İçeriğe geç

Boya Çeşitleri Nelerdir? Hangi Boya Nerede Kullanılır?

Boya Çeşitleri Nelerdir? Hangi Boya Nerede Kullanılır?

Farklı boya çeşitleri ve renklerinin yaydığı enerji, yaşam alanlarının atmosferine yepyeni bir boyut kazandırıyor. Geçmişte klasik boyalar öne çıkıyordu. Günümüzde ise ev dekorasyon trendleri arasında sıra dışı boyalar yer alıyor. Ev ya da ofiste kullanılan sıradışı renkler, geometrik boya çeşitleri ve bant tekniği uygulamaları dikkat çekiyor.

Bu modern uygulamalar ile ortamın atmosferini daha dinamik ve etkili bir görünüme kavuşturmak mümkün… Günümüzdeki boya çeşitleri o kadar çok ve yaygın ki, ihtiyaca ve beklentiye uygun pek çok seçeneğe ulaşmak oldukça kolay. Peki boya çeşitleri nelerdir? Hangi boya nerede kullanılır? Sizler için boyaların renkli dünyasına giriş yapıyoruz!

boya çeşitleri

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Boya satın almak istediğimizde farklı boya türleri karşımıza çıkıyor. Boyanın, istediğimiz etkiyi ve sonucu yaratabilmesi için boya çeşitlerini tanımak önemli.

1. Boya İnceltisine Göre Boya Çeşitleri

 • Su Bazlı Boyalar

Boya türleri boyanın içindeki incelticiye göre kategorize ediliyor. Şayet ürünün içeriğinde inceltici olarak su yer alıyorsa, bu boyalar su bazlı boyadır.

 • Sentetik Boyalar

Ürün içeriğinde inceltici olarak sentetik bulunan boyalardır.

2. Parlaklığına Göre Boya Çeşitleri

 • Mat Boyalar

hangi boya nerede kullanılır

Bu boyalar duvardaki kusurları gizleme konusunda ideal seçenektir. Mat boyalar, duvar üzerinde yansıma oluşturmaz. Kapatıcılığı yüksek olan bir boya türüdür.

 • Yarı Mat Boyalar

Bu boyaları saten boya olarak da isimlendiriyoruz. Kolayca temizlenebilen yarı mat boyalar, mat boyalara kıyasla daha fazla yansıtma etkisine sahip.

 • İpeksi Mat Boyalar

Bu boyalar ise mat ve yarı mat arasında kalan bir boya türü. Uygulama alanları çoğunlukla oturma odası ve salon gibi noktalardır. Temizliği kolaydır.

 • Parlak Boyalar

parlaklığına göre boya çeşitleri nelerdir

İsminden de anlaşılacağı gibi parlak bir görünüme sahip boya türü. Kusurları belli etme potansiyeli barındırdığı için genellikle kapı, mutfak ya da kemer gibi noktalarda tercih edebilirsiniz.

 • Yarı Parlak Boyalar

Bu boyaların yansıtma etkileri parlak boyalara göre daha az, parlaklık oranları ise mat boyalara göre daha fazla.

3. Kullanım Alanına Göre Boya Çeşitleri

 • İç Cephe Boyaları

hangi boya nerede kullanılır

İç cephe boyaları evinizin duvarları için tercih edebileceğiniz boyalardır.

Astar Boya: Duvara uygulanan boyanın daha iyi tutunmasını ve kalıcı olmasını mümkün kılar. Ana boya duvara uygulanmadan önce, en alta uygulanır.

Saten Boya: Yarı mat olan ve uzun yıllar dayanıklı kalan boya türüdür. Yarı mat bir boya türü olduğu için, uygulama öncesi duvarın pürüzsüz olması önemli.

Akrilik Boya: Bu tür ürünler su bazlıdır ve plastik boya olarak da bilinir. Çok hızlı kurumasının yanı sıra uygularken diğer boyalara oranla daha az koku yayar.

Yağlı Boya: Diğer adıyla solvent bazlı boyalardır. Parlak yapısı ile hızlı bir biçimde kurur ve kokusu daha ağırdır. Bu boyaları kullandıktan sonra evinzi iyice havalandırmalısınız.

Akrilik Boya: İç cephe için kullanışlı boyalardır. Dış cephede de kullanılması mümkün ancak su itme özelliği barındırmadığı için dış cephe için kullanışlı değildir.

 • Dış Cephe Boyaları

boya çeşitleri nelerdir

Dış cephe boyaları, binanızın dışını korumak için tercih edebileceğiniz boyalardır.

Silikonlu Boya: Su itme özelliği olan silikonlu boyalar kabarma sorunu yaratmaz. Uzun süre kullanıma uygundur.

Grenli Boya: Dokulu ve kabartmalı bir yapı sunduğu için dış cephede etkili bir görünüm sunar. Elastik boya, zaman içerisinde yaşanabilecek çatlakları engellemek için tercih edilen bir boya çeşididir.

 • Ahşap Boyaları

ahşap boya çeşitleri

Ahşap boyaları, ahşap yüzeylerde bakım ya da dekorasyon amacıyla kullanabilirsiniz.

Akrilik Boya: Su bazlı olanları ahşap yüzeylerin boyanması için idealdir.

Yağlı Boya: Evdeki ahşap eşyalarda da kullanılabilen bir boyadır. Ancak kokusunun ağır olduğunu unutmamak gerekir.

Hobi Boyaları: Uygulama yapılan eşyayı yenilemeyi ve keyifli vakit geçirmeyi sağlar.

Vernikler: Ahşabın çok daha dekoratif görünmesini mümkün kılar. Renkli ve şeffaf alternatifleri arasından seçim yapabilirsiniz.

 • Metal Yüzey Boyaları

metal boyası

Metal yüzey boyaları, yaşam alanlarındaki metal yüzeyler için tercih edilir.

Akrilik Boya: Oldukça hızlı kurur ve kokuya da neden olmaz. Bu özelliği ile iç mekandaki metalleri boyamak için kullanabilirsiniz.

Yağlı Boya: Metal yüzeyde en sık kullanılan boya çeşididir. Son derece yoğun bir kokuya sahiptir. Açık havadaki metaller üzerinde kullanımı daha yaygındır.

Selülozik Boya: Uygulaması boya tabancası ile gerçekleştirilir. Hızlı kurur fakat gerçekten zor bulunur. Ayrıca fazla koku yayar, bu nedenle dış mekanda tercih edilmelidir.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.