in

SevdimSevdim

Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri: Cam Taşlarla Mozaik Çalışması

okul öncesi sanat etkinlikleri

Renkli cam taşlarla mozaik çalışması kolay ve eğlenceli okul öncesi sanat etkinlikleri arasındadır.

Okul öncesi sanat etkinlikleri çocuğunuzun sağlıklı kişilik gelişimi için büyük önem taşır. Özellikle hafta sonları ve tatil dönemlerinde çocuklarınızı kolay ama eğlenceli ve yararlı olan etkinliklere yönlendirmelisiniz.

Motor becerilerini, dil gelişimini, problem çözme yeteneğini geliştirip, okul başarısının artmasına katkı sağlayan bu etkinlikleri çocuklarınıza sevdirmek ve etkinliklerden maksimum fayda sağlayabilmek için aşağıda paylaştığımız uyarımıza dikkat etmenizi öneririz.

Çocuğunuzu yaratıcılığında serbest bırakın. Etkinliğe başlamadan önce, planlama aşamasında ve malzemeleri hazırlarken dolaylı olarak yönlendirmeler yapabilirsiniz. Ancak kesinlikle “çiçek yap”, “kuş ya da balık yap” gibi direkt yönlendirmeler yapmayın. Çocuğunuza sorular sorarak onun karar vermesine yardımcı olabilirsiniz. Mesela “taşların rengi sana neyi hatırlatıyor”, “bu çerçevenin içinde taşları hayal ettiğinde ne görüyorsun ya da ne görmek istiyorsun” gibi sorular karşısında çocuğunuzun hayal gücü canlanacak ve karar vermekte zorlanmayacaktır.

Diğer dikkat etmeniz gereken konu ise çocuklarınızın bu tip çocuk etkinlikleri çalışmalarını bir rutin haline getirmesi konusunda gereken yönlendirmeleri yapmanız ve uygun koşulları oluşturmanızdır. Tüm yaz tatili boyunca bir iki sanatsal etkinlik gerçekleştirmiş olmak, ya da koca bir eğitim yılı boyunca sadece iki üç kez hafta sonu boş vaktini bu etkinliklere ayırmış olmak, yukarıda bahsettiğimiz faydaları oluşturmak için yetersiz kalacaktır.

Şimdi uygulaması hem kolay, hem de keyifli olan, renkli cam taşlarla mozaik etkinliğimizden bahsedelim.

Malzemeler

  • Renkli cam taşlar
  • Beyaz karton
  • Tutkal
  • Camlı resim çerçevesi

Resimlerde görüldüğü gibi önce taşlar beyaz kartona çocuğunuzun istediği şekilde yerleştirilmelidir.

okul öncesi sanat etkinlikleri

Ardından taşlar tutkal ile beyaz kartona yapıştırılır ve sonra kuruması için 15 dakika kadar beklenir.

çocuklar için sanat etkinlikleri

İyice kuruduktan sonra çalışma resim çerçevesine konularak tamamlanır.

cam taşlarla mozaik çalışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir