İçeriğe geç

Elle Örülen Battaniye

Elle Örülen Battaniye

El örgüsü bilenler, bilmeyenler herkes buraya! Dev yün ile elle örülen battaniye yapmak için örgü bilmenize gerek yok. Bu örgü tekniği sayesinde ortaya değme örgülere taş çıkartacak güzellikte battaniyeler çıkacak. Adına “chunky battaniye” denilen yumuşacık battaniyelere bayılacaksınız. Elle battaniye örme tekniği ile kolayca yapacağınız örgülerinizi kullanırken kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Sıcacık ve yumuşacık dokusu ile elle örülen battaniye kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayacak.

Evet hayatında hiç örgü örmemiş olan kişiler bile rahatlıkla elle battaniye örgüsünü yapabilirler. El ve şiş örgüleri arasındaki fark örgüyü şişlerle değil elleriniz ya da kollarınızla yapmanız. Diğer bir fark ise bu örgülerin salaş görüntülü, sıcacık ve yumuşacık olması. Şişe göre oldukça kalın olan ellerimiz ya da kollarımızı kullanmamız sonucunda örgümüz bu dokuyu alıyor.

Elle Örülen Battaniye Nasıl Yapılır?

Bu eğlenceli örgü sayesinde şık, kullanışlı, sımsıcak ve yumuşacık elle örülen bir battaniyeniz olacak. Ayrıca bu battaniyeler sevdikleriniz için çok şık bir hediye de olabilir. Yalnız dikkat edin. Bu battaniyeleri örmek bağımlılık yapabilir. Kendinizi sürekli olarak renk renk ve çeşit çeşit boylarda bu dev battaniyelerden örerken bulabilirsiniz.

Şimdi bu dev pofuduk yünlerimizi yarım saat 45 dakikada nasıl battaniyeye dönüştüreceğiz hep birlikte görelim.

Dev örgüyü 3 parmak veya 4 parmak ile ya da kol örgüsü şeklinde yapabilirsiniz. Bu teknik ile 40 – 45 dakikada bir chunky battaniye yani elle örülen battaniye hazırlayabilirsiniz.

İlmekleri kola, 3 parmak ya da dört parmağa alarak örebiliriz. Ve ilmekleri attıktan sonra elimizle düz örgü öreceğiz. İnanılması zor ama gerçekten bu kadar basit ve bir o kadar da eğlenceli.

Bir kişilik öreceğimiz battaniyemiz için 2 adet dev yün yumağı alıyoruz. Örgümüze başlamak için bir halka yapalım ve halkayı sağ kolumuza ya da elimizin parmaklarına geçirelim. Bileğimize geçirdiğimiz düğümün ucunu elimizin altından geçirip avcumuzun içine alalım. Daha sonra sol eli aradan geçirip ipi tutalım ve çekerek yeni bir düğüm oluşturalım. Bu düğümü sağ kolumuza veya elimize geçirip, aynı işlemi 16 düğüm olana kadar yineliyelim. İlk sıramız 16 düğümden oluşacak. 16 düğüm bittikten sonra örgümüzü sağ kol ya da elimizden sola geçireceğiz. Tabi bunu yaparken ikinci sıramızı örmüş olacağız.

Dev yünlerimiz bitene kadar aynı şekilde örmeye devam ederek battaniyemizi bir elden diğer ele geçiriyoruz. Yani aynen şiş örgüde yaptığımız düz örgü işlemini ellerimizi ya da kollarımızı kullanarak yapıyoruz. Örgünün bitirilmesi de aynen şiş örgüde yaptığımız kesme işlemi gibi.

Elle örülen boyunluk

Elle Yapılan Örgü İçin Püf Noktaları

Elle örgü için nasıl yünler kullanmalısınız? Bu yünleri nereden alabilirsiniz? Elle dev örgü için dev yün denilen yumuşak ve kalın yünler kullanabilirsiniz. Bu yünleri tuhafiyelerden veya örgü ürün ve malzemeleri satan online mağazalardan temin edebilirsiniz.

Kol örgüsü yaparken örgü bitmeden kollardan ilmekleri çıkarmak gerekirse, ilmekler kaçıp karışmaz mı? Kol örgüsüne başladınız ama örgüye ara vermeniz gerekti. Böyle bir durumda kolunuzdaki ilmekleri rulo şekline getireceğiniz bir kartona veya naylon bir ipe  yerleştirebilirsiniz. Tekrar örgüye devam etmek istediğinizde karton veya naylon ipten ilmekleri tekrar kollarınıza geçirmeniz yeterli.

Elle Örülen Battaniye İlmek Sıklığı Nasıl Ayarlanır? Kolda örme yapılan dev yünlerin yapısı ve kollarda atılan ilmeklerin büyüklüğü nedeniyle gevşek ilmekler ortaya çıkar. Ancak ilmeklerinizi çok gevşek yaparsanız ortaya çıkan örgü arzu ettiğiniz dokuda olmayacaktır. Bu nedenle örgünün ilmeklerinin daha sıkı olması için, ilmekleri olabildiğince ellerinize yakın konumda tutun. Kolunuzun etrafında ilmeklerin rahatça oturmasına özen gösterin. İlmekleri çekerken ellerinizi mümkün olduğunca birbirine yakın tutmaya gayret edin. Bu şekilde örgü dokunuz daha sıkı olacaktır.

Elle örgü ile battaniye dışında neler örebilirsiniz? Hem kullanışlı olması, hem de dekoratif olması nedeniyle çoğunlukla battaniye yapımında bu teknik kullanılıyor. Bebek battaniyesi yapımında da sıkça karşılaşmak mümkün. Ama battaniyenin dışında en sık yapılan örgülerden biri de yatak örtüsü, boyunluk, atkı, çanta ve aksesuarlardır.

elle örgü

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.