in

BayıldımBayıldım SevdimSevdim YapacağımYapacağım


Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Besin

çocuklarda bağışıklık sistemi için yiyecek ve besinler

Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıklara karşı en büyük koruyucumuzdur. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminden itibaren sağlıklı beslenerek, düzenli fiziksel aktivite yapan çocuklar ileriki yaşlarında hastalıklara karşı daha dirençli olur. Hem çocuklarımızı hastalıklara karşı korumak, hem de geleceğe onları güçlü hazırlamak için çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekleri sizler için bir araya getirdik. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasından seçtiğimiz bu değerli yiyecekleri, çocuklarınızın öğünlerinden eksik etmeyin.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Yoğurt

çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler besinler

Yoğurt hem bir protein, hem de kalsiyum kaynağı olarak oldukça kıymetli bir besin. Özellikle probiyotik ile zenginleştirilmiş yoğurtlar çocuğunuzun bağırsak sağlığını iyileştirerek, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Yumurta

yumurta bağışıklık sistemini güçlendiriyor

En değerli protein kaynaklarından biri olan yumurta, çocuklarımızın hem büyümelerinde, hem de bağışıklık sistemi gelişimlerinde önemli rol alır. Özellikle içerisindeki kolin ve diğer vitamin- mineraller sayesinde çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasındadır.

Kuruyemişler

çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Fındık, badem, fıstık, ceviz… Her biri birbirinden değerli vitamin ve mineral kaynakları. Çocuğunuzun günlük beslenmesine ekleyerek bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken iki nokta var; çocuğunuz küçükse kuruyemiş tüketirken yutma sırasında sorunlar yaşamamasına karşı dikkatli olmalısınız. Ayrıca kalori açısından güçlü besinler olan kuruyemişleri porsiyon kontrolü ile çocuklarınızın beslenmelerine eklemelisiniz. Aksi takdirde aşırı kuruyemiş tüketimi sonucunda özellikle çocuğunuz büyüme çağına yaklaşırken kilo artışı olabilir.

Kuru Baklagiller

çocuklar için kuru baklagiller

Bitkisel protein kaynağı olan kuru baklagiller kalsiyum, demir, çinko, manganez, B vitaminlerinden tiamin, riboflavin, niasin, folik asit ve E vitamininden zengin olup bağışıklık sistemi güçlendiricidir. Aynı zamanda zengin lif içeriği sayesinde bağırsak sağlığını destekleyerek, ikinci beyin olan bağırsak sağlığını da güçlendirir.

Havuç

çocuklar için havuç

Göz sağlığı, zeka gelişimi, bağışıklık sistemi güçlenmesi… İçerisindeki A vitamini ve antioksidanlar sayesinde tüm bu özellikleri barındıran kıymetli bir besin. Her gün bir havuç çocuklarınız için güzel bir atıştırmalık olabilir.

Ispanak

ıspanak bağışıklık sistemini güçlendiriyor

C vitamini, demir, potasyum gibi önemli vitamin ve mineralleri barındıran ıspanak, çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında. Unutmayın, içerisindeki besin kayıplarını önlemek için piştikten sonra 1-2 saat içinde tüketilmesinde fayda var.

Somon

çocuklar için somonun faydaları

Omega 3 kaynağı denilince ilk akla gelen besinlerden biri olan somonun haftada 2 kez tüketilmesi öneriliyor. Zeka ve kalp sağlığı gelişimi için oldukça önemli olan somon, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Turunçgiller

 Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Şimdi de güçlü C vitamini kaynaklarından biri olan turunçgillerden bahsedelim. Portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi antioksidan içeriği olarak zengin olan bu meyveler çocuklarımızın bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük destekçilerdir.

Yaban Mersini

yaban mersini çocuklarda bağışıklık güçlendirme

İçeriğinin güzelliği rengine yansımış olan kuvvetli bir antioksidan olan yaban mersini çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin en güçlülerinden biri diyebiliriz. Günde 1 avuç yaban mersini sayesinde çocuklarımızın bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olabiliriz.

Ihlamur

çocuklar için ıhlamur

Önemli bir antioksidan kaynağı olan ıhlamur bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol alır. Sıcak su içerisinde (80 derece) 10 dakika kadar bekletilerek hazırlanan ıhlamur çayının etkisi limon, tarçın, zencefil gibi diğer bağışıklık sistemi güçlendiriciler ile hazırlanarak artırılabilir. Unutmayın, ıhlamur kaynatılmamalıdır, kaynatma yöntemi tüm besleyiciliğinin kaybolmasına neden olur.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings