İçeriğe geç

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Siyah şifa taneleri hâlinde mucizeler yaratan çörek otunun faydaları saymakla bitmiyor. Kalp sağlığından sinüzite kadar geniş bir yelpazede rahatsızlıklara karşı destek sağlıyor. Alternatif tıp tutkunlarının heyecanını uyandıran bu özel ot, sadece hastalıkta değil hastalıkların önlenmesinde de etkili. Mikroplara savaş açan çörek otunu gelin birlikte tanıyalım. Çörek otunun faydaları nelerdir sorusunun cevabı yazının devamında saklı!

Çörek Otunun Faydaları

Bakterilerle savaşır

Grip ya da nezle olmaktan korkuyor musunuz? Öyleyse çörek otundan faydalanabilirsiniz. Çörek otu bakterilerle etkin bir biçimde savaşır. Fakat diyelim ki hastalığa hazırlıksız yakalandınız. Bu durumda da rahatsızlıkları daha kolay atlatmak için çörek otundan destek alabilirsiniz.

Çörek otunun içerdiği timokinon kansere karşı etkili

Yapılan bazı araştırmalar çörek otunun içerdiği timokinon’un kansere karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Akciğer, karaciğer, böbrek, prostat, meme ve cilt kanserine karşı fayda sağlayan bu özelliğin nedeni ise tam anlamıyla çözülememiştir.

Çörek otu alerjik sorunlara iyi gelir

Alerjinizle vedalaşın! Çörek otu alerjik rinit tedavisinde de son derece yararlıdır. En sık görülen burun alerjisi semptomları çörek otu sayesinde hafiflemektedir. Burun akması, hapşırma ya da burun kanallarının şişmesi gibi alerjik reaksiyonlara karşı etki sağlar.

Vücudu toksinlerden arındırır

Toksinlerden kurtulmaya ne dersiniz? Diyet yapıyor olmasanız bile toksinlerden kurtulmak vücudunuzun daha zinde olmasını sağlar. Ayrıca cildiniz güzelleşir ve canlanır. Çörek otu, insan sağlığına zararlı olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Çörek otu hipertansiyona iyi gelir

Hipertansiyona karşı etkili olan çörek otu, kan basıncı kontrolünde önemli katkılar sağlar. Fakat her rahatsızlıkta olduğu gibi hipertansiyonda da mutlaka önce doktorunuza danışmanız ve çörek otu kullanım miktarınızı buna göre belirlemeniz gerekir.

Öksürükten baş ağrısına birçok rahatsızlığı azaltır

Çörek otu öksürüğe iyi gelir. Sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşıyorsanız, hazmı kolaylaştırır. Yorgun bir günün ardından ortaya çıkan baş ağrılarını hafifletir. Adet rahatsızlıklarını dindiren etkisiyle gerçek bir kurtarıcıdır.

Çörek Otunu Dengeli Tüketin

Çörek otunun faydaları bu şekilde özetlenebilir. Fakat en önemli olan şey, yararı zarara çevirmeden dengeyi kurmaktır. Çünkü her besin gibi çörek otunda da miktar oldukça önemlidir. Çörek otunun içerisinde sabit ve uçucu yağlar, tanen, alkoitler ve saponinler bulunur. Acımış çörek otu bozulmuş demektir. Ayrıca bu besinin etkisi de kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Az miktarlarda alındığında güvenli olan çörek otunun öğütülmüş hâlinin tüketilmemesi önerilir.

Tüm rahatsızlıklarınızla ilgili olarak öncelikle doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.