in ,

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım


Karnabaharın Faydaları ve Karnabaharla İlgili Bilmeniz Gerekenler

karnabaharın faydaları nelerdir

Kokusu sizi yanıltmasın. Karnabahar, en sağlıklı besinlerden biri… Lezzetinin yanı sıra sağladığı pek çok fayda ile metabolizmayı güçlendiriyor. Peki iyi karnabahar nasıl seçiliyor, karnabaharın faydaları nelerdir? Aslında en önemli şey renginin krem beyazı olması. Noktalı, mat renkli, kirli ve küçük çiçekleri çıkan karnabaharlar tercih edilmemeli.

Karnabahar Nasıl Saklanır?

Karnabahar saklama işleminde titiz davranmak şart. Pişmemiş karnabahar kağıt torbada ya da plastik kaplara konularak buzdolabına kaldırılırsa 1 hafta boyunca saklanabiliyor. Çiçeklerde nemleme sorunu gelişebilir. Bu nemlemeyi önlemek için ise karnabaharı kök kısmı aşağı gelecek şekilde saklamak önem taşıyor.

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Gelin bu özel besinin faydalarına yakından bakalım. İşte karnabahar faydaları!

  1. Kolesterol oranını dengeler. Aynı zamanda mide sorunlarına karşı da yararlıdır. Ülser ve gastrit sorunundan muzdarip olanlar, mide yanması ya da ekşimesi gibi sorunlara karşı karnabahardan faydalanabilir.
  2. Etkili bir lift kaynağıdır. Bizi çok hızlı bir şekilde tokluk hissine ulaştırır. Lif içeriği sayesinde bel çevresinde oluşan yağların azaltılmasına yardımcı olur. Karnabahar kızartılarak tüketilmemeli. Daha çok salatası, zeytinyağlı yemeği ya da haşlama yöntemleri tercih edilebilir. Pişirme yöntemlerinin vitamin ve mineral oranını etkilediğini unutmamak lazım.
  3. Bağırsak hareketlerini düzenler. Karnabahar faydaları arasında belki de en belirgin olan maddelerden biridir. Bu gücünü ise yüksek lif içeriğinden alır. Bağırsakların çalışmasını düzene sokan bağırsak, vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca kabızlık giderici ve idrar söktürücü etkisini de not düşelim.
  4. Antioksidan özelliğine sahiptir. Bu etkisi sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma oranını önemli ölçüde azaltır.
  5. Beyin fonksiyonlarına katkıda bulunur. Beynin çalışma gücünü olumlu yönde destekler.
  6. Afrodizyak özellik gösteren bir besindir. Cinsel gücü ve isteği artırır.
  7. Kan şekeri ve romatizmal hastalıklara karşı oldukça etkilidir.

Karnabahar Nasıl Hazırlanır?

Karnabaharın faydaları nelerdir sorusunun yanıtını öğrendik. Peki bu özel besin nasıl hazırlanır? Karnabar fitonutrientler içerir. Yani karnabahar ısıtıldığı zaman kokulu sülfür bileşikleri ortaya çıkar. Pişirme süresi arttıkça kokuda da artış olur. Bu kokuyu minimuma indirmek için sebzelerin gevrek yapısını korumak şart. Besin kaybını önlemek için karnabaharın en kısa sürede pişirilmesi ise son derece önemli. Karnabahar faydaları ancak bu şekilde muhafaza edilebilir.

Karnabaharın en güzel hallerinden karnabahar kızartması ve karnabahar gratene ne dersiniz?

Karnabahar Graten Tarifi

Karnabahar Kızartması

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings