in

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım GüldümGüldüm ŞaşırdımŞaşırdım SevmedimSevmedim

7 Keyifli Okul Öncesi Sanat Etkinliği

boyama yapan mutlu çocuklar

Okul öncesi sanat etkinlikleri, çocukların becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Okul öncesi origami, okul öncesi boyama etkinlikleri, okul öncesi baskı çalışmaları, okul öncesi taş boyama etkinlikleri ve çok daha fazlası bu aktiviteler arasında yer alır. Hafta sonu ya da karne tatili gibi dönemlerde çocukları faydalı etkinliklere yönlendirmek önem taşır.

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Önemi

Okul öncesi sanat etkinliği çalışmaları, çocukların motor becerilerini geliştirir. 3 – 5 yaş okul öncesi çocuklarda sanat etkinlikleri problem çözme yeteneğini geliştirip, okul başarısının artmasına katkı sağlar. Yaratıcılık sürecinde özgür hisseden çocuk, yeteneklerini açığa çıkarma imkanı bulur. Çocuklara hayal gücünü besleyecek aktiviteler sunulmalıdır. Bu aktiviteler sırasında çocuklar tamamiyle serbest kalarak, iç dünyalarının yansımasını etkinlik sürecine taşımalıdır.

okul öncesi sanat etkinlikleri

En önemli noktalardan bir diğeri, çocuğun seveceği bir etkinlik bulmaktır. Çocuğun zoraki katılım gösterdiği aktiviteler, faydanın aksine zarar doğurur. Çocuğun ilgi duyduğu alana dair etkinlikle ilgili uygun koşulları oluşturmanız yeterlidir. Bu sürecin rutin olarak ilerlemesi, gelişim sürecinde önemli bir kazanım oluşturur.

Hazırsanız 7 keyifli okul öncesi sanat etkinliği için kolları sıvama zamanı!

1. Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri: Cam Taşlarla Mozaik

Renkli cam taşlarla mozaik çalışması kolay ve eğlenceli okul öncesi sanat etkinlikleri arasındadır.

Malzemeler

 • Renkli cam taşlar
 • Beyaz karton
 • Tutkal
 • Camlı resim çerçevesi

Yapılışı

Resimlerde görüldüğü gibi önce taşlar beyaz kartona çocuğunuzun istediği şekilde yerleştirilmelidir.

okul öncesi sanat etkinlikleri

Ardından taşlar tutkal ile beyaz kartona yapıştırılır ve sonra kuruması için 15 dakika kadar beklenir. İyice kuruduktan sonra çalışma resim çerçevesine konularak tamamlanır.

cam taşlarla mozaik çalışması

2. Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri: Taş Boyama

Okul öncesi taş boyama etkinlikleri sayesinde çocukları becerileri doğal taşlarla birleşir ve ortaya şahane görüntüler çıkar. Taş boyama etkinliği ile çocuklar yaratıcılık, estetik duygusu ve el-göz koordinasyonu kazanır.

Malzemeler

 • Taşlar
 • Fırça
 • Renkli akrilik boyalar

Yapılışı

Boyamaya başlamadan önce taşlarınızı yıkayın ve kurulayın. Böylece taşlar üzerindeki çamur, kum ve toz gibi partiküllerden arınmış olur.

taş boyama yapan çocuk

Boyama yapmak istediğiniz renge sahip akrilik boyayı paletinize sıkın. Az miktarda su ilave ederek boyayı inceltin.

Fırçanıza biraz boya alarak taşlarınızı dilediğiniz şekilde boyamaya başlayın. Daha detaylı desenler uygulayacaksanız ince uçlu fırçalar tercih etmelisiniz.

taş boyama çalışması

Boyamanın ardından taşları kurumaya bırakın. Kuruyan taşlara şeffaf oje sürebilirsiniz. Böylece renkler çok daha parlak ve canlı görünür.

3. Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri: Origami Etkinliği (Kağıt Katlama)

Okul öncesi kağıt katlama etkinliği, az malzeme ile büyük işler yapmayı mümkün kılar. Şematik öğrenmeye dayalı olduğu için konsantrasyon kurma açısından oldukça faydalıdır.

Malzemeler

 • Kağıtlar
 • Boya kalemleri

Yapılışı

Görseldeki gibi sevimli hayvancıkların kafaları renkli kağıtları katlayarak kolayca yapılabilir. Kafalar hazır olunca kalemle yüzlerini çizmeyi unutmayın.

okul öncesi origami

Diğer bir origami yöntemi ise kare şeklindeki kağıtların aynı şekilde katlanıp, içe içe geçirilmesi ile ortaya çıkan görsel şölen. Bu yöntemi uygularken kağıtlarınızın kare şeklinde olmasına dikkat etmelisiniz.

origami önemi

Origami kağıtlarınızı hazır alabileceğiniz gibi kendiniz de kesebilirsiniz. Hatta beyaz kağıdı boyayarak renkli origamiler de elde edilebilir.

Çalışma tamamlandıktan sonra ortaya çıkan eseri çocuk odasında dekor ürünü olarak da kullanabilirsiniz.

4. Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri: Baskı Çalışması

Baskı etkinliklerini boyayı sürdüğünüz sünger, fırça, eliniz ya da nesne ile kağıt üzerine iz çıkararak şekiller oluşturmak olarak tanımlayabiliriz. Okul öncesi baskı çalışmaları, çocukların dikkat sürelerini artırır. El-göz koordinasyonunu geliştirir ve hayal dünyalarına renklilik kazandırır. En önemlisi de anne ve baba ile geçirilen zaman nitelik kazanmış olur.

Malzemeler

 • Sünger, bulaşık fırçası, bitki, çatal, makarna, kağıt havlu rulosu, boya fırçası, top ya da hayal gücünüz ne uyandırıyorsa
 • Su bazlı boyalar
 • Beyaz kağıt ya da karton

sünger fırça ile baskı çalışması

Yapılışı

Baskı yapmak için dilediğiniz ürünü seçin. Bu bir bulaşık süngeri de olabilir, çocuğunuzun minik parmakları da olabilir.  Çocuğunuzun etkinliği duyusal olarak hissetmesini sağlamalısınız.

çocuk aktiviteleri patates baskı etkinliği

Boyaya dokundurulmuş nesne ile beyaz kağıda baskı yapın.

okul öncesi baskı boyama

Ortaya çıkan şekillerin düzenli olmasına gerek yok. Renk seçimi konusunda da tamamen özgürsünüz.

5. Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri: Boyama Çalışması

Okul öncesi boyama etkinlikleri, okul öncesi aktivitelerin en önemlilerinden biridir. Bu etkinlik, çocukların kalem tutma ve kullanma becerileri edinmesini sağlar.

okul öncesi boyama

Malzemeler

 • Boyama sayfaları
 • Renkli kalemler
 • Düz bir zemin

Yapılışı

Boyama sayfalarını çocuğunuzun sevdiği çizgi film karakterleri, hayvanlar ya da kahramanlar arasından seçebilirsiniz. Bu sayede motivasyonu artacaktır.

kuru boya ile boyama çalışması

Kalemi doğru tutmasına yardımcı olun. Ardından keyifle boyama sürecini başlatın. Çizgilere taşırmadan ilerlemek için yönlendirin. Fakat çizgileri taşırmasına da zaman zaman müsaade etmeyi ihmal etmeyin. Çünkü mutluluk, kurallardan daha değerli 🙂

6. Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri: Kesme Çalışması

Okul öncesi kesme çalışmaları, çocukların makası kavrama becerisini destekler. Makası tutmak ve düz çizgi üzerinde keserek ilerlemek, çocukları gelecekteki ödev ya da el işi etkinliği gibi süreçlere hazırlamış olur.

kağıt kesme etkinlikleri

Malzemeler

 • Fon kartonu
 • Makas (Küt uçlu olması, batma riskini önler.)

Yapılışı

Fon kartonu normal kağıtlara göre daha kalındır. Bu kartonları kesmek daha kolaydır. Kartonların kenarına bir iki santimlik kesikler atarak çocukların kolayca başlamasını sağlayabilirsiniz.

İlk etapta makası kavrama becerisi için rastgele kesmeler yapmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz makası kullanırken yanından ayrılmamalısınız.

okul öncesi çocuklara etkinlikler

Çocuğunuzun kağıt üzerinde düz bir çizgiyi kesebilmesini sağlamalısınız. Mühim olan, rastgele değil koordineli kesme becerisi kazanmaktır.

Kalın çizgileri takip ederek kesmek, ince çizgilere göre daha kolaydır. Keseceği mesafeyi de kısa tutmalısınız. Böylece çocuğunuz başarıya ulaşır ve kendine olan güveni pekişir.

Kestiğiniz kağıt ya da kartonları resimli kartlara dönüştürebilirsiniz. Bu kartonları boyayarak çocuğunuzun becerisini keyifli bir anıya çevirmek çok kolay.

7. Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri: Oyun Hamuru Etkinlikleri

Çocuklara çok renkli dünyaların kapısını açan oyun hamuru çalışmaları hamuru sıkarken ve şekil verirken küçük kas hareketleri gerektirir ve böylece çocukların motor gelişimine yardımcı olur. Oyun hamuru çalışmaları çocukların hayal gücünü geliştirir. Aynı zamanda oyun hamuru ile ortaya çıkardıkları figürler sayesinde çocukların hayatı nasıl yorumladıkları hakkında ebeveynlerin ipuçları edinmesini sağlar.

oyun hamuru sanat etkinliği

Malzemeler

 • Renkli oyun hamurları
 • Çeşitli oyun hamuru kalıpları

okul öncesi oyun hamuru çalışması

Yapılışı

Çocuklara oyun hamurlarını yoğurup, elleriyle hamuru masaya basmaları ve ardından elle ya da kalıplarla şekil vermeleri konusunda yardım edin.

Çocuklar çalışmalarına devam ederken hamurun rengi, hamurla ne yapmayı planladığı gibi sorular yöneltilebilir.

motor gelişim çalışmaları

Çocuklar çalışmalarını bitirdiğinde ortaya çıkardıkları figür veya şekilleri anlatmaları istenir.

Çocuklarınızla Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri Gerçekleştirirken…

Çocuğunuzu yaratıcılığında serbest bırakın. Etkinliğe başlamadan önce, planlama aşamasında ve malzemeleri hazırlarken dolaylı olarak yönlendirmeler yapabilirsiniz. Ancak “çiçek yap”, “kuş ya da balık yap” gibi direkt yönlendirmeler çocuğun hayal gücünü sınırlandırır. Çocuğunuza sorular sorarak onun karar vermesine yardımcı olabilirsiniz. 

Ayrıca bu tip çocuk etkinliklerini bir rutin haline getirmek de önemlidir. Bunun için anne babalar gereken yönlendirmeleri yapmalı ve uygun koşulları oluşturmalı. 

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir