in

SevdimSevdim YapacağımYapacağım BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım SevmedimSevmedim

Elle Örülen Battaniye: Sadece 45 Dakikada Yumuşacık Sıcacık

elle örülen battaniye

El örgüsü bilenler, bilmeyenler herkes buraya! Dev yün ile elle örülen battaniye yapmak için örgü bilmenize gerek yok. Bu örgü tekniğini hobi gibi görseniz de bu keyifli çalışmanın ardından ortaya değme örgülere taş çıkartacak güzellikte, adına “chunky battaniye” denilen yumuşacık battaniyeler çıkmasına hazırlıklı olun. Elle battaniye örme tekniği ile kolayca yapacağınız örgülerinizi kullanırken kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Sıcacık ve yumuşacık dokusu ile elle örülen battaniye kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayacak.

Evet hayatında hiç örgü örmemiş olan kişiler bile rahatlıkla elle battaniye örgüsünü yapabilirler.  Elle örgü ile şiş ile örgü arasındaki tek fark şişlerin yerine ellerinizi ya da kollarınızı kullanacak olmanız. Başka ne fark var derseniz, tabi dev yün kullanarak şişe göre oldukça kalın olan ellerimiz ya da kollarımızla örgüyü yapmamız nedeniyle ortaya çıkan örgülerin salaş görüntülü ama bir o kadar da sıcak ve yumuşak olması.

Elle Örülen Battaniye Nasıl Yapılır?

İnanılmaz eğlenceli bir örgü sonucunda hem çok şık hem de çok kullanışlı, sımsıcak ve yumuşacık elle örülen bir battaniyeniz olabilir. Ayrıca sevdikleriniz için çok şık bir hediye de olabilir bu battaniyeler. Yalnız dikkat edin, bağımlılık yapabilir, kendinizi sürekli olarak renk renk ve çeşit çeşit boylarda  bu dev battaniyelerden örerken bulabilirsiniz.

Şimdi dev yün denilen bu pofuduk yünlerimizi yarım saat 45 dakika gibi bir sürede nasıl battaniyeye dönüştüreceğiz hep birlikte görelim.

Dev yün kullanarak yapılan dev örgü tekniği 3 parmakla, 4 parmakla ya da kol örgüsü olarak yapılabilir. Bu teknik ile 40 – 45 dakikada bir chunky battaniye yani elle örülen battaniye hazırlayabilirsiniz.

İlmekleri kola, 3 parmak ya da dört parmağa alarak örebiliriz. Ve ilmekleri attıktan sonra elimizle düz örgü öreceğiz. İnanılması zor ama gerçekten bu kadar basit ve bir o kadar da eğlenceli.

Bir kişilik öreceğimiz battaniyemiz için 2 adet dev yün yumağı alıyoruz. Örgümüze başlamak için bir halka yapalım ve halkayı sağ kolumuza ya da elimizin parmaklarına geçirelim. Bileğimize geçirdiğimiz düğümün ucunu elimizin altından geçirip avcumuzun içine alalım. Daha sonra sol eli aradan geçirip ipi tutalım ve çekerek yeni bir düğüm oluşturalım. Oluşturduğumuz bu yeni düğümü sağ kolumuza ya da elimize geçirip, aynı işlemi 16 düğüm olana kadar yineliyelim. İlk sıramız 16 düğümden oluşacak ve 16 düğüm bittikten sonra örgümüzü sağ kol ya da elimizden sola geçireceğiz ve tabi bunu yaparken ikinci sıramızı örmüş olacağız.

Dev yünlerimiz bitene kadar aynı şekilde örmeye devam ederek battaniyemizi bir elden diğer ele geçiriyoruz. Yani aynen şiş örgüde yaptığımız düz örgü işlemini ellerimizi ya da kollarımızı kullanarak yapıyoruz. Örgünün bitirilmesi de aynen şiş örgüde yaptığımız kesme işlemi gibi.

Elle örülen boyunluk

Elle Yapılan Örgü İçin Püf Noktaları

Elle yapılan örgü için nasıl yünler kullanılır ve bu yünler nereden alınabilir? Elle yapılan dev örgüler için dev yün denilen yumuşak ve kalın yünler kullanılır. Bu yünleri tuhafiyelerden veya örgü ürün ve malzemeleri satan online mağazalardan temin edebilirsiniz.

Kol örgüsü yaparken örgü bitmeden kollardan ilmekleri çıkarmak gerekirse, ilmekler kaçıp karışmaz mı? Kol örgüsüne başladınız ama örgüye ara vermeniz gerekti. Böyle bir durumda kolunuzdaki ilmekleri rulo şekline getireceğiniz bir kartona veya naylon bir ipe  yerleştirebilirsiniz. Tekrar örgüye devam etmek istediğinizde karton veya naylon ipten ilmekleri tekrar kollarınıza geçirmeniz yeterli.

Elle Örülen Battaniye İlmek Sıklığı Nasıl Ayarlanır? Kolda örme yapılan dev yünlerin yapısı ve kollarda atılan ilmeklerin büyüklüğü nedeniyle gevşek ilmekler ortaya çıkar. Ancak ilmeklerinizi çok gevşek yaparsanız ortaya çıkan örgü arzu ettiğiniz dokuda olmayacaktır. Bu nedenle örgünüzü daha sıkı ilmeklerle yapabilmek için ilmekleri olabildiğince ellerinize yakın konumda tutun. Kolunuzun etrafında ilmeklerin rahatça oturmasına özen gösterin. İlmekleri çekerken ellerinizi mümkün olduğunca birbirine yakın tutmaya gayret edin. Bu şekilde örgü dokunuz daha sıkı olacaktır.

Elle örgü ile battaniye dışında neler örülebilir? Hem kullanışlı olması, hem de dekoratif olması nedeniyle çoğunlukla battaniye yapımında bu teknik kullanılıyor. Bebek battaniyesi yapımında da sıkça karşılaşmak mümkün. Ama battaniyenin dışında en sık yapılan örgülerden biri de yatak örtüsü, boyunluk, atkı, çanta ve aksesuarlardır.

elle örgü

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir