in ,

Sıcak Havada Spor Yapmak İsteyenlere Sağlıklı Tavsiyeler

Sıcak havada spor yapmak

İklim koşulları ne olursa olsun sağlıklı yaşam için spor yapmak ve günlük egzersizleri rutin bir şekilde devam ettirmek gerekir. Yaz aylarında tatilde dahi olsanız günde 1 saat egzersiz için zaman ayırmanız formunuzu korumanıza ve bunaltıcı sıcaklara rağmen enerjik hissetmenize yardım edecektir. Eğer sıcak havada spor yapmak ya da rutin egzersizlerinizi devam ettirmek size zor geliyor ya da aşırı sıcaklar nedeniyle sağlığınızı tehlikeye atmaktan endişe duyuyorsanız, işte havanın olumsuz etkilerinden korunmanıza yardım edecek önemli tavsiyeler.

Sıcakta Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bedeninize Kulak Verin

Sıcak havada spor veya egzersiz yaparken bedeninizin size verebileceği sinyallere kulak verin. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları yoruldukları zaman egzersize devam etmek için kendilerini zorlamamalıdır. Öte yandan tespit edilmiş bir hastalığı olmayan kişiler de kendilerini aşırı derecede yorduğu takdirde bu tip hastalıklar ile karşılaşma riskleri artar. Bu nedenle spor veya egzersiz yaparken bedeninizin uyarılarını dinlemeniz önemlidir.

Su Tüketimine Önem Verin

Bedenin en önemli ihtiyaçlarının başında yer alan yeterli su alımı, özellikle sıcak havalarda spor ve egzersiz yapanlar için daha da büyük önem taşır. Egzersiz sırasında su ihtiyacı duyulduğu için birçok kişi egzersize başladıktan su tüketimini gerçekleştirir. Ancak su tüketimine egzersiz öncesinde başlamak ve egzersiz sırasında da su içilerek vücudun kaybettiği sıvıyı sık aralıklarla yerine koymak gerekir. Ancak soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara engel olmak için soğuk veya sıcak su içmek yerine ılık su için.

Spor ve Egzersize Uygun Giysiler Kullanın

Sağlığınıza zarar vermeden sıcak havada spor yapmak ve egzersizlerinizi gerçekleştirmek için dikkat etmeniz gereken kurallardan birisi de kullandığınız giysilerin doğru renk ve kumaştan olması. Serin kalmanızı sağlayacak, terletmeyen, teri dışarı atabilen, ısıyı düzenleyebilen özelliklerde kumaşları olan ve açık renkli giysiler kullanmaya dikkat edin. Ayrıca güneş gözlüğü ve şapka gibi aksesuarlar yardımı ile güneşin olumsuz etkilerine karşı korunmaya özen gösterin.

Güneşin Olumsuz Etkilerine Karşı Koruyucu Ürünler Kullanın

Güneşli sıcak bir havada spor veya egzersiz yapmak istiyorsanız güneşin olumsuz etkilerinden ve güneş yanıklarından korunabilmek için, güneşe çıkmadan 15 – 20 dakika önce yüzünüz veya vücudunuzun güneş ile temas edebilecek tüm bölgelerine yüksek korumalı güneş kremi sürün. Aksi takdirde tatilinizin tadını çıkarmk yerine hem acı çekebilir, hem de güneş yanıklarından kurtulmak için çözümler aramak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca güneşin kurutucu etkisine karşı dudaklarınızı nemlendirmeyi de unutmayın.

Öğle Saatlerinde Spor veya Egzersiz Yapmaktan Kaçının

Güneş ışınlarının ve sıcağın en etkili olduğu öğle saatleri fiziksel aktiviteler için kesinlikle tercih etmemeniz gereken saatler. Açık havada yapacağınız fiziksel aktiviteler için sabahın erken saatlerini ya da güneşin etkisinin iyice azaldığı ve havanın kararmaya başladığı saatleri tercih edin.

Düzenli Olarak Yüzme Egzersizleri Yapın

Sadece yaz aylarında değil, yılın her ayı ve her günü yüzmek, beden ve ruh sağlığı için en etkili fiziksel aktivitelerden. Düzenli yüzmeyi günlük hayatının rutin bir aktivitesi haline getiren kişiler yüzmenin sayısız faydalarından yararlanabilir. Yüzme bedeni güçlendirir, kas yapısını uzatır, ruhu dinlendirir ve insan psikolojisini pozitif yönde etkiler. Tüm bu faydalarının yanı sıra özellikle sıcak yaz aylarında yüzmek, serinleyip rahatlamanızı ve sıcağın sağlığınızı tehdit edebilecek olumsuz etkilerinden uzak bir şekilde egzersiz yapmanızı sağlar.

Kaybettiğiniz Mineralleri Yeniden Alın

Spor yaparken ya da egzersiz sırasında mineraller terleme yoluyla vücuttan atılır. Oysa sağlıklı bir bedenin bu minerallere ihtiyacı vardır ve kaybedilen bu minerallerin mutlaka tekrar yerine konması gerekir. Spor yaptıktan ya da egzersizlerden sonra vücudunuzun kaybettiği bu mineralleri sıvı veya katı besinler yoluyla telafi edin. Sinir, kas ve iskelet sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışması için ihtiyacınız olan bu mineralleri, spor veya egzersizlerden sonra, mineralli su, brokoli, somon, fasulye, süt, yoğurt, ıspanak, elma, avokado ve greyfurt gibi besinler ile tekrar yerine koyabilirsiniz.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings