İçeriğe geç

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?
Hazırlama Süresi
05 dakika
Pişirme Süresi
05 dakika
Kaç Kişilik?
2

Bol köpüklü, sıcacık bir Türk kahvesi… Yorucu bir günün sonunda ya da eş dost sohbetinin tam ortasında en büyük ihtiyaçlarımızdan. Kimilerimiz tadına bayılırken, kimilerimiz ise sağlıklı olduğu için içer. Ama günün sonunda Türk kahvesi, en özel ve keyifli zamanların ortağıdır. Peki bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır? Yapımında neler gerekli? Köpüğü nasıl olmalı? Sizler için Türk kahvesi  dosyamızı açıyoruz!

Türk Kahvesi Yapmak İçin Gerekenler

İyi bir Türk kahvesinin sırrı, kahvenin tazeliğinde saklı. Bayatlamış bir kahve damaklarda sadece ekşi bir tat bırakır. Öncelikle kahvenizin tazeliğinden emin olun. Bunu mümkün kılmak için, kahveniz tükendikçe yenisini almak ve küçük miktarlarda alışveriş yapmak faydalı.

İyi bir Türk kahvesinin ikinci koşulu ise Türk kahvesi setidir. Cezve ve Türk kahvesi fincanından oluşan bu ekip, mükemmel tadı mümkün kılar. Cezveniz de bakırsa değmesinler keyfinize! Çelik cezveler de maharetlidir ama en leziz kahveler daima bakır cezvelerin eseridir.

Suyu ve şekeri unutmayalım. Kullanacağınız su, mutlaka içme suyu olmalı. Suyun soğuk olması gerektiğini sık sık duymuşsunuzdur. Fakat ideal olan soğukluk, oda sıcaklığıdır. Peki kahveniz nasıl olsun? Şekerli mi yoksa sade mi? Bu kararı da verdiyseniz, pişirmeye başlayalım.

2 Kişilik Türk Kahvesi İçin Malzemeler

  • 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 2 fincan su
  • Az şekerli için 1 çay kaşığı toz şeker
  • Orta şekerli için 2 çay kaşığı toz şeker
  • Şekerli için 4 çay kaşığı toz şeker

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

1. İlk olarak cezvenize, kahveyi sunacağınız kişi sayısı kadar kahve koyun. Biz tarifimiz için bunu 2 kişilik olarak belirledik. İki tatlı kaşığı kahveyi cezvemize ekledik.

2. İki fincan suyu (oda sıcaklığında olmalı, unutmayın) cezveye ekleyin.

3. Ardından şeker oranını belirleyin. Sade yapıyorsanız elbette şeker eklemeyin. Az şekerli olacaksa 1 çay kaşığı, orta şekerli olacaksa 2 çay kaşığı ve şekerli Türk kahvesi olacaksa 4 çay kaşığı şeker ekleyin.

4. Daha sonra hepsini hafifçe karıştırarak kahvenin suya tamamen karışmasını sağlayın.

5 Pişmeye hazır olan kahvenizi ocağa alın. Ocağı orta ya da ortadan biraz daha az açabilirsiniz. İyi kahve, yavaş yavaş pişer. Acele ederseniz köpüğünü kaybedersiniz.

6. Ağır ağır pişen kahveniz köpüklenip kabarmaya başladı mı? Öyleyse fincanlara cezvedeki köpüğü paylaştırın ve cezveyi hemen ocağa geri koyun. Buna “ilk taşımı almak” deniyor. İkinci taşımı ise kahveyi hafif kaynatarak alacağız.

7. Cezvede kalan kahveyi kaynattıktan sonra, yine fincanlara bölüştürün.

Bol köpüklü nefis kahveniz hazır! Öyleyse afiyet olsun.

Kahvenizin köpüğü hiç eksilmesin!

Bol Köpüklü Türk Kahvesi

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.