in ,

SevdimSevdim BayıldımBayıldım


Salon Dekorasyon Fikirleri: Salonunuzu Güzelleştirecek Fikirler

salon dekorasyon fikirleri

Salon dekorasyon fikirleri çok sık araştırılan bir konudur. Salon dekorasyonunda kullandığınız renkler, eşyalar, aksesuarlar ve dekorasyonun tarzını belirleyen tüm seçimleriniz evinizin genel havasını önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle salon dekorasyonu ile ilgili fikir, öneri ve ilham verici örneklere her zaman büyük ilgi vardır. Biz de bu yazımızda sizler için özenle seçtiğimiz salon dekorasyonu fikirleri ve önerilerini paylaşıyoruz.

1. Salon dekorasyonundaki tarzınız, evinizin diğer odalarının tarzı ile bütünlük içinde olmalı.

salon dekorasyon fikirleri

Dekorasyonda nasıl bir tarza yöneliyorsunuz, tarzınız, beğenileriniz neler, mobilya seçiminde sadelikten ve fonksiyonellikten yana mı tercih yaparsınız, ya da konforu ikinci plana atıp şıklığı mı daha fazla önemsersiniz? Bu sorular dekorasyonda nelere önem verdiğinizi ve tarzınızı ortaya koymaya yardımcı olur. Tarzınızı ve beğenilerinizi belirledikten sonra evinizin bütününde aynı tarzı koruyarak bir bütünklük içinde dekorasyonu gerçekleştirmenizi öneririz. Salonunuzu dekore ederken de yine yaşam tarzınız ve zevklerinize göre tüm diğer odalardan bağımsız düşünmeden bir bütünlük içinde dekorasyonunuzu gerçekleştirmelisiniz.

2. Salonda eşya yerleşimi kurallarına dikkat edin.

desenli duvar boyaları

Odanız için en güzel eşyaları da almış olsanız, doğru şekilde eşyaları yerleştiremediğiniz sürece dekorasyonunuz güzel görünmeyecek, odanızın atmosferi rahatsız edici ya da kullanımı, giriş çıkışları zor olacaktır. Mobilya yerleşim kurallarının başında en büyük eşyanın ilk önce yerleştirilmesi gerekliliği yer alır. En büyük eşya yerleştirildikten sonra diğer eşyalarınızı salonunuz ne kadar büyük olursa olsun eşyalar arasında 2.5 metreden kesinlikle fazla mesafe olmayacak şekilde yerleştirmelisiniz. Eşyalarınızı yerleştirirken odadan giriş çıkışların rahat olmasına ve simetri ve denge kurallarına dikkat etmelisiniz.

3. Tablo ve aksesuarlar duvar ve zemin ile uyumlu olmalı.

popart tablo ile dekorasyon

Şık ve modern bir salon dekorasyonu için tablolar, aksesuarlar, duvar, halı, kilim ve zemin uyum içinde olmalı. Biblolar, dekoratif minderler ve aydınlatma gibi tüm dekorasyon öğelerinin birbirleriyle uyumu salonunuzda hem modern, hem şık, hem de huzurlu bir ortam yaratmanıza yardım edecektir.

4. Salon dekorasyon fikirleri üzerine düşünürken ışıklandırmayı atlamayın.

salon dekorasyon fikirleri

Işıklandırma kimi zaman en son düşünülen ya da üzerinde çok durulmayan bir konu olabiliyor. Oysa dekore ettiğiniz salonunuzun şık, huzurlu, fonksiyonel olması ve hedeflediğiniz etkiyi uyandıran bir atmosfer oluşturabilmek ışıklandırmaya gereken önemin verilmesiyle mümkün olabilir. Işıklandırmanın doğru şekilde yapılmasıyla salonunuzun dekorasyonunu olduğundan daha şık gösterebilir, hatta bazı kusurları kapatmada aydınlatma hilelerinden yararlanabilirsiniz. Işıklandırmanın yanlış yapılması ise alonunuzda yaratmaya çalıştığınız konsepti bozabilir.

5. Sehpaları koltuklara yakın olacak şekilde yerleştirin.

Sandık sehpa

Her koltuğa 30 cm kadar uzaklıkta bir sehpa olması salonunuzda rahat vakit geçirmek için dikkate almanız gereken salon dekorasyon fikirleri arasında yer alır. Bu arada kullanacağınız sehpalar konusunda da yaratıcı olmak odanızın atmosferine önemli katkı sağlayacaktır. Örneğin eski bir ahşap sandık orta sehpa olarak kullanıldığında bir yandan odaya sıcak ve etkili bir hava kazandırırken, bir yandan da sandığın içine dergiler, minderler ya da ortada duran ekstra kablo ya da kumandalar konularak faydalı bir saklama alanı kazanılmış olur.

6. Tablo kullanımındaki kuralları gözden kaçırmayın.

tablolar ile duvar dekorasyonu

Salonunuzun dekorasyonunu kişiselleştirmenin en şık ve çarpıcı yollarından biri tablolarlardan yararlanmaktır. Ancak tablo kullanımında da uymanız gereken bazı kurallar bulunuyor. Öncelikle tablo seçiminde salonunuzun genişliği, dekorasyon tarzı, renk dengesi gibi detaylara dikkat etmelisiniz. Örneğin klasik tarzda bir salon dekorasyonu tercih ettiyseniz çerçeveleriniz işlemeli geniş olabilir. Ya da modern tarzda bir odanız varsa ince çerçeveler ya da çerçevesiz tablolar tercih edilebilir. Ayrıca salon duvarınızda sergileyeceğiniz tablolar odanızın renk dengesi ile uyumlu olmalıdır. Son olarak kullanacağınız tablonun boyutları ile önünde yer alan eşyaların boyutları arasında bir uyum olması na dikkat etmelisiniz.

7. Salonunuzun küçüklüğünün algılanmaması için dikkati başka yöne çekmeyi deneyebilirsiniz.

salonda sarı tablo

Küçük salon dekorasyon fikirleri arayanlar bu dekorasyon önerisini mutlaka uygulamalı, rengi, büyüklüğü ya da tarzıyla dikkat çekici bir tablo ya da aksesuarı salonunuzda sergilediğinizde, bu dikkat çekici eşya sayesinde tüm dikkatler bu objeye odaklanacak salonunuzun küçüklüğü rahatsız edici bir etki yaratmayacaktır.

sarı koltuk

Aksesuar, tablo gibi dekoratif objelerle dikkatin yönünü değiştirebileceğiniz gibi diğer koltuklardan farklı ve çok güçlü bir renkte tekli bir koltuk şeçimi de yaparak misafirlerinizin dikkatlerini bu güçlü renge odaklayabilirsiniz.

8. Küçük salonlar için mobilya seçerken, mobilyaların az sayıda ve küçük ölçülerde olmasına dikkat edin.

peluş ile dekorasyon fikirleri

Üçlü geniş kanapeler yerine, ikili kanepe ve tekli koltuklar tercih edebilirsiniz. Yeterince koltuk ekleyecek kadar alanınız yoksa, dekoratif tabure ya da sandalyeler ile hem farklı bir atmosfer yaratabilir hem de salonunuzu ekstra koltuklarla sıkıştırmadan oturma alanları yaratabilisiniz.

9. Küçük salonları büyük göstermek için doğru salon dekorasyon fikirleri edinin.

salon dekorasyon fikirleri

Küçük odaları geniş ve ferah gösteren açık renkli duvar kağıtlarını tercih etmelisiniz. Küçük salonlara derinlik katmak için duvardaki sınır algısını yok edecek çözümler bulmak gerekiyor. Bunun için duvarlarda birden fazla renk kullanacaksanız kullanacağınız renklerin birbirine yakın tonlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece keskin sınır algısını engellemiş ve salonunuzun olduğundan daha geniş ve ferah görünmesini sağlamış olursunuz. Son olarak duvarda veya mobilyalarınızda kullanacağınız dikey çizgilerin salonunuzu geniş göstereceğini beklirtelim.

10. Televizyon ünitesinin arkasının nasıl dekore edileceğine karar verin.

Salonda tv ünitesi

Nasılsa televizyonun arkasında kalıyor diye düşünerek televizyon ünitesinin arkasının nasıl dekore edileceğini düşünmeden rastgele bir seçim yapmamalısınız. Salonun dekorasyonunun en kritik kararlarından biri de TV’nin arkasının nasıl dekore edileceği olmalıdır. Salonunuza modern ve sıcak bir görüntü kazandırmak için ahşap duvar panelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ahşap seçimi salonunuzun olduğundan daha geniş görünmesine de yardımcı olacaktır.

11. Salonunuzu küçük dokunuşlar ile yenileyerek bambaşka bir atmofer yaratabilirsiniz.

salon dekorasyon fikirleri

Salonunuzda arada sırada yenilikler yapmak ruhunuza iyi gelecektir. Arada sırada eşyaların yerini değiştirmek, yeni aksesuarlar almak ya da kapı pencerelerin sıradan renklerini çarpıcı renklerle değiştirmek dekorasyonunuzun tamamen yenilendiği hissini yaratabilir. Özellikle pencereleri ahşaptan bir salonunuz varsa pencerelerinizin rengini çarpıcı bir renk ile değiştirerek salonunuzda bambaşka bir hava yaratabilirsiniz.

12. Duvarlarınızı duvar kağıdı ve duvar boyası ile kombine edebilirsiniz.

Duvar kağıdı boya kombinasyonu

Sizi yansıtan tarz ve desende duvar kağıtları ile duvar boyasını salonunuzda bir arada kullanabilirsiniz. Duvar kağıdı ve boya kombinasyonlarında çoğunlukla duvarlardan biri duvar kağıdı ile geriye kalan duvarlar da kullandığınız duvar kağıdının tarz, desen ve renklerine uygun bir duvar boyası ile kombine edilerek uygulanır. Duvar kağıdınızı kolay adımlarla kendiniz kaplamak için bu yazımızdaki adımları uygulayabilirsiniz Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır

...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings