İçeriğe geç

Kafein Nedir, Nelerde Kafein Var, Günde Ne Kadar Kafein Alınmalı?

Kafein Nedir, Nelerde Kafein Var, Günde Ne Kadar Kafein Alınmalı?

Yüz yıllardır çeşitli kültürler kahveyi gerek tedavi, gerekse keyif verici içecek olarak kullanmakta. Kahvenin enerji kaynağı olarak ilk keşfi Etiyopya’ya dayanıyor. Etiyopyalı çitçiler kahve verdikleri keçilerinin daha enerjik olduğunu gözlemlemiş ve kahve çekirdeklerinin enerji verici özelliği olduğunu keşfetmişler. Kahvenin enerji verici özelliğini veren kafein, birçoğumuz için güne başlar başlamaz ihtiyaç duyduğumuz vazgeçilmezimiz. Peki tam olarak kafein nedir, nelerde kafein var, günde ne kadar kafein alınmalı, kafeinin faydaları ve zararları nelerdir? Tüm bu soruların yanıtları bu yazımızda.

Kafein Nedir?

Kafein, çay, kahve ve kakao gibi kaynaklarda bulunan doğal bir uyarıcı madde. Beyin ve sinir hücrelerini uyararak kişinin yorgunluk hissinin azalmasına ve kendini zinde hissetmesine yardımcı oluyor.

Kafein Bize Nasıl Enerji Verir?

Adenozin bizlere yorgunluk hissi veren bir hormon. Kafein adenozinin etkilerinin oluşmasını engelleyerek, uyku hissini ortadan kaldırır. Toplum genelinde uyanık kalmak için kahve içilmesinin altında yatan kimyasal neden de bu.

Nelerde Kafein Var? Hangi Yiyecek veya İçecekler Kafein İçerir?

Kafein doğal bir madde olup çeşitli kaynaklarda yer alıyor. Kafeinin çeşitli kakao ve kahve gibi bitki çekirdekleri ve çeşitli bitki yaprakları gibi kaynakları bulunmakta. Özellikle bitkisel kaynaklarda bitkinin hasat edildiği zamanı ve kurutulma işlemleri sırasında gerçekleşen prosedürler bitkinin kafein miktarını etkiler. Peki, hangi kaynakta ne kadar kafein var derseniz, günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin ne kadar kafein içerdiğine buyurun birlikte bakalım.

Filtre Kahve (200 ml): 135- 200 mg
Espresso (60 ml): 100 mg
Cappuccino (200 ml): 100 mg
Hazır Kahve (200 ml): 100 mg
1 Fincan Türk Kahvesi: 57 mg
Kafeinsiz Kahve (200 ml): 3- 12 mg
Demleme Siyah Çay (200 ml): 20- 110 mg
Sallama Siyah Çay (200 ml): 30 mg
Yeşil Çay (200 ml): 20- 35 mg
Kola (330 ml): 30- 56 mg
Soğuk Çay (330 ml): 70 mg
1 Kutu Enerji İçeceği: 50- 160 mg
25 gram Sütlü Çikolata: 1- 15 mg
25 gram Bitter Çikolata: 5- 35 mg
1 Bardak Çikolatalı Süt: 2-7 mg

Ihlamur, adaçayı, papatya çayı gibi bitkiler kafein içermiyor.

Siz de bol köpüklü Türk kahvesi düşkünlerindenseniz, 40 Yıl Hatırı Olacak Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? yazımızı da sizin için buraya bırakalım.

Kafeinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kafeinin vücudumuz için çeşitli faydaları vardır. Peki, kafeinin faydaları nelerdir?

 • Keyif verici bir içecek olarak motivasyonumuzu artırır.
 • Beyin fonksiyonlarımızı geliştirir, depresyon şikâyetlerini azaltır, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı korur.
 • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler.
 • Özellikle sporcular için egzersiz performansını artırır.
 • Karaciğer sağlığını korur.
 • Bağırsak sağlığını destekler.

Faydalarından bahsettik gelelim zararlarına. Kafein tüketimi genellikle güvenlidir. Ancak tüketilen kafein miktarının fazla olması durumunda bazı zararlar açığa çıkmakta.Peki, kafeinin zararları nelerdir?

 • Anksiyete krizlerini tetikler.
 • Kalp atışlarında ritim bozukluğuna sebep olur.
 • Uykusuzluk yapar.
 • Tansiyonu yükseltir.
 • Migren ataklarını tetikler.

Günde Ne Kadar Kafein Alınmalı?

Son kaynaklar yetişkin bireyler için günlük tüketilebilecek kafein miktarının maksimum 400 mg olması gerektiğini söylüyor. Bir diğer öneri ise tek seferde 200 mg’dan fazla kafein alınmaması.

Hamilelerde Kafein Tüketimi Sağlıklı Mı?

Hamilelerde tüketilen kafein miktarı oldukça önemli. Günlük kafein alımı toplamda 200 mg altında olmalı. Fazla tüketilen kafein, düşüğe ve doğan bebeğin olması gerekenden düşük kiloda doğmasına sebep olabilir.

Çocuklar Ne Kadar Kafein Tüketmeli?

Çocuklarda yoğun kafein tüketimi önerilmiyor. Henüz net bir miktar belirtilmemekle birlikte bazı uzmanlar çocukların günlük alabileceği kafein miktarının 100-150 mg geçmemesini önermekte.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.