İçeriğe geç

Filtre Kahve Nasıl Yapılır, Demleme Teknikleri Nelerdir?

Filtre Kahve Nasıl Yapılır, Demleme Teknikleri Nelerdir?

Sabah uyanınca bir fincan filtre kahve içmek kahve tutkunlarının rutinidir. Evde filtre kahve yapmak ise bu tutkunun en önemli adımı olarak bilinir. Filtre kahve yapımı sanıldığından çok daha pratik bir biçimde gerçekleşir. Peki farklı yöntemlerden kaçını biliyorsunuz? Filtre kahve nasıl yapılır? Filtre kahve dosyamızı sizler için açıyoruz…

1. Kahve Makinesiyle Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

1. Kahve makinesiyle filtre kahve yapımı için makinenin su haznesini doldurun. Kireçli musluk suyu makinenize zarar verebilir. Leziz kahveyi elde etmek için orta sertlikte bir su tercih edin.

2. Kahve filtrenizi yerleştirin. Tek kullanımlık kağıt filtreler ya da metal filtreler kullanabilirsiniz. Zamanla filtre yerleştirme konusunda da pratiklik kazanacaksınız. Ayrıca filtreleri düzenli olarak temizlemeyi unutmamalısınız.

3. Kahvenizi yerleştirin. Kahve çekme özelliği olmayan makineler için öğütülmüş kahve satın almalısınız ya da evde kendi öğütücünüzü kullanmalısınız. Öğütme ayarı ise kahvenin sertliğine doğrudan etki eder.

4. Zaman ayarı yapın. Makinenizde saat ayarı varsa sabah uyandığınızda kahvenizin hazır olması çok kolaylaşacak. Aynı zamanda iş çıkışı da eve giderken kahvenizin sizi beklediğini bileceksiniz.

2. Pour Over Yöntemi İle Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Kavrulup öğütülmüş kahvenizin filtreyi tutan bir ekipman içine yerleştirilip üzerine sıcak suyun dökülmesiyle filtre kahve hazırlama yöntemidir. Pour over yönteminde kullanabileceğiniz farklı ekipmanlar arasından tercih yapabilirsiniz. Seçtiğiniz ekipmanın adıyla da filtre kahve demleme yöntemi farklı isimler almaktadır. En popüler pour over ekipmanları arasında Chemex ve V60 bulunur. Şimdi bu ekipmanlar kullanılarak pour over tekniği ile filtre kahve nasıl yapılır görelim.

V60 İLE FİLTRE KAHVE YAPIMI

1. Öncelikle filtre tutucusunu kahve demliğinin üzerine koyun. Ardından filtre kağıdını bunun içine yerleştirin. Biraz sıcak su dökmeniz kağıdı nemlendirmenizi sağlar.

2. Kahvenin öğütme ayarı, kahvenin lezzetiyle doğrudan ilişkilidir. Yanlış ayarda çekilen kahvenin tadı acılaşır. Filtre tutucusu ile kahve yapmak için, kahvenizin orta incelikte çekilmiş olduğundan emin olun.

3. İdeal kahve oranı 7 gramdır. Filtreye fincan başı daha fazla kahve eklemek kahveyi acılaştırır. Daha sert içmek isteyenler ise 10 gram kahve kullanabilir.

4. Nemli filtre üstüne öğütülmüş kahveyi koyun ve üzerinin düz olduğundan emin olun. Kahvenin üzerini 1 cm geçecek şekilde su ekleyin ve kahvenin kabarmasını bekleyin. Su akınca kalan suyu orta kısımdan kenarlara doğru dairesel ve yavaş hareketlerle çizerek dökün. Son olarak filtrenin ortasında gelecek şekilde biraz daha su dökün ve filtrede su seviyesinin kalmasını sağlayın. (ince şerit halinde)

CHEMEX DÜZENEĞi iLE FiLTRE KAHVE YAPIMI

1. İlk adım olarak suyu ısıtın. Filtreyi ıslatmak ve cam kabı ısıtmak için su miktarı biraz fazla su ile başlanabilir.

2. 30 gram kahve öğütün. Orta boyutta öğütmeye özen gösterin.

3. Kare filtreyi Chemex’e düzgün bir biçimde yerleştirin. 3 bölümlü olan taraf kabın ağız kısmına denk gelmeli.

4. Filtreyi yerleştirince biraz sıcak su yardımıyla filtreyi nemlendirin. Sürahiyi de ön ısıtma durumu için aynı işlemden geçirin. Sürahide kalan suyu lavaboya dökün.

5. Taze öğütülmüş kahveyi filtrenin orta kısmına dökün ve hafifçe sallayarak dağılmasını kolaylaştırın.

6. Su kaynayınca hemen altını kapatın ve sürahiye dökmeden evvel 25-30 saniye dinlendirin. Suyu dökme kısmında yavaşça ilerleyin. Önce bir miktar dökün, kahve ıslansın. Sonra 20-30 saniye bekleyin ki kahvenin lezzeti çoğalsın.

7. Dilerseniz tahta bir kaşıkla kahve su karışımınızı karıştırmanız mümkün. Fakat isteğe bağlı bir durum olduğu için kararı kendiniz vermelisiniz.

8. Bu adımda aşamalı olarak tüm suyu ilave edin. Su tepsine kadar dolmamalı. Üstte minimum 3 cm kadar boşluk bırakılmalı. İdeal miktara ulaşınca su eklemeyi bırakın. Dijital tartı kullanarak fazla su ekleme riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

9. Filtreyi çıkarın ve demlediğiniz nefis kahveyi fincanlara boşaltarak servis yapın.

3. French Press Yöntemi ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

1. Öncelikle suyu kaynatın. Suyun sıcaklığını doğru ayarlayın. Ağzını 2 dakika açık bırakmanız, ideal sıcaklığa düşmesi için yeterlidir. Leziz bir kahvenin sırrı da bu seviyedir.

2. Her fincan için 1 buçuk tatlı kaşığı kahve ekleyin.

3. Sıcak suyu hızlı bir şekilde French Press’e dökmeyin. Kahveye suyu yavaş yavaş ve sabırla ekleyin. Kahve kabarırsa ya da yüzeyde köpükler oluşursa, işleme 10 saniye ara verin.

4. Ardından sıcak suyu yine yavaşça aktarın.

5. Sıcak suyu dökmenizin ardından kahvenizi French Press’in pistonu yukarıda kalacak şekilde birkaç dakikalığına demlenmeye bırakın. Demlenen kahveyi, pistonu tamamen aşağı indirerek süzün. Süzme işleminde acele etmeyin. Bu özen lezzeti artırır.

FRENCH PRESS’TE FİLTRE KAHVE YAPMANIN PÜF NOKTALARI

  • French Press’te kahve demlemek için kendinize vakit ayırın. Acele etmek lezzetten çalmak olur. Sabır ise lezzetin keyfini artırır.
  • Taze kavrulmuş ve taze öğütülmüş bir kahve alın. Kahvenin öğütülmesi lezzeti açısından büyük önem taşır.
  • Şayet alabiliyorsanız bir kahve değirmeni alın. Hazır öğütülmüş kahve ile arasındaki müthiş farkı hissedeceksiniz.
  • Ölçülere özen gösterin. Küçük farklar büyük lezzetler yaratır. Ölçümler için hassas terazi edinin.
  • Kahvede taze, yumuşak ve temiz su kullanın. Sert bir su lezzetin puanını düşürecektir.
  • Demleme sürecinde acele etmeyin. Ayrıca içmek için de hızlı davranmayın. Ne kadar beklerseniz kahve parçaları o denli dibe oturur. Bu da ideal görüntüdür.

4. American Press Kahve Demleyicisi ile Filtre Kahve Yapımı

Bu yöntem için orta büyüklükte öğütülmüş kahve kullanmak idealdir. 22 gram kahve için 350 ml su kullanmak doğru lezzeti oluşturacaktır.

1. Öncelikle press’i tutarak çıkarın ve çevirerek kahve haznesini açın.

2. Ardından hazneyi kahve ile doldurun ve her aşamada özenli şekilde ilerleyin.

3. Hazneyi çevirerek press’e geri takın ve karafı suyla doldurun.

4. Press’i karafa yerleştirin ve press kısmını bastırın. Bu aşama ortalama 30 saniye sürmeli.

5. Servise hazır olan kahvenizi keyifle tüketin.

5. Syphon ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

1. Filtreyi sifon aletinin üst kısmına düzgünce yerleştirin. Altındaki kancasını aletin tüp kısmına tutturun.

2. Su kaynatın ve kaynattığınız suyu sifonun alt haznesine dökün. Sonra altındaki ısıtıcıyı açın.

3. Üst haznede yer alan havanın çıkmasını ve kahvenin sıçrayarak kaynamasını önlemek için sifonun üst haznesini alt haznenin üzerine koyun. Biraz yan bırakmaya çalışın.

4. Alt haznedeki su kaynamaya yaklaştığı zaman üst hazneyi dik bir biçimde yerleştirin. Uzun bir çubuk yardımıyla suyun derecesini düşürün. Bu aşama kaynayan suyun kahveyi yakmamasını sağlar. İdeal nokta 94 derecedir.

5. Öğütülmüş kahveyi üst haznenin içine boşaltın ve 2-3 saniye ileri geri hareketiyle karıştırın.

6. Sifonun altındaki ısıtıcının derecesini düşürün. 45. saniyede çubuk yardımıyla yine birkaç saniye boyunca kahvenizi karıştırın. Ardından çubuğu çıkarın.

7. 90. saniyeye ulaştığınızda çubuk yardımıyla son kez kahvenizi karıştırın. Yine 2-3 saniye sürsün. Sonrasında ısıtıcının altını kapatın.

8. Damlama işlemi ortalama 40 saniye sürmeli. Üst haznedeki kahve ve su karışımı tamamen bitince üst hazneyi nazik hareketlerle çıkartın. Üst hazne bu aşamada kendiliğinden gevşemiş olmalı.

9. Kahvenizi bardağa döküp servis yapın ve afiyetle yudumlayın.

6. Filtre Torbaları ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

1. Bu kolay ve hızlı yöntem için öğütülmüş kahvenizi, kahve filtresine yerleştirin.

2. Orta bölüme yerleştirmek, paketlemek ve torba hâline getirmek açısından daha pratik olacaktır.

3. Filtrenizi bohça hâline getirdikten sonra iple bağlayın.

4. Bağlı olan filtre torbasını fincanın içine dikkatli bir şekilde yerleştirin.

5. Kaynamış olan suyu yavaş yavaş torbanın üstüne dökmeye başlayın.

6. Nefis kahveniz ortalama 3 ila 5 dakika içinde içmeye hazır olacaktır.

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.