İçeriğe geç

Oda Bölme Fikirleri ile Odanızda Daha Fazla Yaşam Alanı Yaratın

Oda Bölme Fikirleri ile Odanızda Daha Fazla Yaşam Alanı Yaratın

Yaşadığımız mekanlarda her zaman daha fazla alan yaratmak isteriz. Oda bölme fikirleri, bir odada daha fazla yaşam alanı yaratmaya olanak sağlar. Büyük şehirlerde metrekareleri giderek küçülen evler, bu çabanın kaynağını oluşturur.

Evimizde ihtiyacımızdan daha büyük bir oda var, öyleyse neden onu bölmeyelim? Bu soru ile başlayan süreç bir çalışma odasının atölyeye ve bazen kitap okuma köşesine dönüşmesine vesile olur.

Peki oda bölme yöntemleri arasında öne çıkan örnekler nelerdir? Yaşam alanlarınızda sahip olduğunuz metrekareleri daha işlevsel hale nasıl getirebilirsiniz? Bu yazıda daha kullanışlı mekanlar yaratmanızı sağlayacak oda bölme fikirlerini mercek altına alıyoruz. İşte sizin için derlediğimiz örnekler!

Oda Bölme Fikirleri ve Örnekleri

1. Panel ile Oda Bölme

panel ile oda bölme fikirleri

Panel ile bölme oda bölme önerileri arasında en pratik tercihlerden biri. Tercih ettiğiniz malzemeden yaptıracağınız paneli, odanın ihtiyaç duyduğunuz kısmına yerleştirebilirsiniz.

panel ile oda bölme teknikleri

Kullanacağınız panel ışık geçiren bir yapıya sahip olabileceği gibi tamamen koyu renklerden ve kalın malzemelerden de oluşabilir. Böylece bir yanda maç izlerken diğer tarafta yemek keyfi yapmak mümkün hale gelir.

2. Sürgülü Kapı ile Oda Bölme

sürgülü kapı ile oda bölme

Tercihini kolaylıktan yana kullananların uyguladığı oda bölme fikirleri arasında yer alır. Sürgülü kapı, odayı ikiye bölerken hem kullanım kolaylığı, hem de mahremiyet sağlar. Kullanacağınız kapıyı odanın renkleri ile uyumlu seçebileceğiniz gibi, kontrast renkler de seçilebilirsiniz.

sürgülü kapı

3. Cam ile Oda Bölme

cam ile oda bölme fikirleri

Ferah bir atmosferden vazgeçemeyenlerin yöneldiği seçeneklerden biridir. Geniş odanızı, daha rahat bir kullanım için cam yapı ile ikiye bölebilirsiniz. Bu cam yapı, panel olabileceği gibi farklı kapı alternatiflerinden de oluşabilir. Genellikle yatak odası ve oturma odası gibi alanları birbirinden ayırmak için kullanılan şık bir seçenektir. Güneş ışığı konusunda da cömert bir destek sunar.

4. Perde ile Oda Bölme

perde ile oda bölme fikirleri

Perde, oda bölme konusunda en sık kullanılan seçeneklerden biri. Aynı zamanda dekor unsuru da olan perde, yaşam alanlarının atmosferini değiştirir. Oldukça zahmetsiz ve ekonomik olan bu yöntem, alanın ikiye bölünmesi konusunda son derece etkilidir. Giderlerin minimize edildiği öğrenci evlerinde ya da geçici olarak odanın bölünmesi gerektiği durumlarda fayda sağlar. Ancak kalıcı çözüm olarak şık dekorasyonlarda da kullanabilirsiniz. Zira farklı renk ve desenlere sahip bir perde, alanın dekorasyonuna da değerli bir katkı sağlar.

5. Paravan ile Oda Bölme

koltuk ve paravan

Butik ya da muayenehane gibi yerlerde paravan ile sıkça karşılaşırız. Bu yöntem ev ortamında da rahatlıkla kullanılabilir. Paravan ile ev bölme yöntemi en sık tercih edilen oda bölme fikirleri arasında yer alır. Paravanı odanın ihtiyaç duyulan köşesine yerleştirmek yeterlidir. Herhangi bir montaj ya da kurulum aşaması gerektirmez. Bu sayede giyinme gibi ihtiyaçların rahatlıkla karşılandığı özel bir alan açılmış olur.

6. Platform ile Oda Bölme

odada platform

Oda bölme fikirleri arasında ideal tercihlerden biridir. Bir platform, odayı iki ayrı kısıma bölmek ve daha rahat şekilde kullanmak için yeterlidir.

7. Mobilya ile Oda Bölme

mobilya ile oda bölme teknikleri

Büfe, kitaplık, vitrin gibi mobilyalarınızla ya da mutfak dolapları ile odanızı bölme yöntemidir.

odayı mobilya ile bölme

Oda bölme fikirleri arasında modern seçeneklerden biridir. Kullandığınız mobilyalar bazen büyük bir kitaplık bazen de şık bir mutfak barı olabilir.

yeşil mutfak dolapları

8. Duvar ile Oda Bölme

duvar ile oda bölme fikirleri

Oda bölme fikirleri arasında en yaygın olanlardan biri duvar ile odayı bölme fikridir.

oda bölme fikirleri

Fazla büyük gelen yaşam alanlarında odanın daha fonksiyonel kullanılması için odanızı yarım duvar ile bölebilirsiniz.

duvarla oda bölme fikirleri

Odayı 2 ayrı bölüme ayıran duvar sayesinde, 2 farklı yaşam alanına sahip olabilirsiniz.

duvar ile oda bölme

Bu sayede mobilyalarınızı kullanışlı bir şekilde konumlandırabilirsiniz.

duvar ile oda bölme

Aynı zamanda yarım duvarlar ile daha konforlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Mutfak ile dinlenme alanını ayırmak gibi kullanışlı çözümlerden faydalanabilirsiniz.

odayı duvar ile bölme

Aydınlık ve geniş yatak odanızda uyku alanınızı izole hale getirmek mi istiyorsunuz? Pencerenin önünde bulunan alanı duvar ile bölme fikrini değerlendirebilirsiniz.

duvarla odaya ikiye bölme

Açık mutfak bir salonunuz varsa dekoratif bir yarım duvar ile odanıza şık ve modern bir görünüm kazandırabilirsiniz.

modern oda bölme fikirleri

Oda bölme fikirleri sayesinde dekorasyonunuza hem işlevsellik, hem de benzersiz bir şıklık kazandırabilirsiniz.

oda bölme fikirleri oda bölme teknikleriduvar ile oda bölme teknikleri oda bölme fikirleri

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.