıkıcı… Midede ağrı oluşmasının sebepleri arasında yer alan hazımsızlık, kişinin enerjisini de düşürüyor. Bunu önlemek için yemekten sonra maden suyu içebilirsiniz. Maden suyu, midede ağrıya sebep olan asit-baz dengesi konusunda destek sağlıyor.

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Listemizdeki öneriler ağrınızı hafifletmiyorsa doktorunuzun verdiği ilaçlardan kullanabilirsiniz. Ağrınıza yanma da eşlik ediyorsa, mide asidini nötralize etmeye yardımcı olan ilaçlar faydalı olabilir. Daha önce bu tür ilaçlar kullanmadıysanız, bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Yukarıdaki listede yer alan besinlere alerjiniz varsa, onları tüketmemeniz gerektiğini de hatırlatmış olalım.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.