sivilce - ferishtah.com

Yaşınız kaç olursa olsun eğer sivilceli bir cilt yapınız varsa bu durum sizin için en büyük sorunlardan birisidir. Kullandığınız ürünlerden, yediğiniz içtiğiniz şeylere kadar her bir alışkanlığınızı ve rutininizi cildinizin bu sorununa göre düzenlemeniz gerekebilir. Cildinize uygun ürünler kullanmak ve düzenli bir bakım rutini uygulamak ne kadar önemli ise yediklerinize dikkat etmek de bir o kadar önemlidir.
Peki, sivilce yapan yiyecekler nelerdir, sivilceli ciltler hangi yiyeceklerden uzak durmalıdır? Yeme düzenlerini nasıl oluşturmalıdır?

İşte sivilce yapan yiyecekler…

Kırmızı Yiyecekler

sivilce yapan kırmızı yiyecekler

Acı biber, kırmızıbiber ve domates gibi genelde kırmızı renkli yiyecekler direkt olarak sivilceye sebep olmaz ancak sivilcenin kızarık görüntüsünü daha da arttırabilir. Bu ürünlere yeme düzeninizde belirli aralıklar ile yer vermeniz daha doğru olacaktır.

Kafein

sivilce yapan kafeinli içecekler

Sivilceye neden olan yiyecekler kadar sivilce yapan içecekler de ele alınmalı. Bunların başında sayabileceğimiz içerisinde kafein barındıran kahve ve çay gibi içecekleri çok fazla tüketmek; sivilce oluşumunu tetikleyebiliyor. Kafeinli içecekler temel olarak sizi çok fazla idrara çıkardığı için vücudunuzdaki su miktarını azaltır ve bu durum sivilce oluşumuna sebep olabilir. Eğer kafeinli içecek tüketme alışkanlığınız varsa yanında bol miktarda su tüketmeye özen göstererek dengeyi sağlayabilirsiniz.

Şeker

sivilce yapan yiyecekler

Her şeyin belalısı olarak gösterilen işlenmiş şeker; sivilce oluşumuna neden olan yiyeceklerin de başında gelir. Vücudun kan şekeri seviyesini hızlı bir şekilde değiştiren işlenmiş şeker; gözeneklerin büyümesine ve bağışıklık sistemini güçsüz hale getirdiği için sivilce oluşumuna sebep olur.

Beyaz Ekmek

ekmek sivilce yapar mı

Sivilce oluşumunu tetikleyen bir diğer yiyecek de ekmektir. Beyaz undan yapılan ekmekler sadece sivilce sorunu için değil, sağlık için de tercih edilmemesi gereken yiyeceklerden birisidir. Bunun yerine tam buğday unu ya da çavdar unu gibi sağlıklı unlardan yapılan ekmekler tercih edilebilir.

Süt ve Süt Ürünleri

süt ürünleri sivilce yapar mı

Süt ve süt ürünleri her cilt tipinde olmasa da bazı kişilerde sivilce oluşumunu tetikleyen yiyecekler arasında yer alır. Özellikle süt, peynir ve yoğurdu fazla tüketmek; ciltte hem siyah nokta, hem de sivilce oluşumuna neden olabilir. Bunu anlamak için kısa süreli de olsa süt ve süt ürünlerine ara vererek cildin vereceği tepkiye bakılabilir.

Fast Food Yiyecekler

sivilceye neden olan besinler

Sivilce denildiğinde ilk akla gelen şeylerden birisi sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Bu beslenme şeklini oluşturan temel besinler ise fast food diyebileceğimiz; hızlı tüketime uygun gıdalardır. Yapılan araştırmalara göre fast food türü yiyecekler tüketen kişilerin cildinde sivilce oluşumu %24 oranında artmaktadır. Bunun sebebi olarak fast food gıdaların sağlığa uygun olmaması ve sizin hormonal dengenizi bozarak, cilt tipinizi de değiştirmesi gösterilebilir. Özellikle ergenlik döneminde çok fazla tüketilen hamburger, kızarmış tavuk, patates kızartması gibi yiyecekler; ileri yaşlarda da vücudunuzun hormonal dengesini değiştirebilir, aman dikkat!

Kuru Yemişler

kuruyemiş sivilce yapar mı

Seveni çok, sevmeyeni yok bir yiyeceğe geldik: kuruyemişler. Faydası saymakla bitmeyen kuruyemişlerin özellikle yağlı olanları maalesef ki sivilce oluşumunu tetikleyen yiyeceklerin başında geliyor. Hem antioksidan, hem vitamin, hem de omega 3 bakımından oldukça zengin olan kuruyemişleri beslenme düzenimizden tamamen çıkarmadan; miktarına dikkat ederek tüketmek en sağlıklı olanı diyebiliriz.

Çikolata

sivilce yapan yiyecekler ve içecekler

Sanıyoruz ki bu başlığa en çok kadınlar üzülecek! Faydası olduğunu gösteren birçok araştırma olmasının yanında çikolata tüketiminin sivilce oluşumuna neden olduğunu gösteren araştırmalar da oldukça fazla. Yedikçe bizi mutlu eden ve özellikle belirli dönemlerde olmazsa olmaz kaçamaklarımızdan birisi haline gelen çikolata tüketimini sınırlandırmak, hem sağlıklı bir beslenme düzeni, hem de sivilce oluşumunu engellemek için doğru bir adım olacaktır.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings