İçeriğe geç

Gerçek Sızma Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Sızma Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Sofraların bereket simgesi olan zeytin, nefis yağı ile de kocaman bir övgüyü hak ediyor. Gerçek sızma zeytinyağı, hem leziz yemeklerin hem de sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi… Natürel sızma zeytinyağı, günümüz sofralarında bir mücevher kadar kıymetli. Peki zeytinyağının çeşitleri hakkında neler biliyoruz? Natürel sızma zeytinyağı nedir? Gerçek sızma zeytinyağı nasıl anlaşılır? Sızma zeytinyağı ile riviera arasındaki fark nedir? Sıkı durun… Bu soruların hepsini sizler için cevaplıyoruz!

gerçek sızma zeytinyağı nasıl anlaşılır

Natürel Sızma Zeytinyağı Nedir?

Lezzetli bir zeytinyağı için iyi zeytine ihtiyaç vardır. Zeytinyağının lezzeti ve kalitesi birçok faktöre bağlıdır. Örneğin zeytinin toplanma işlemi, yağın kalitesine de doğrudan etki eder. Zeytin toplanırken hasar görmemesine dikkat edilmesi zeytinyağının kalitesi için önemlidir.

Natürel sızma kavramı, temelde zeytinyağının kalitesini gösteren bir terimdir. Natürel sızma, asit oranı en fazla %0,8 olan saf zeytinyağıdır. Bu tür zeytinyağı, tadı ve kokusu ile kusursuzluğu temin eder.

Natürel sızma zeytinyağı meyvemsi bir yapıya sahiptir. Hem tadında hem de kokusunda zeytinin cinsine göre domates, badem, taze kesilmiş çimen ya da enginar gibi aromalar saklıdır. Kokladığınızda kötü bir koku alıyorsanız ya da tadı zeytinyağı boğazınızdan aşağı doğru ilerlerken hoş olmayan bir his bırakıyorsa, elinizdeki ürün gerçek sızma zeytinyağı olmayabilir.

Gerçek Sızma Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Hakiki zeytinyağı, zeytin meyvesine yakın meyvemsi bir kokuya sahiptir. Basit bir tadım testi ile yağın kalitesine ilişkin yargıya varmak mümkündür. Tüketici işe ilk olarak kapağı açıp ürünü koklayarak başlamalıdır. Şişe açıldıktan sonra gerçekleştirilen 10-15 saniyelik koklama işleminde taze ve meyvemsi bir koku hissedilmelidir. Gerçek sızma zeytinyağı çimen, badem ya da türlü çiçek kokularının kaliteli hissiyatına sahip olmalıdır.

Zeytinyağında tiner ya da yağlı boya gibi kokular hissetmek, ürünün eskimiş olduğuna dair önemli işaretlerdir. Küf, çamur kokusu, rutubet ve ekşi kokularda istenmeyen özellikler arasında yer alır. Kokladığınızda eğer ağır kötü bir kokusu varsa, tadına baktığınızda boğazınızdan aşağıya yemek borunuza doğru bir yanma hissediyorsanız, yemeklerden sonra mide yanması oluyorsa bu ürün gerçek sızma zeytinyağı olmayabilir.

Sızma zeytinyağından bir yudum alıp ağzınızda gezdirdiğinizde dilinizin yan bölgesinde çiğ badem, olmamış zeytin veya elma çekirdeği acılığı hissedersiniz. Ayrıca boğazınızda karabiber acılığı gibi bir yanma oluşuyor ama bu acılık boğazınızdan aşağı inmiyorsa büyük ihtimalle bu zeytinyağı hakiki sızma zeytinyağıdır.

Sızma Zeytinyağı Nerede Kullanılır?

Enfes bir aromaya ve tada sahip olan sızma zeytinyağını kuru fasulye gibi bakliyat yemeklerinde veya sote et gibi yemeklerde rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ayrıca sızma zeytinyağı hamur işlerine ve salatalara taze ve canlı bir görünüm kazandırır.

Sızma zeytinyağı sabah kahvaltıları, soğuk mezeler, turşular ve soslarda kullanım için ideal bir seçenektir. Ayrıca bazı böreklerde ve çorbalarda da (üzerine gezdirmek için) tercih edebilirsiniz. Sızma zeytinyağı, salatalara ve kahvaltılara ayrı bir lezzet katar.

Peki sızma zeytinyağı ile kızartma yapılır mı? Aslında evet! Sızma zeytinyağının çabuk yanan bir yağ olduğu kanısı yaygındır. Oysa ki hem lezzet hem de besin değeri açısından kızartma yapmaya gayet uygundur.

Riviera Zeytinyağı Nedir?

Herkesin aklındaki soru… Riviera zeytinyağı nedir? İsmi gösterişli olsa da kalitesi sızma zeytinyağının altındadır. Natürel zeytinyağlarına oranla besin değeri yüksek değildir ve daha az vitamin içerir. Lampant yağın ısıl işlemle kötü kokusundan ve tadından arındırılıp içerisine yüzde 10 oranında natürel sızma katılması ile elde edilir. Aroması ve tadı az olan bu yağı fiyatının sızma zeytinyağına göre daha uygun olması nedeniyle sıcak yemeklerin yapımında tercih edebilirsiniz.

Riviera zeytinyağını özellikle kızartmalarda kullanmak doğru bir tercih olacaktır. Hem uygun fiyatı hem de yanma derecesinin tüm diğer zeytinyağlarında da olduğu gibi 200 derece olması sayesinde kızartmalarda güvenle kullanabileceğiniz bir zeytinyağı türüdür.

Sızma Zeytinyağı ile Riviera Arasındaki Fark Nedir?

Sızma zeytinyağı, kaliteli zeytinlerin ezilerek sıkılması sonucu elde edilir. Bu yağ, hiçbir ek işleme maruz kalmaz ve hiçbir katkı içermez. Sızma zeytinyağı, zeytinyağının en nitelikli hâlidir. Zeytinden gelen vitaminler, mineraller, polifenoller, tokoferoller ve tüm besinsel değerler yönünden zengindir. Doğrudan yemeye ve besinlere dahil etmeye de son derece uygundur.

Riviera zeytinyağı ise doğrudan yemeye uygun olmayan yüksek asitli zeytinyağıdır. Yüksek ısı ve kimyasallar ile temizlenmesi sonucu yalnızca yağ özelliği kalır. Bu yağ rafine yağ grubuna girer. Riviera zeytinyağı yüzde 10 sızma zeytinyağı ve yüzde 90 rafine yağ karışımıdır. Bu işlemler sonucu sadece yağ özelliği kalır ve besin değerlerini kaybeder. Natürel sızma zeytinyağı ise insan sağlığı için değerli bir şifa kaynağıdır.

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilir?

Zeytinyağı, koruma sürecinde hassasiyet göstermeniz gereken bir besindir. Zeytinyağınızı uzun süre saklarken ışık, sıcaklık, hava ve zaman gibi faktörlere dikkat etmelisiniz.

Öncelikle zeytinyağınızı kapalı ve ışıksız yerde korumalısınız. Ortamın serin olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca unutmayın, cam ve koyu olan, ayrıca hava almayan şişeler zeytinyağının dayanıklılık süresini artırır.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.