in ,

SevdimSevdim BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım SevmedimSevmedim GüldümGüldüm ŞaşırdımŞaşırdım


Oda Bölme Fikirleri ile Odanızda Daha Fazla Yaşam Alanı Yaratın

oda bölme fikirleri

Yaşadığımız mekanlarda her zaman daha fazla alan yaratmak isteriz. Bir odayı bölme fikri de bu çabadan doğar. Oda bölme fikirleri, bir odada daha fazla yaşam alanı yaratmaya olanak sağlar. Büyük şehirlerde metrekareleri giderek küçülen evler, bu çabanın kaynağını oluşturur. Evimizde ihtiyacımızdan daha büyük bir oda var, öyleyse neden onu bölmeyelim? Bu soru ile başlayan süreç bir çalışma odasının atölyeye ve bazen kitap okuma köşesine dönüşmesine vesile olur.

Peki oda bölme yöntemleri dekorasyon önerileri konusunda öne çıkan örnekler nelerdir? Yaşam alanlarınızda sahip olduğunuz metrekareler nasıl daha işlevsel hâle getirilir? Daha kullanışlı mekanlar yaratmanızı mümkün kılacak oda bölme fikirleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz örnekler!

Oda Bölme Fikirleri ve Örnekleri

1. Panel ile Oda Bölme

panel ile oda bölme fikirleri

Panel ile bölme oda bölme önerileri arasında en pratik tercihlerden biridir. Arzuya göre tercih edilen malzemeden kesilen panel, odanın ihtiyaç duyulan kısmına yerleştirilir. Panel ışık geçiren bir yapıya sahip olabileceği gibi tamamen koyu renklerden ve kalın malzemelerden de oluşabilir. Böylece bir yanda maç izlerken diğer tarafta yemek keyfi yapmak mümkün hâle gelir.

panel ile oda bölme teknikleri

2. Sürgülü Kapı ile Oda Bölme

sürgülü kapı ile oda bölme

Tercihini kolaylıktan yana kullananların uyguladığı oda bölme fikirleri arasındadır. Sürgülü kapı, odayı ikiye bölerken hem kullanım kolaylığı sağlar hem de mahremiyet anlayışına hizmet eder. Kapı, odanın dekorasyonu ile tamamen uyumlu olabileceği gibi kontrast renklerde de seçilebilir. Sürgülü olması ise iki odayı birbirine bağlama ve birbirinden ayırma noktasında oldukça konforlu bir sistem yaratır.

sürgülü kapı

3. Cam ile Oda Bölme

cam ile oda bölme fikirleri

Ferah bir atmosferden vazgeçemeyenlerin yöneldiği seçeneklerden biridir. Geniş olan oda, daha rahat bir kullanım imkanı için cam yapı ile ikiye bölünür. Bu cam yapı, panel olabileceği gibi farklı kapı alternatiflerinden de oluşabilir. Genellikle yatak odası ve oturma odası gibi alanları birbirinden ayırmak için kullanılan şık bir seçenektir. Güneş ışığı konusunda da cömert bir destek sunar.

4. Perde ile Oda Bölme

perde ile oda bölme fikirleri

Perde, oda bölme konusunda en sık kullanılan nesnelerden biri… Aynı zamanda dekor unsuru da olan perde seçenekleri, yaşam alanlarının atmosferini değiştirir. Oldukça zahmetsiz olan bu yöntem, alanın ikiye bölünmesi konusunda son derece etkilidir. Özellikle giderlerin minimize edildiği öğrenci evlerinde ya da geçici olarak odanın bölünmesi gerektiği durumlarda fayda sağlar. Ancak sadece bu noktalarda değil geniş evlerde de rahatlıkla uygulanabilir. Zira farklı renk ve desenlere sahip bir perde, alanın dekorasyonuna da değerli bir katkı sağlar.

5. Paravan ile Oda Bölme

koltuk ve paravan

Butik ya da muayenehane gibi yerlerde paravan ile sıkça karşılaşırız. Amaç giyinmek için özel bir alan yaratmaktır. Bu yöntem ev ortamında da rahatlıkla kullanılabilir. Paravan ile ev bölme yöntemi en sık tercih edilen oda bölme fikirleri arasında yer alır. Paravanı odanın ihtiyaç duyulan köşesine yerleştirmek yeterlidir. Herhangi bir montaj ya da kurulum aşaması gerektirmez. Bu sayede giyinme gibi ihtiyaçların rahatlıkla karşılandığı özel bir alan açılmış olur.

6. Platform ile Oda Bölme

odada platform

Oda bölme fikirleri arasında ideal tercihlerden biridir. Bir platform, odayı iki ayrı kısıma bölmek ve daha rahat şekilde kullanmak için yeterlidir.

7. Mobilya ile Oda Bölme

mobilya ile oda bölme teknikleri

Eşyaların ve mutfak kısımlarının ayırıcı nesne olduğu bölme yöntemidir.

odayı mobilya ile bölme

Odayı iki farklı alan hâline getirmek için mobilyalardan faydalanılır. Oda bölme fikirleri arasında modern seçeneklerden biridir. Bu eşya bazen büyük bir kitaplık bazen de şık bir mutfak barı olabilir.

yeşil mutfak dolapları

8. Duvar ile Oda Bölme

duvar ile oda bölme fikirleri

Oda bölme fikirleri arasında en yaygın olanlardan biri duvar ile odayı bölme fikridir…

oda bölme fikirleri

Fazla büyük gelen yaşam alanlarında odanın daha fonksiyonel kullanılması için uygulanır.

duvarla oda bölme fikirleri

Genellikle odanın orta kısmında duvar yer alacak şekilde düzenlenir.

duvar ile oda bölme

Bu sayede eşyaların daha kolay düzenlenmesi sağlanır.

duvar ile oda bölme

Aynı zamanda kişilerin konfora kavuşması hedeflenir.

odayı duvar ile bölme

Kimi zaman odanın yan kısımlarında da duvar ile bölme uygulamalarına rastlanır.

duvarla odaya ikiye bölme

Odanın orta kısmına yerleştirilen bir ada mutfak ile yükselen duvarlar da mekana modern bir görünüm kazandırır.

modern oda bölme fikirleri

Odanızın duvar ile bölünmesi fonksiyonelliğini artıracağı gibi, dekoratif olarak da odanızın daha şık olmasını sağlayabilir.

oda bölme fikirleri oda bölme teknikleriduvar ile oda bölme teknikleri oda bölme fikirleri

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings