İçeriğe geç

Salon Dekorasyon Fikirleri: Salonunuzu Güzelleştirecek Fikirler

Salon Dekorasyon Fikirleri: Salonunuzu Güzelleştirecek Fikirler

Salon dekorasyon fikirleri çok sık araştırılan konulardan. Salon dekorasyonundaki seçimleriniz evinizin genel havasını önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle pek çoğumuz için salon dekorasyonu ile ilgili fikirler ilgi çekici. Biz de bu yazımızda sizler için özenle seçtiğimiz salon dekorasyonu fikirleri ve önerilerini paylaşıyoruz.

1. Salon dekorasyonundaki tarzınız, evinizin diğer odalarının tarzı ile bütünlük içinde olmalı

salon dekorasyon fikirleri

Dekorasyonda nasıl bir tarza yöneliyorsunuz? Tarzınız, beğenileriniz neler? Mobilya seçiminde sadelikten ve fonksiyonellikten yana mı tercih yaparsınız? Yoksa konforu ikinci plana atıp şıklığı mı daha fazla önemsersiniz?

Bu sorular dekorasyonda nelere önem verdiğinizi ve tarzınızı ortaya koymaya yardımcı olur. Tarzınızı ve beğenilerinizi belirledikten sonra evinizin bütününde aynı tarzı koruyarak dekorasyonu gerçekleştirin.

Salonunuzu dekore ederken de diğer odalar ile bütünlük içinde dekorasyonunuzu gerçekleştirin.

2. Salonda eşya yerleşimi kurallarına dikkat edin

desenli duvar boyaları

Odanız için en güzel eşyaları da almış olsanız, doğru şekilde yerleştirmezseniz eşyalarınızın güzelliği ortaya çıkmabilir. Hatta odanızın atmosferi rahatsız edici ya da kullanımı, giriş çıkışları zor olabilir. Mobilya yerleşim kurallarına göre önce en büyük eşyayı yerleştirin.

En büyük eşya yerleştirildikten sonra diğer eşyalarınızı yerleştirmeye başlayın. Salonunuz büyük bile olsa eşyalar arasında 2 buçuk metreden fazla mesafe bırakmamaya özen gösterin.

Eşyalarınızı yerleştirirken odadan giriş çıkışların rahat olmasına ve simetri ve denge kurallarına dikkat edin.

3. Tablo ve aksesuarlar duvar ve zemin ile uyumlu olmalı

popart tablo ile dekorasyon

Salonunuzda tablolar, aksesuarlar, duvar, halılar ve zemin uyum içinde olmalı. Biblolar, minderler ve aydınlatma gibi dekorasyon öğelerinin uyumu salonunuzda şık ve huzurlu bir ortam yaratır.

4. Salon dekorasyon fikirleri üzerine düşünürken ışıklandırmayı atlamayın

salon dekorasyon fikirleri

Işıklandırma kimi zaman en son düşünülen ya da üzerinde çok durulmayan bir konu olabiliyor. Oysa  salonunuzun şık, huzurlu, fonksiyonel olması için ışıklandırmanın etkisinden yararlanmalısınız. Salonunuzda istediğiniz atmosferi oluşturabilmek ışıklandırmaya önem verin.

Işıklandırmanın doğru şekilde yapılması salon dekorasyonunu olduğundan daha şık gösterebilir. Hatta bazı kusurları kapatmada aydınlatma hilelerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca yanlış ışıklandırmanın yaratmaya çalıştığınız konsepti bozabileceğini de unutmayın.

5. Sehpaları koltuklara yakın olacak şekilde yerleştirin

Sandık sehpa

Her koltuğa 30 cm kadar uzaklıkta bir sehpa olması salon dekorasyon fikirleri arasında yer alır. Bu arada hatırlatalım! Tek başına sehpa seçiminde yaratıcı olmanız bile odanızın genel havasını değiştiririp, güzelleştirebilir.

Örneğin eski bir ahşap sandık orta sehpa olarak kullanıldığında odaya sıcacık bir hava kazandırır. Ayrıca dergiler, minderler, kablo ve kumandaları saklayabileceğiniz ekstra bir alan kazanmış olursunuz.

6. Tablo kullanımındaki kuralları gözden kaçırmayın

tablolar ile duvar dekorasyonu

Salonunuzun dekorasyonunu kişiselleştirmenin en şık ve çarpıcı yollarından biri tablolarlardan yararlanmaktır. Ancak tablo kullanımında da uymanız gereken bazı kurallar var. Öncelikle tablo seçiminde salonunuzun genişliği, dekorasyon tarzı, renk dengesi gibi detaylara dikkat edin.

Örneğin klasik tarzda bir salon dekorasyonu tercih ettiyseniz, işlemeli ve geniş çerçeveler kullanabilirsiniz.

Ya da modern tarzda bir odanız varsa ince çerçeveler ya da çerçevesiz tablolar tercih edebilirsiniz. Ayrıca salon duvarınızda sergileyeceğiniz tablolar odanızın renk dengesi ile uyumlu olmalı.

Son olarak kullanacağınız tablonun boyutları ile önünde yer alan eşyaların boyutları arasında bir uyum olmasına da dikkat edin.

7. Salonunuzun küçüklüğünün algılanmaması için dikkati başka yöne çekmeyi deneyebilirsiniz

salonda sarı tablo

Küçük salon dekorasyon fikirleri arayanlar bu dekorasyon önerisini mutlaka uygulamalı. Küçük salonlarda dikkat çekici tablo ya da aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. Rengi, büyüklüğü ya da tarzıyla dikkat çekici objeler kullanırsanız, dikkatler bu objeye odaklanır ve salonunuzun küçüklüğü fark edilmeyebilir.

sarı koltuk

Aksesuar, tablo gibi dekoratif objelerle dikkatin yönünü değiştirebileceğiniz gibi diğer koltuklardan farklı ve çok güçlü bir renkte tekli bir koltuk şeçimi de yaparak misafirlerinizin dikkatlerini bu güçlü renge odaklayabilirsiniz.

8. Küçük salonlar için mobilya seçerken, mobilyaların az sayıda ve küçük ölçülerde olmasına dikkat edin

peluş ile dekorasyon fikirleri

Üçlü geniş kanapeler yerine, ikili kanepe ve tekli koltuklar tercih edebilirsiniz.

Ayrıca dekoratif tabure ya da sandalyeler kullanabilirsiniz. Böylece bir yandan odanızın atmosferi farklılaşırken, bir yandan da ferah oturma alanlarına sahip olabilirsiniz.

9. Küçük salonları büyük göstermek için doğru salon dekorasyon fikirleri edinin

salon dekorasyon fikirleri

Küçük salonlara derinlik katmak için duvardaki sınır algısını yok edecek çözümler bulun.

Örneğin küçük odaları geniş ve ferah gösteren açık renkli duvar kağıtlarını tercih edin.

Duvarlarda birden fazla renk kullanacaksanız kullanacağınız renklerin birbirine yakın tonlarda olmasına dikkat edin. Böylece keskin sınır algısını engellemiş ve salonunuzun olduğundan geniş ve ferah görünmesini sağlamış olursunuz.

Son olarak duvarda veya mobilyalarınızda kullanacağınız dikey çizgilerin salonunuzu geniş göstereceğini belirtelim.

10. Televizyon ünitesinin arkasının nasıl dekore edileceğine karar verin

Salonda tv ünitesi

Salonun dekorasyonunun en kritik kararlarından biri de TV’nin arkasının nasıl dekore edileceği. Nasılsa televizyonun arkasında kalıyor diye düşünerek televizyon ünitesinin arkasını dekore etmeden bırakmayın.

Örneğin salonunuza modern ve sıcak bir görüntü kazandırmak için ahşap duvar panelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ahşap seçimi salonunuzun olduğundan daha geniş görünmesine de yardımcı olacaktır.

11. Salonunuzu küçük dokunuşlar ile yenileyerek bambaşka bir atmofer yaratabilirsiniz

salon dekorasyon fikirleri

Salonunuzda arada sırada yenilikler yapmak ruhunuza iyi gelecektir. Dekorasyonunuzun yenilendiği etkisini küçük dokunuşlarla sağlayabilirsiniz. Bunun için arada sırada eşyaların yerini değiştirin, yeni aksesuarlardan faydalanın ya da kapı pencerelerin sıradan renklerini çarpıcı renklerle değiştirin. Özellikle pencereleri ahşaptan bir salonunuz varsa pencerelerinizin rengini çarpıcı bir renk ile değiştirerek salonunuzda bambaşka bir hava yaratabilirsiniz.

12. Duvarlarınızı duvar kağıdı ve duvar boyası ile kombine edebilirsiniz

Duvar kağıdı boya kombinasyonu

Sizi yansıtan tarz ve desende duvar kağıtları ile duvar boyasını salonunuzda bir arada kullanabilirsiniz. Boya ile duvar kağıdı kombinasyonlarında duvarlardan birini duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz. Geriye kalan duvarları da duvar kağıdının tarz, desen ve renklerine uygun bir duvar boyası ile boyayabilirsiniz.

Duvar kağıdınızı kolay adımlarla kendiniz kaplamak için bu yazımızdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.