in ,

BayıldımBayıldım YapacağımYapacağım SevdimSevdim SevmedimSevmedim


Boya Çeşitleri Nelerdir? Hangi Boya Nerede Kullanılır?

Hangi boya nerede kullanılır

Farklı boya çeşitleri ve renklerin yaydığı enerji, yaşam alanlarının atmosferine yepyeni bir boyut kazandırıyor. Geçmişte daha klasik boyalar tercih ediliyordu. Günümüzde ise ev dekorasyon trendleri arasında sıra dışı renkler de yer alıyor. Ev ya da ofis duvarlarına hem boyama hem de geometrik boya ve bant tekniği uygulanabiliyor. Bu sayede ortamın atmosferini daha dinamik ve etkili bir görünüme kavuşturmak mümkün… İhtiyaca ve beklentiye uygun pek çok seçeneğe ulaşmak oldukça kolay. Peki boya çeşitleri nelerdir? Hangi boya nerede kullanılır? Sizler için dekorasyon labirentine giriş yapıyoruz!

boya çeşitleri

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Ev boyama sürecinde farklı boya türleri kullanılabiliyor. Boyanın, hedeflenen etkiyi ve sonucu yaratabilmesi için ise boya çeşitlerini tanımak önem taşıyor.

1. Boya İnceltisine Göre Boya Çeşitleri

SU BAZLI BOYALAR

Boya türleri boyanın içerisine koyulan incelticiye göre kategorize edilir. Şayet ürünün içeriğinde inceltici olarak su kullanılıyorsa bu boyalar su bazlı boya olarak bilinir.

SENTETİK BOYALAR

Ürün içeriğinde inceltici olarak sentetik kullanılıyor ise bu ürünler sentetik boya olarak isimlendirilir. Hangi boya nerede kullanılır sorusuna yanıt bulmak için bu bilgileri göz önünde bulundurmak gerekir.

2. Parlaklığına Göre Boya Çeşitleri

MAT BOYALAR

hangi boya nerede kullanılır

Bu ürünler, boya yapıldığı zaman duvardaki kusurları gizleme konusunda ideal seçenektir. Mat boyalar, duvar üzerinde yansıma oluşturmaz. Kapatıcılığı yüksek olan bir boya türüdür.

YARI MAT BOYALAR

Bu boyalar saten boya olarak da isimlendirilir. Oldukça kolay bir temizleme imkanına sahip olan yarı mat boyalar, mat boyalara kıyasla daha fazla yansıtma etkisine sahiptir.

İPEKSİ MAT BOYALAR

Mat ve yarı mat arasında kalan boya türü olarak gruplandırılmıştır. Oturma odası ve salon gibi noktalarda yaygın olarak kullanılır. Rahatlıkla temizlenebilir.

PARLAK BOYALAR

parlaklığına göre boya çeşitleri nelerdir

İsminden de anlaşılacağı gibi parlak bir görünüme sahiptir. Kusurları belli edebilme potansiyeli barındırdığı için genellikle kapı, mutfak ya da kemer gibi noktalarda tercih edilir.

YARI PARLAK BOYALAR

Yansıtma etkileri parlak boyalara göre daha azdır. Parlaklık oranları ise mat boyalara göre daha fazladır.

3. Kullanım Alanına Göre Boya Çeşitleri

İÇ CEPHE BOYALARI

hangi boya nerede kullanılır

İç cephe boyaları evlerin duvarlarını boyarken tercih edilir.

Astar Boya: Duvara uygulanan boyanın daha iyi tutunmasını ve kalıcı olmasını mümkün kılar. Ana boya duvara uygulanmadan önce, en alta uygulanır.

Saten Boya: Yarı mat olan ve uzun yıllar dayanıklı kalan boya türüdür. Yarı mat bir boya türü olduğu için, uygulama öncesi duvarın pürüzsüz olması önem taşır.

Akrilik Boya: Bu tür ürünler su bazlıdır ve plastik boya olarak da bilinir. Çok hızlı kurmasının yanı sıra uygularken diğer boyalara oranla daha az koku yayar.

Yağlı Boya: Diğer adıyla solvent bazlı boya olarak da tanımlanır. Parlak yapısı ile hızlı bir biçimde kurur ve kokusu daha ağırdır. Evler iyice havalandırılmalıdır.

DIŞ CEPHE BOYALARI

boya çeşitleri nelerdir

Dış cephe boyaları, binanın dışını korumak için tercih edilir.

Akrilik Boya: İç cephe için kullanışlı olmasına rağmen su itme özelliği barındırmadığı için dış cephede kullanışlı bir ürün çeşidi değildir.

Silikonlu Boya: Su itme özelliği olanların kabarma sorunu yoktur. Daha uzun süre kullanıma uygundur.

Grenli Boya: Dokulu ve kabartmalı bir yapı sunduğu için dış cephede etkili bir görünüm sunar. Elastik boya, zaman içerisinde yaşanabilecek çatlakları engellemek için tercih edilen bir boya çeşididir.

AHŞAP BOYALARI

ahşap boya çeşitleri

Ahşap boyaları, ahşap yüzeylerde bakım ya da dekorasyon amacıyla kullanılır.

Akrilik Boya: Su bazlı olanları ahşap yüzeylerin boyanması için idealdir.

Yağlı Boya: Evdeki ahşap eşyalarda da kullanılabilen bir boyadır. Ancak kokusunun ağır olduğunu unutmamak gerekir.

Hobi Boyaları: Uygulama yapılan eşyayı yenilemeyi ve keyifli vakit geçirmeyi sağlar.

Vernikler: Ahşabın çok daha dekoratif görünmesini mümkün kılar. Renkli ve şeffaf alternatifleri arasından dilediğinizi seçmeniz mümkündür.

METAL YÜZEY BOYALARI

metal boyası

Metal yüzey boyaları, yaşam alanlarındaki metal yüzeyler için tercih edilir.

Akrilik Boya: Oldukça hızlı kurur ve kokuya da neden olmaz. Bu özelliği ile iç mekandaki metalleri boyamak için kullanılabilir.

Yağlı Boya: Metal yüzeyde en sık kullanılan boya çeşididir. Son derece yoğun bir kokuya sahiptir. Açık havadaki metaller üzerinde kullanımı daha doğru olacaktır.

Selülozik Boya: Uygulaması boya tabancası ile gerçekleştirilir. Hızlı kurur fakat gerçekten zor bulunur. Ayrıca fazla koku yaydığı için dış mekanda kullanılması daha doğru olacaktır.

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings