İçeriğe geç

Edding Kalemleri ile Porselen Bardak ve Tabak Boyama

Edding Kalemleri ile Porselen Bardak ve Tabak Boyama

Yeni, ilginç ve klişelerden uzak bir hediye fikri mi? İşte karşınızda aradığınız hobi, porselen bardak boyama! Nakış desenleri yeniden moda olmuşken onları yalnızca masa örtülerine hapsetmek olmaz. Rağbet gören nakış desenlerini porselen bardakların üzerine uygulamanız mümkün. Edding porselen kalemleri sayesinde bu işlem oldukça keyifli. Dikkat etmeniz gereken tek şey, bu işlemi fırınlanmış seramik ya da porselenle gerçekleştirmek…  Öyleyse hadi başlayalım!

Malzemeler

  • Edding porselen kalemi
  • Porselen bardak ya da tabak

Porselen Bardak Boyama Aşamaları

Öncelikle kupanızı ya da tabağınızı özenle yıkayın ve kurumasını bekleyin.

Nesnenin üzerinde herhangi bir leke olmaması önemli. İspirto ile silmek görünmez koruma tabakasının giderilmesini kolaylaştırır.

Porselen kupa boyama

Bardak boyamasında dilediğin motifi uygulayabilirsin. Porselen kupa boyama işleminde genellikle sözcükler tercih edilir. Bu hediye sahibinin ismi de olabilir, kendi tarifiniz olan içeceğin adı da olabilir.

Edding porselen kalemi son derece esnek bir fırça ucuna sahiptir. Kalın çizgiler yaratmak için kalemi yatay tutarak çalışabilirsiniz.

seramik bardak boyama

Çizgilerde taşırma ya da bozulma gibi bir durum yaşanırsa paniklemeyin. Nemli bir bez ya da pamuklu ince bir çubuk yardımıyla bozulan kısımları düzeltebilirsiniz.

Porselen bardak boyama işleminde tüm kelimelerinizi yazdıysanız ve süslemeniz bittiyse, bardağınızı 15 dakika boyunca kurumaya bırakın.

Ardından önceden ısıtılmış fırında ortalama 150-160 derece sıcaklıkta bekletin. Porseleni fırına sürerken soğuk bir ızgaranın üzerine yerleştirmeyi unutmayın.

Pişirme işleminden sonra bardağı fırından çıkarmayın. Soğutma işlemini kapalı fırının içinde bekleterek tamamlayın.

İşte hazır!

porselen tabak boyama

Porselen Bardak Boyama Aşamalarını Tabağınız İçin de Tekrarlayın

Porselen tabak boyama işlemi için de aynı aşamalar geçerli. Tabağınızın kenarına nakış ya da çiçek motifleri çizin. Tabağın yemek konulan kısmını boyamamaya özen gösterin.

Tabaklar porselen bardaklara kıyasla daha geniş çalışma alanları yaratırlar. Motiflerinizde farklı renk kalemler kullanabilir, hayal gücünüzü konuşturabilirsiniz.

edding kalemleri ile kupa boyama

Porselen tabak boyama işleminin son aşaması için tabağınızı önceden ısıtılmış fırında ortalama 150-160 derece sıcaklıkta bekletin. Tabağı fırına soğuk bir ızgara üzerinde sürün.

Soğutma işlemini kapalı fırının içinde gerçekleştirin.

Muhteşem bir görüntü değil mi?

Porselen kupa, bardak ya da tabak boyama hobiniz sayesinde kendi hediyenizi oluşturabilirsiniz. Sevdiklerinize, onlara özel tasarlanmış armağanlar sunmanız harika! Hem keyifli vakit geçirebilir, hem de yeteneklerinizi kalıcı objelere dönüştürebilirsiniz.

Porselen bardak ve tabaklarınızı boyadıktan sonra yeni bir kendin yap projesine ne dersiniz? Tuz seramiği yapımı

Henüz bu yazıya yorum yapılmamış.