İçeriğe geç

Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Sivilceli bir cilt yapınız mı var? Sivilcelerden kurtulabilmeniz için cildinize uygun ürünler kullanmanız son derece önemli. Ancak bazı yiyecekler sivilce oluşumunu tetiklediği için yediklerinize dikkat etmek de bir o kadar önemli. Peki, sivilce yapan yiyecekler nelerdir, sivilceli ciltler hangi yiyeceklerden uzak durmalı? Yeme düzenlerini nasıl oluşturmalı?

İşte sivilce yapan yiyecekler…

Kırmızı Yiyecekler

sivilce yapan kırmızı yiyecekler

Acı biber, kırmızıbiber ve domates gibi genelde kırmızı renkli yiyecekler direkt olarak sivilceye sebep olmaz. Ancak bu yiyeceklerin aşırı tüketimi sivilcenin kızarık görüntüsünü daha da arttırabiliyor.

Kafein

sivilce yapan kafeinli içecekler

Sivilceye neden olan yiyecekler kadar sivilce yapan içecekler de ele alınmalı. İçerisinde kafein barındıran kahve ve çay gibi içecekleri çok fazla tüketmek; sivilce oluşumunu tetikleyebiliyor. Kafeinli içecekler temel olarak sizi çok fazla idrara çıkardığı için vücudunuzdaki su miktarını azaltır. Bu durum sivilce oluşumuna sebep olabilir. Eğer kafeinli içecek tüketme alışkanlığınız varsa yanında bol miktarda su tüketmeye özen gösterin.

Şeker

sivilce yapan yiyecekler

Her şeyin belalısı olarak gösterilen işlenmiş şeker; sivilce oluşumuna neden olan yiyeceklerin de başında geliyor. Tüketimini sınırlandırmazsak gözeneklerin büyümesine ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Böylece cilt sağlığı ve güzelliğini bozan sivilcelerin oluşumuna sebep oluyor.

Beyaz Ekmek

ekmek sivilce yapar mı

Sivilce oluşumunu tetikleyen bir diğer yiyecek de ekmektir. Beyaz ekmekler sadece sivilce sorunu için değil, genel sağlık için de tercih edilmemeli. Bunun yerine tam buğday ya da çavdar ekmeği tercih edebilirsiniz.

Süt ve Süt Ürünleri

süt ürünleri sivilce yapar mı

Süt ve süt ürünleri bazı kişilerde sivilce oluşumunu tetikleyen yiyecekler arasında yer alır. Özellikle süt, peynir ve yoğurdu fazla tüketimi; ciltte siyah nokta ve sivilce sorunlarını oluşturabiliyor. Bunu anlamak için kısa süreli de olsa süt ve süt ürünlerine ara vererek cildinizin vereceği tepkiye bakabilirsiniz.

Fast Food Yiyecekler

sivilceye neden olan besinler

Sivilce denildiğinde ilk akla gelen nedenlerden birisi sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Araştırmalar sıkça fast food tüketen kişilerin cildinde sivilce oluşumun %24 oranında artabildiğini gösteriyor. Bunun sebebi bu tür gıdaların hormonal dengeyi bozarak, cilt tipini değiştirmesi. Özellikle genç yaşlarda hamburger, kızarmış tavuk, patates kızartması gibi yiyeceklerin aşırı tüketimi; ilerleyen yaşlarda vücudun hormonal dengesini değiştirebiliyor, aman dikkat!

Kuru Yemişler

kuruyemiş sivilce yapar mı

Seveni çok, sevmeyeni yok bir yiyeceğe geldik: kuruyemişler. Faydası saymakla bitmeyen kuruyemişlerin özellikle yağlı olanları maalesef sivilce oluşumunu tetikleyen yiyecekler arasında. Hem antioksidan, hem vitamin, hem de omega 3 bakımından oldukça zengin olan kuruyemişleri beslenme düzenimizden çıkarmamız düşünülemez. Ancak tükettiğimiz miktarları sınırlandırmamız en sağlıklı olanı diyebiliriz.

Çikolata

sivilce yapan yiyecekler ve içecekler

Sanıyoruz ki bu başlığa en çok kadınlar üzülecek! Faydası olduğunu gösteren birçok araştırma olmasının yanında çikolata tüketiminin sivilce oluşumuna neden olduğunu gösteren araştırmalar da oldukça fazla. Yedikçe bizi mutlu eden ve özellikle belirli dönemlerde olmazsa olmaz kaçamaklarımızdan birisi haline gelen çikolata tüketimini sınırlandırmak, hem sağlıklı bir beslenme düzeni, hem de sivilce oluşumunu engellemek için doğru bir adım olacaktır.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.